امکان ارسال کالاهای ترانزیتی در کریدور شمال جنوب از راستا دریایی مهیا شد

به گزارش سافاری رو، تهران (پانا) - مدیرکل ترانزیت گمرک گفت که با حرکت اولین شناور رو رو از بندر امیرآباد مازندران، در روز دوشنبه (26 آبان ماه) و ارسال محموله های تحت پوشش کارنه تیر و پهلو گیری کشتی در بندر کوریک قزاقستان، امکان ارسال کالاهای ترانزیتی در کریدور شمال جنوب از جهت دریایی مهیا شد.

امکان ارسال کالاهای ترانزیتی در کریدور شمال جنوب از راستا دریایی مهیا شد

به گزارش گمرک، مصطفی آیتی اظهار کرد: با ایجاد خط رور رو در راستا دریای خزر توسط سازمان بنادر و دریانوردی و ارسال کالا از این راستا دریایی با پوشش کارنه تیر، ضمن کاهش زمان ارسال کالا، تجارت هند و کشورهای جنوب با روسیه، آسیای میانه و شمال اروپا از این راستا تسهیل می شود.

وی افزود: گمرک جمهوری اسلامی ایران با بکارگیری کارنه تیر در گمرکات بنادر جنوبی از جمله چابهار و بنادر شمالی امیرآباد، انزلی و... تسهیلات لازم برای توسعه و تسهیل ترانزیت را در کریدور شمال - جنوب مهیا کرده است.

آیتی تاکید کرد: در بررسی های قبلی یکی از مسائل ترانزیتی در کریدور شمال جنوب، عدم وجود اسناد واحد گمرکی و توقفات ناشی از انجام تشریفات قانونی در مرزهای کشورهای راستا عنوان شده بود که با استفاده از کارنه تیر به عنوان سند گمرکی بین المللی واحد، عملا تسهیلات لازم برای کاهش توقفات ایجاد شد.

مدیرکل ترانزیت گمرک افزود: گمرک جمهوری اسلامی تبادل الکترونیکی اطلاعات کارنه تیر در کریدور شمال - جنوب و سایر کریدورها را در دستور کار داشته و امیداوریم با تبادل الکترونیکی اطلاعات در آینده گام های موثرتری در توسعه این راستاها ایجاد کنیم.

آیتی شرح داد: به دنبال شیوع کرونا و بروزمحدودیت ها در برخی مرزهای زمینی، در مرداد ماه سال جاری نیز دو کریدور کتای (ایران -افغانستان - تاجیکستان - قرقیزستان) و ایران - افغانستان - ازبکستان با استفاده از پوشش تضمین کارنه تیر و از طریق قلمرو افغانستان به عنوان راستاهای جدید و جایگزین افتتاح شد و تا به امروز از این طریق محموله های زیاد صادراتی کشور و ترانزیتی از بنادر جنوبی به مقاصد آسیای میانه ارسال شده است.

گفتتی است؛ کنوانسیون تیر، مهمترین کنوانسیون ترانزیت بین المللی با 76 کشور عضو و با حضور بزرگترین اقتصادهای دنیا است که جمهوری اسلامی ایران یکی از موثرترین و فعالترین اعضای این کنوانسیون طی سال های اخیر بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1449

به "امکان ارسال کالاهای ترانزیتی در کریدور شمال جنوب از راستا دریایی مهیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ارسال کالاهای ترانزیتی در کریدور شمال جنوب از راستا دریایی مهیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید