خشم نخست وزیر انگلیس از اینکه ماکرون ایرلند شمالی را بخشی از بریتانیا ندانست

به گزارش سافاری رو، مرکل نیز گفته با یافتن راهکار های عمل گرایانه برای شرایط ایرلند شمالی موافق است اما نمی توان بر سر خود پروتکل مذاکرات مجدد داشت.

خشم نخست وزیر انگلیس از اینکه ماکرون ایرلند شمالی را بخشی از بریتانیا ندانست

با ما همراه باشید و درباره کلاه عطا بیشتر بدانید.

بر اساس گزارش ها نخست وزیر انگلیس از این که امانوئل ماکرون در جریان مذاکرات اجرا شده در اجلاس گروه هفت، ایرلند شمالی را جزئی از بریتانیا نخوانده، خشمگین شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از نشریه تلگراف، به گفته یک منبع دولتی بریتانیا، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس تلاش کرده در توضیح ناخرسندی اش از پروتکل ایرلند شمالی از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بپرسد در صورتی که سوسیس های شهر تولوز فرانسه نتوانند به شهر پاریس پایتخت این کشور منتقل شوند، او چه کار می کند.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور فرانسه متقابلا در پاسخش استدلال کرده که این مقایسه کارکرد ندارد زیرا پاریس و تولوز هر دو بخشی از یک کشور هستند و اینگونه این منظور نادرست را رسانده که ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا نیست.

جانسون نیز بعد از این دیدار خطاب به دستیارانش از بابت این صحبت بهت خود را ابراز کرده و بعدا نیز به هنگام مصاحبه با اسکای نیوز در اشاره به این اظهار نظر گفت، برخی رهبران باید این را وارد سرشان کنند که بریتانیا یک کشور واحد است.

این اشتباه بعد از آن مشخص شد که جانسون در جریان اجلاس گروه هفت در کورنوال انگلیس، مذاکراتی صبحگاهی را ابتدا با ماکرون و بعدا با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا داشت.

این دیدارها به جای رقم زدن یک تحول در مناقشه مربوط به بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی، منجر به موجی از نشستهای رسانه ای انتقاد آمیز از سوی همه طرفها شد.

یک منبع نزدیک به ماکرون گفت، او به جانسون گفته که لازم است یک شروع مجدد در روابط فرانسه-بریتانیا وجود داشته باشد اما تنها در صورتی که او سر قولش به اروپایی ها باشد.

همچنین گزارش شد که مرکل نیز گفته با یافتن راه چاره های عمل گرایانه برای شرایط ایرلند شمالی موافق است اما نمی توان بر سر خود پروتکل مذاکرات مجدد داشت.

همچنین فون درلاین و میشل نیز به جانسون گفتند، باید صحبت ها درباره ایرلند شمالی تعدیل شوند و توئیت کردند: هر دو طرف باید چیزی را که ما بر سرش توافق کردیم اجرا کنند. و اتحادیه اروپا در این مورد اتحاد کامل دارد.

پروتکل ایرلند شمالی برای اجناسی که از بریتانیا وارد ایرلند شمالی می شوند بازرسی های گمرکی قرار داده تا جلوی اعمال مرز سخت بر جزیره ایرلند گرفته شود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1807

به "خشم نخست وزیر انگلیس از اینکه ماکرون ایرلند شمالی را بخشی از بریتانیا ندانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم نخست وزیر انگلیس از اینکه ماکرون ایرلند شمالی را بخشی از بریتانیا ندانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید