هشدار درباره توسعه طلبی عربستان در شرق یمن

به گزارش سافاری رو، یمنی ها درباره سیاست توسعه طبی عربستان سعودی در استان های شرقی یمن و مشخصا در استان حضرموت هشدار دادند.

هشدار درباره توسعه طلبی عربستان در شرق یمن

به گزارش گروه بین الملل سافاری رو، یک مسئول کمیته تحصن در استان المهره یمن درباره سیاست عربستان و زیاده خواهی آن در استان های شرقی یمن هشدار داد.

به گزارش وبگاه خبری متابعات، احمد بلحاف فعال یمنی در صفحه توئیتر خود نوشت: تحرکات ریاض در استان حضرموت (بعد از استان المهره) در چارچوب برنامه ها و جاه طلبی های آن در استان های شرقی یمن است.

بلحاف گفت: مردم استان های المهره و حضرموت بر مبنای ویژگی های فرهنگی و زبانی خود مخالف تحرکات سعودی ها هستند. امیدواریم برادران حضرموتی ما هم در قبال این نقش ها که به نفع هیچ کدام از ما نیست، هوشیار باشند. همان طور که راجح و العبودی (استاندار المهره و معاون وی) نمایندگان مردم المهره نیستند.

یمنی ها توافق میان نیروهای اماراتی و دولت مستعفی یمن تحت نظارت عربستان را توطئه جدید ریاض برای چپاول استان حضرموت و تقویت حضورش در شرق یمن برمی شمرند، زیرا استان حضرموت در شرق یمن را تحت سیطره سعودی ها قرار می دهد.

بر اساس گزارش های خبری یمنی، در شصت سال اخیر، ریاض کوشش نموده با استفاده از جنگ های داخلی در یمن، اهداف توسعه طلبانه خود را در حضرموت محقق سازد. استانی که مساحت آن، یک سوم مساحت کل یمن است و با یک نوار مرزی طولانی که از الخراخیر تا شرورة در نجران ادامه دارد، با عربستان هم مرز است.

عربستان همچنین از اواخر 2018 نیروهای خود را به بهانه تقویت امنیت و مبارزه با قاچاق اسلحه به المهره یمن فرستاده است. این استان یک نوار ساحلی به طول 160 کیلومتر و دو گذرگاه زمینی با کشور عمان و یک بندر دریایی به نام نشطون دارد. علاوه بر عربستان، امارات نیز در المهره مشغول جاسوسی است.

مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن هم از جمله مناطقی است که نظامیان امارات چشم طمع به آن دوخته اند مناطق مختلف این استان طی ماه های اخیر بارها شاهد تظاهرات اعتراضی مردم علیه اشغالگری امارات بوده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 679

به "هشدار درباره توسعه طلبی عربستان در شرق یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره توسعه طلبی عربستان در شرق یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید