شرکت های دانش بنیان در حوزه مالکیت فکری کمک قانونی دریافت می کنند

به گزارش سافاری رو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حل مسائل حقوقی شرکت ها اقدام به ارائه خدمات حقوقی کرده است. خدمات حقوقی در حوزه های مانند تدوین قرارداد های حقوقی و مالیکت فکری ارائه می شود.

شرکت های دانش بنیان در حوزه مالکیت فکری کمک قانونی دریافت می کنند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، با افزایش گردش مالی حوزه زیست بوم اقتصاد دانش بنیان، پیچیدگی ها و مسائل حقوقی شرکت های فناور و دانش بنیان نیز افزایش یافته است.

بر این اساس مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اقدام به ارائه خدمات حقوقی کرده است. این خدمات در دو سرفصل مشاوره های حقوقی و مالکیت فکری و تدوین قرارداد های حقوقی به شرکت های دانش بنیان ارائه می شود.

کمک به تدوین قرارداد های حقوقی

شرکت های دانش بنیان برای خرید مواد اولیه، فروش کالا، دریافت تسهیلات، تنظیم مسائل مربوط به مالیکت فکری و موارد متعدد باید قرارداد تنظیم کنند. با توجه به گستردگی مسائل مربطو به قانون، لازم است تا این شرکت ها برای هر مورد مشخص، مشاوره های تخصصی دریافت کنند. کمک به تدوین قرارداد های حقوقی یکی از حوزه های است که شرکت های دانش بنیان برای آن مشاوره دریافت می کنند.

مشاوره حقوقی در زمینه حقوق قرارداد ها شامل مواردی مانند ویرایش و نگارش قرارداد های تجاری، قوانین تجارت، ثبت تغییرات اساسنامه و هیات مدیره شرکت و قوانین اسناد تجاری است.

مشاوره حقوق و مالکیت فکری

اختراعات، ابتکارات، ایده ها و موارد مشابه از جمله ارزشمند ترین داشته های شرکت های دانش بنیان محسوب می شوند. براین اساس لازم است تا این شرکت ها از کلیه جزئیات مرتبط با حفاظت حقوقی از دارایی های فکری مطلع باشند. به همین خاطر بسته خدمتی تخصصی تدوین شده در این حوزه به شرکت های دانش بنیان عرضه می شود. بهره مندی از خدمات مشاوره در سرفصل های حقوق کسب و کار، حقوق بین الملل، تبادل فناوری و استفاده از محتوای پتنت و مانند این، از جمله خدماتی است که در این بخش در نظر گرفته شده است.

مشاوره در حوزه قانون کار

مشاوره قانون کار شامل مشاوره پیرامون کلیه قوانین کار روابط کار، مدیریت کارخانه، امور اداری و پرسنلی و همچنین تهیه و تنظیم لایحه دفاعیه جهت ارایه به سازمان مربوطه می شود. بررسی قرارداد ها از نظر قوانین کار و ارائه خدمات مشاوره ای قبل و بعد از استخدام نیز بخش دیگری از این بسته خدمتی است. شرکت های مورد حمایت می توانند با استفاده از خدمات این بخش به قرارداد مورد نیاز خود دست یابند.

دفتر مصالحه و ارجاع به داوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

اختلافات حقوقی به سه روش صلح و سازش، داوری و محاکم قضایی حل می شود. از آن جایی که حل اختلاف از طریق محاکم قضایی پر هزینه و طولانی مدت است، بنابراین شرکت ها تمایل بیشتری به حل اختلاف از طریق صلح و سازش و یا داوری دارند. دفتر مصالحه و ارجاع به داوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی شرکت های دانش بنیان راه اندازی شده است. شرکت های دانش بنیان برای مصالحه و یا داوری می توانند به این دفتر مراجعه کنند و از مشاوران و وکلا حقوقی خبره آن به صورت رایگان استفاده کنند. در صورت عدم مصالحه نیز، این دفتر موضوع داوری را به مراکز داوری همکار ارجاع داده و بخشی از هزینه آن را پوشش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1180

به "شرکت های دانش بنیان در حوزه مالکیت فکری کمک قانونی دریافت می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دانش بنیان در حوزه مالکیت فکری کمک قانونی دریافت می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید