مالیات خانه های خالی چقدر است؟ ، کشف خانه های خالی به وسیله سوت زنی

به گزارش سافاری رو، معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مردم برای شناسایی خانه های خالی می توانند با سازمان تماس بگیرند و اطلاعات آن را ارائه دهند.

مالیات خانه های خالی چقدر است؟ ، کشف خانه های خالی به وسیله سوت زنی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش سافاری رو، محمود علیزاده در تبادل نظر با فارس با اشاره به آخرین شرایط سامانه ملی املاک و اسکان که قرار است از سوی وزارت راه و شهرسازی راه اندازی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد، گفت: در حال حاضر بر اساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان امور مالیاتی مکلف شده که اطلاعات هویتی مودیان خود را در اختیار این سامانه قرار دهد و فرایند تبادل اطلاعات از امروز کلید خورده است.

معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: هنوز اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان در اختیار سازمان امور مالیاتی برای آنالیز و رسیدگی به مالیات خانه های خالی واصل نشده و نحوه تبادل در حال آنالیز است.

مالیات خانه های خالی چقدر است؟

وی در خصوص نحوه محاسبه مالیات بر خانه های خالی گفت: طبق ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم بر اساس موقعیت ملک و میزان اجاره بهای آن و یا منطقه نسبت به اخذ مالیات اقدام می گردد. 25 درصد اجاره بها برای استهلاک کسر خواهد شد. مثلاً در صورتی که اجاره بهای یک ملک ماهانه پنج میلیون تومان باشد. در 12 ماه 60 میلیون تومان محاسبه می گردد که 75 درصد آن مالیات است.

علیزاده ادامه داد: طبق قانون از سال دوم به بعد خانه های خالی مشمول مالیات می شوند که در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم معادل مالیات متعلقه، سال چهارم و به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه اخذ می گردد.

معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه این مالیات بازدارنده و تنظیم گر است، توضیح داد: در حال حاضر اطلاعات کاملی در رابطه با خانه های خالی وجود ندارد و معمولاً در گام های اول هزینه بیشتر از درآمد خواهد بود و اساسا این نوع مالیات اولویت درآمدی برای سازمان نیست.

مالیات بر خانه های خالی روی کنترل اجاره بها تاثیرگذار است

وی با اشاره به اینکه به دنبال اجرای دقیق و صحیح قانون هستیم، بیان داشت : این مکانیزم در کنترل اجاره بها موثر است. البته سازمان مالیاتی به دنبال استفاده از ابزارهای دیگر برای مالیات خانه های خالی است. مثلاً آنالیز های میدانی و اطلاعات مردمی یا همان سوت زنی می تواند به سازمان برای اخذ مالیات از خانه های خالی یاری کند. در حال حاضر بسیاری از مردم در تماس با سازمان امور مالیاتی اطلاعات و خانه های خالی را گزارش می نمایند. این موضوع جلوی احتکار و سوداگری را می گیرد. شهروندان می توانند با تماس شماره 1526 اطلاعات خانه های خالی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1173

به "مالیات خانه های خالی چقدر است؟ ، کشف خانه های خالی به وسیله سوت زنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خانه های خالی چقدر است؟ ، کشف خانه های خالی به وسیله سوت زنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید