توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین

به گزارش سافاری رو، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ضمن بیان توصیه هایی به زائرین اربعین، در عین حال تزریق واکسن آنفلوآنزا برای دو گروه از افراد و زائران توصیه کرد.

توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین

دکتر حسین عرفانی در گفت وگو با ایسنا، بر رعایت نکات بهداشت فردی از سوی زائران تاکید نمود و اضافه نمود: شستن دست ها پیش از مصرف موادغذایی آن هم به شکل بهداشتی می تواند از بروز بعضی بیماری های اسهالی جلوگیری کند. همچنین توصیه می کنیم نسبت به انتخاب محل استراحت و وسایل آسایشی که هنگام خواب استفاده می نمایند دقت کافی را داشته باشند.

وی در ادامه صحبت هایش، افردی که بیماری زمینه ای نظیر فشارخون، روماتیسم و... دارند را مخاطب قرار داده و گفت: با آنکه تمهیدات دارویی لازم در بیرون از مرزها اجرا شده است اما، این بیماران حتما داروهای مصرفی خود را همراهشان برده و پیش از شروع سفر نیز با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

وی با اشاره به اینکه سال جاری اربعین نسبت به سنوات گذشته 10 روز به فصل گرم سال نزدیک تر شده است، اضافه نمود: به همین علت یکی از نکات قابل توجه برای ما آموزش و افزایش آگاهی پیرامون گرمازدگی و معضلات آن است. استفاده از لباس و کفش مناسب، مصرف به اندازه مایعات، شناسایی عوامل گرمازدگی و... همگی از نکات قابل توجه در این سفر است.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در مورد بیماری های واگیردار نیز گفت: بیماری های منتقله از آب و غذا می تواند باعث بروز بیماری های اسهالی و روده ای گردد؛ به همین علت تاکید می کنیم حتما مواد غذایی را از موکب های ایرانی که تحت نظر کارشناسان بهداشت هستند، تهیه نمایند. همچنین از آب بسته بندی شده استفاده نمایند. نکته قابل توجه دیگر آن است که غذای پخته شده را با خود به محل دیگر نبرند و سریعا اقدام به مصرف آن نمایند؛ چراکه امکان فساد آن وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه خوردن همزمان چند نوع غذا در کنار یکدیگر عادت غذایی مناسبی نیست و می تواند ایجاد مشکل کند، گفت: علاوه بر آن در این مدت تنها از سبزیجات و میوه هایی که نسبت به گندزدایی و شست وشوی آن مطمئن هستند، استفاده نموده و از مصرف سزیجات خام نیز پرهیز نمایند. در صورت بروز بیماری اسهالی حتما به مراکز درمانی مراجعه نموده و با همکاران ما همکاری لازم را داشته باشند.

عرفانی همچنین اضافه نمود: درصورتیکه زائران به سرماخوردگی مبتلا شدند، از روبوسی، دست دادن و... با سایرین پرهیز نموده و به پزشک نیز مراجعه نمایند.

وی در ادامه درخصوص بیماری های منتقله به وسیله گزش حشرات و سایر ناقلین، اظهار کرد: مالاریا، سالک و... از جمله بیماری هایی است که به وسیله نیش حشره آلوده می تواند انسان را بیمار کند. بعضی بیماری ها نیز به سبب گزش کنه، به حیوانات منتقل شده و با تماس با گوشت و خون حیوان می تواند به انسان نیز منتقل گردد.

عرفانی اضافه نمود: نوع دیگر گزش می تواند توسط حیوان پستاندار خون گرم مانند سگ اتفاق افتد، به همین دلیل بهتر است بلافاصله پس از گزش توسط حیوانات برای جلوگیری از بروز هاری به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایند.

توصیه به تزریق واکسن آنفلوآنزا برای بعضی زائران

وی درخصوص تزریق واکسن آنفلوانزا از سوی زائران پیش از شروع سفر، توضیح داد: تزریق این واکسن برای دو گروه توصیه می گردد؛ گروه اول بیماران مزمن قلبی به جز فشارخون، بیماری مزمن ریوی، آسم، دیابت، نارسایی کلیه، رماتیسم و... و گروه دوم افرادی که در معرض تماس با بیماران قرار دارند مانند کارکنان مراکز بهداشتی. نکته قابل توجه آن است که پس از تزریق واکسن، یک دوره دو هفته ای احتیاج است تا بدن تحریک شده و آنتی بادی به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا بدن را تنها برای چهار نوع از ویروس آنفلوانزا مقاوم خواهد نمود، ادامه داد: از این رو همیشه به مردم توصیه می کنیم اصول پیشگیری و دستورات بهداشتی را جدی گرفته و رعایت نمایند.

عرفانی با اشاره به خدمات وزارت بهداشت به زائرین اربعین حسینی، گفت: با شروع راهپیمایی، فعالیت ما نیز شروع شده و پس از عقد تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت دو کشور ایران و عراق، هماهنگی در ارائه خدمات بهداشتی درمانی بهتر و هماهنگ تر از سنوات گذشته خواهد بود. با توجه به اینکه زائرین سایر کشورهای همسایه برای بازگشت به کشور خود از خاک ایران گذر می نمایند، فعالیت های ما تا یک ماه پس از مراسم اربعین نیز در داخل کشور ادامه خواهد داشت .

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 604

به "توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید