آتشِ آذرجوی را با بی توجهی خاموش کردند

به گزارش سافاری رو، روایت ها از رودی پرآب و روان و استخری در نزدیکی آتشکده آذرجوی حکایت دارند که امروز به جز باقی مانده های آتشکده اش در بیابانی با چند تک درخت چیز دیگری باقی نمانده است،آتشکده ای که گنبدش را جزو نخستین گنبدهای ایرانی می دانند.

آتشِ آذرجوی را با بی توجهی خاموش کردند

ایسنا: آتشکده آذرجو یکی از آتشکدهای داراب در 10 کیلومتری غرب شهر دارابگرد است که احتمالا در دوره ساسانی به شیوه چهارتاقی با گنبدی گرد ساخته شده بود، گنبدی که امروز هیچ از آن باقی نمانده و سقف اصلی اش ویران شده است.مروج الذهب اثر مسعودی روایت نموده این آتشکده را به دستور اشو زرتشت ساخته اند، زرتشت به یستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشید را پیدا کند و او برای این کار تا خوارزم رفت تا توانست آتش را به دارابگرد بیارود. در آنجا آتشکده ای احداث و آتش مقدس را در آن نگه داری کرد.

بعد از آن شهرِ دارابگرد را ساخت و از سال 332 قمری نام آن به آتشکده آذرجو تغییر نام داد.

امروز این چهارتاقی به جامانده از دوره ساسانی که مانند دیگر چهارتاقی های دوره ساسانی پلانی مربع شکل دارد، دل اش به آجرها و لاشه های سنگ و ملات گچ دست کوبی شده ای خوش است که در اطرافش روی زمین ریخته اند، هر چند بخش زیادی از آن امروز کاملا محو شده است.

تابلوی معرفی این اثر تاریخی که نام میراث فرهنگی نیز بر آن دیده می گردد، این اثر تاریخی را این طور معرفی می نماید؛این بنای چهارتاقی از آتشکده های مهم عصر ساسانی بوده است. ساختمان اصلی آتشکده بر روی صفه عظیمی به ارتفاع حدود 3 متر قرار داشته و بوسیله پلکان هایی از اطراف به درون آتشکده راه داشته است. در ساختمان این بنا از سنگ آهک و گل استفاده شده است. … (بخش هایی مخدوش شده قابل خواندن نیستند) این آتشکده بنا به گفته مسعودی در مروج الذهب در قرن چهارم هجری قمری از مقدس ترین آتشگاه های زردتشتیان بوده است.

عیسی فولادفر - فعال میراث فرهنگی شهرستان دارابگرد- در گفت وگو با ایسنا، وضعیت این بنای تاریخی را کاملا نامناسب توصیف می نماید.

او می گوید: به دلیل نبود راستا وجاده ای مناسب برای این دیدنِ این آتشکده تاریخی، نه تنها آن بازدیدکننده چندانی هم ندارد، بلکه ناشناخته نیز باقی مانده است و بنای آتشکده نیز اکنون به نیمه ویرانه ای متروکه تبدیل شده است که اگر بی توجهی ها به آن ادامه دار باشد، تا مدتی دیگر به طور کامل تخریب می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 598

به "آتشِ آذرجوی را با بی توجهی خاموش کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشِ آذرجوی را با بی توجهی خاموش کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید