سفر هیئت عراقی به تهران در جهت مشورت بوده است، واهمه عراق از رویارویی ایران و آمریکا در منطقه طبیعی است

به گزارش سافاری رو، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: سفر هیئت عراقی به ایران به این دلیل بوده است که بغداد قصد مشورت هایی با ایران درباره مسائل امنیتی، منطقه ای و تعمیق روابط داشته است، زیرا ایران یکی از مهم ترین و قدرتمندترین کشور های منطقه است از این رو هر از چندگاهی کشور های منطقه جهت مشورت، هیئت هایی را به تهران ارسال می نمایند.

سفر هیئت عراقی به تهران در جهت مشورت بوده است، واهمه عراق از رویارویی ایران و آمریکا در منطقه طبیعی است

شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تبادل نظر با خبرنگار پارلمانی خبرنگاران، درباره سفر غیر منتظره هیئت عراقی به تهران، اظهار کرد: از گذشته تا به امروز یک روابط عمیقی بین ایران و عراق بوده و همچنان ادامه دار است.

وی ادامه داد: در واقع دولت و ملت عراق همیشه مدیون و مرهون زحمات جمهوری اسلامی ایران هستند، زیرا بعد از رژیم صدام تا الان، جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در ایجاد ثبات در عراق داشته است و هرگاه این کشور در هرکجا از جمله سیاسی، امنیتی، مالی و... دچار مشکل شده است ایران صادقانه به کشور دوست، عراق یاری نموده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به نظر بنده این گونه سفر ها غیر عادی نیست و کاملاً از قبل تعیین است شده است فلذا این دست سفر ها بنا به ضرورت اتفاق می افتد و ایران و عراق هم از این قاعده مستثنی نیستند.

حیدری توضیح داد: این سفر هم به این دلیل بوده است که عراق قصد مشورت هایی با ایران درباره مسائل امنیتی، منطقه ای و تعمیق روابط داشته است، زیرا ایران یکی از مهم ترین و قدرتمندترین کشور های منطقه است از این رو هر از چندگاهی کشور های منطقه جهت مشورت، هیئت هایی را به تهران ارسال می نمایند.

وی با اشاره به حضور آمریکایی ها در منطقه، بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران همیشه بیان نموده است که مخالف حضور کشور های بیگانه و فرا منطقه ای از جمله آمریکا در غرب آسیاست، زیرا این کشور ها با نگاه ضد امنیتی در منطقه حضور دارند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید نمود: از این رو ثبات عراق برای ایران مهم است، زیرا ابتدا همسایه ایران محسوب می گردد و ثانیا یکی از کشور هایی است که ایران بیشترین داد و ستد را با آن دارد از این رو ثبات سیاسی و امنیتی عراق برای تهران مهم است.

حیدری در سرانجام در پاسخ به این سوال که آیا یکی از اهداف سفر هئیت عراقی به تهران واهمه بغداد از تشدید رویارویی ایران با آمریکا بوده است؟، گفت: ایران اشراف خوبی از نظر امنیتی، اطلاعاتی و نظامی بر منطقه دارد و اجازه ماجراجویی جدیدی به هیچکس نمی دهد، اما ممکن است مقامات عراقی یک واهمه ای از رویارویی ایران و آمریکا در منطقه داشته باشند که این مورد طبیعی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1537

به "سفر هیئت عراقی به تهران در جهت مشورت بوده است، واهمه عراق از رویارویی ایران و آمریکا در منطقه طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر هیئت عراقی به تهران در جهت مشورت بوده است، واهمه عراق از رویارویی ایران و آمریکا در منطقه طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید