راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی ، اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می گردد؟

به گزارش سافاری رو، به گزارش خبرنگاران، همه خانوارها چه روستایی، چه شهری، چه مالک و چه مستاجر باید اطلاعات خانه هایی که دارند یا در آن زندگی می نمایند را در سامانه املاک و اسکان ثبت نمایند.

راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی ، اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می گردد؟

در حال حاضر قرار است از خانه هایی که در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت هستند و بیشتر از 120 روز خالی باشند مالیات گرفته گردد.

طبق اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی، واحدهای مسکونی که هر یک از مالک یا بهره بردار آن ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه خالی تلقی شده و مشمول جریمه می گردد.

آخرین مهلت ثبت اطلاعات مسکن 19 خرداد است، اما به نظر می رسد با ایراداتی که این طرح داد اجرایی شدن آن و مالیات گیری از خانه های خالی در سال جاری اجرا نمی گردد.

اولین ایراد این سامانه این است که فقط باید افراد حقیقی اطلاعات خود را ثبت نمایند و الزامی برای ثبت املاک حقوقی ها وجود ندارد، این در حالی است که بیشترین خانه های خالی در اختیار حقوقی هاست.

براساس اظهارات حسین میرزایی کارشناس حوزه دولت الکترونیک، با توجه به این که ظرفیتی برای ثبت املاک حقوقی ها وجود ندارد فرد قادر است ملک خود را به نام شرکت کند و از مالیات برخانه های خالی معاف گردد.(اقتصاد آنلاین)

به گفته او یکی دیگر از مسائل اساسی سامانه املاک و اسکان این است که به اطلاعات دستگاه های دیگر وصل نیست. حدود 16 سرویس وجود دارد که اطلاعات آن باید یا در سامانه می آمد و یا استعلام می شد؛ اما در عمل چنین اتفاقی نیافتاده و مردم ضروری است تا همه اطلاعاتی که باید از دستگاه های مختلف اخذ می شد، ثبت نمایند.

به عبارت دیگر ابتدا باید اطلاعات املاک که در اختیار ارگان هایی چون سازمان ثبت اسناد و املاک، اتحادیه املاک، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و… است تجمیع گردد اما آنطور که میرزایی می گوید این سامانه به اطلاعات این دستگاه ها وصل نیست.

با ایراداتی که این سامانه دارد و فرصتی که برای فرار مالیاتی حقوقی ها ایجاد شده، به نظر می رسد طرح مالیات گیری از خانه های خالی قابل اجرا شدن نباشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1767

به "راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی ، اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی ، اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید