واکنش کوروش باقری به فاجعه جاکارتا: مقصر علی مرادی است، نه کیانوش

به گزارش سافاری رو، کوروش باقری را باید سرسخت ترین منتقد این روزهای وزنه برداری دانست. او علی مرادی را در اوت کردن کیانوش رستمی در جاکارتا مقصر اصلی می داند و معتقد است مرادی نباید به کیانوش اجازه می داد تنها تمرین کند.

واکنش کوروش باقری به فاجعه جاکارتا: مقصر علی مرادی است، نه کیانوش

به گزارش سافاری رو ، محسن وظیفه ، حذف عجیب کیانوش رستمی در جاکارتا باعث شد تا وزنه بردار نساز و جنجالی تیم ملی باز هم به سوژه یک رسانه ها تبدیل شود. البته این اوت کردن و حذف شدن موضوع خیلی عجیبی هم نبود. از قبل معین بود که این اتفاق رخ می دهد و بارها هشدار داده شد که روند حرکتی کیانوش به موفقیت نمی رسد اما نه فدراسیون گوشش به این هشدار ها بدهکار بود و نه کیانوش رستمی. حالا در جاکارتا شد همانی که همه از آن می ترسیدند اما چه کسی مقصر این فاجعه است؟ کوروش باقری سرمربی سابق تیم ملی معتقد است که در این روند فقط رئیس فدراسیون و شخص علی مرادی مقصر است و کیانوش بیگناه است.

آقای باقری باید به شما هم تبریک بگوییم بابت رکورد شکنی سهراب مرادی.

خیلی ممنون هستم. من هم باید اول به سهراب مرادی و بعد به خانواده وزنه برداری به خاطر این موفقیت تبریک بگویم.

مسابقات را چطور دیدید؟

سطح مسابقات در دسته 94 کیلو گرم به خاطر حضور سهراب مرادی و کیانوش رستمی خیلی بالا بود. از قبل قابل پیش بینی بود که سهراب طلا را می گیرد اما با اینحال برای کیانوش هم مدال نقره را نه فقط من، بلکه خیلی های دیگر متصور بودند اما این اتفاق رخ نداد.

چرا کیانوش نتوانست به این مدال برسد؟ البته مهمتر از اینکه این مدال از دست رفت این است که او برای چهارمین بار پیاپی اوت می نماید.

دو دلیل عمده دارد . اول اینکه رویه ای که فدراسیون و شخص علی مرادی پیش گرفتند، اشتباه بودند. اینکه کیانوش و یا هر شخصی دیگری که تصمیم گرفتند خارج چهارپوب فدراسیون وکادر فنی کار نمایند، تصمیم اشتباهی بود اما فدراسیون و شخص مرادی این اجازه را به کیانوش داد که این رویه را در پیش بگیرد. در حالیکه من از ابتدا مخالف بودم و هرگز نباید این اجازه به او داده می شد.

اما اصرار کیانوش و صندلی او باعث شد فدراسیون این کار را انجام بدهد.

به همان دلایلی که گفتم به هیچ عنوان کیانوش را در این امر مقصر نمی دانم چون به او اجازه داده شد و حتما تمامی تقصیرها متوجه علی مرادی است.

و دلیل دوم در ناکامی کیانوش؟

دلیل دوم هم که خیلی فنی تر است به تغییر وزن او بر می شود که البته در بلند مدت به نظرم کیانوش تصمیم اشتباهی نگرفته است. با تغییر اوزان و تصمیم جدید فدراسیون جهانی، کیانوش چون که می خواهد در المپیک بعدی حضور داشته باشد و اوزان از دسته 81 کیلو گرم به یکباره به 96 کیلو گرم افزایش پیدا می نماید، شاید کیانوش تصمیم درستی گرفته است.

در این مسابقات تغییر وزن داده بود اما پیش از این سه بار دیگر اوت نموده بود؟

سه بار دیگر به روندی که او طی کرد بر می شود اما دو ستان ما در وزنه برداری و مربیان حتما خوب می دانند که وقتی وزنه برداری در دو الی سه ماه وزنش را پر می نماید و بالا می آید معمولا حرکاتش کند می شود و تعداد حرکت های خطای او افزایش پیدا می نماید. شاید کیانوش در اردوی تیم ملی وزنه های بالایی را هم زده باشد اما مطمئن هستم که تعداد اشتباهات او در تمرین خیلی هم فوق العاده زیاد بوده است.

یعنی همین اشتباهات باعث شد او نتواند رکوردهای قبلی خود را بزند؟

بله . البته طبیعی هم است. او به تازگی وزن خود را بالا برده و حجم عضلات بیشتر گردیده و به خصوص در حرکت یک ضرب که حرکت مهارتی است او نتوانست رکوردهایی را که در تمرینات زده بود و من مطمئن هستم او خیلی بیشتر از این را هم بالای سر برده بود، در این شش حرکت در جاکارتا زد، نشان بدهد.

در انتخاب وزنه هم به نظر اشتباه کرد؟

بله حتما و معتقدم یک نکته مهم در این ناکامی وجود داشت که در مورد خودش صدق می نماید و به انتخاب وزنه او بر می شود. با تمام احترامی که برای او به خاطر مدال هایی که کسب نموده غائل هستم باید تاکید کنم که انتخاب وزنه او چه در این مسابقات و چه در مسابقات جهانی اشتباه بود. شاید او می خواست با این انتخاب ها بدنش را برای مسابقات جهانی محک بزند اما او باید می دانست که مدالش فقط متعلق به خودش نیست. مدال او متعلق به مردم و متعلق به جامعه وزنه برداری است و ای کاش اندکی با درایت تصمیم می گرفت. هر چند که او خودش تمصمی گرفت و معین بود که به خواست خودش وزنه ها را خودش انتخاب کرد و امضای خودش پای وزنه ها بود.

قول دارید که انتخاب وزنه او و امضای که زد و یا حضرش روی تخته بدون مربی ، صحنه زشتی را رقم زد؟

بله متاسفانه و من به طور قطع مخالف این رویه هستم و حتما از ابتدا اجازه نمی دادم این روند آغاز شود اما اشتباهی بود که فدراسیون مرتکب شد. فدراسیون از ابتدا نباید این اجازه را به او می داد.

حالا هم به نظر می رسد که کار از کار گذشته و دیگر نمی توان او را به مسیر اصلی برگرداند؟

این تصمیمی اشتباهی است که فدراسیون اتخاذ نموده و حتما فدراسیون مقصر است. شاید پیشنهاد من از نظر برخی عجیب و از نظر برخی دیگر اشتباه به نظر بیاید اما من فکر می کنم باید اجازه بدهیم که او با همین روند کار خود را پیش ببرد یا اینکه اگر در توانمان هست کوشش کنیم چند جوان را در این وزن و یا اوزان دیگر بسازیم و نشان بدهیم که هر کسی در چهارچوب مربیان و فدراسیون کار کند می تواند موفق تراز کسی باشد که به تنهایی کار می نماید.

فکر می کنید جوانانی را داریم که توان ورود به این مرحله را داشته باشند؟

متاسفانه از چهار نفری که شانس مدال هستند سعید علی حسینی 31 ساله ، سهراب مرادی 30 ساله و بقیه نفرات هم به همین شکل هر کدام 8 الی 9 سال است که وزنه می زنند و در سال های اخیر برای جایگزینی این افراد کاری انجام نگردیده است.

اما فدراسیون اصرار دارد که پشتوانه سازی نموده است؟

از چهار نفری که تاکنون در جاکارتا وزنه زدند سه نفر اوت کردند و این خودش گویای بسیاری از واقعیت ها است.

بین سرمربی و رئیس فدراسیون ناهماهنگی وجود دارد که این در ماجرای انتخاب کیانوش علنی شد. این اختلاف نظر می تواند در این نتایج تاثیر گذار باشد؟

من کاملا موافق هستم. این ناهماهنگی وجود دارد. متاسفانه آقای رئیس قصد ورود به هر مسئله ای را دارد. واضح است که نظر برخواه درباره کیانوش چه بود اما مرادی حرف دیگری را زد. این اختلاف نظرها باعث استعفای مربیان تیم می شود. شما ببینید در این چند سال چند مربی آمدند و رفتند. یک روز توکلی آمد اما چند ماه بعد استعفا داد. بعد نوبت به سجاد انوشیروانی آمد به یکسال نرسید برکنار شد. بعد نوبت به محسن بیرانوند رسید که بعد از 7 الی 8 ماه دبیر فدراسیون شد و حالا کسی می داند که محمد حسین برخواه تا چه زمانی سرمربی است؟ خودش می داند؟ شما و یا دیگران به عنوان کارشناس وزنه برداری اطمینان دارین؟ او می داند که به مسابقات جهانی می رسد یا نه؟

شاید این همه تغییرخودش برای ساختن یک پشتوانه سخت و سخت باشد. چرا واقعا مربیان تیم ملی وزنه برداری اینقدر زود کنار می روند؟

اختلاف نظرها باعث استعفای مربیان تیم می شود. شما ببینید در این چند سال چند مربی آمدند و رفتند. یک روز توکلی آمد اما چند ماه بعد استعفا داد. بعد نوبت به سجاد انوشیروانی رسید. آمد اما به یکسال نرسید برکنار شد. بعد نوبت به محسن بیرانوند رسید که بعد از 7 الی 8 ماه دبیر فدراسیون شد و حالا کسی می داند که محمد حسین برخواه تا چه زمانی سرمربی است؟ خودش می داند؟ شما و یا دیگران به عنوان کارشناس وزنه برداری اطمینان دارین؟ او می داند که به مسابقات جهانی می رسد یا نه؟

خب این نشان می دهد که یا انتخاب های ما از ابتدا اشتباه بوده و باید با دقت بیشتری انتخاب می کردیم که البته من اعتقادی به این داستان ندارم. چرا که معتقدم تمامی این مربیان برای خودشان رزومه و کارنامه نسبتا موفقی را داشتند. حسین توکلی، سجاد انوشیروانی و حسین برخواه مربیان صاحب سبکی هستند.

پس چرا رفتند و یا بهتر بگوییم چرا برکنار شدند؟

چون آقای رئیس فدراسیون علاقه دارد در هر کاری دخالت کند و مربی در نهایت مجبور به استعفا می شود. شما حرکت آخر سهراب مرادی را ببینید. چه لزومی دارد اقای رئیس گرمکن بپوشد و خود را به سهراب برساند که او راهنمایی کند؟ این نشان می دهد که علی مرادی می خواهد در کار سرمربی دخالت کند.

با این وضعیت شما به آینده وزنه برداری تا چه اندازه امید دارید؟

ما حتی اگر همه مدال های باقی مانده را کسب کنیم باز هم نمی توانیم آسوده خاطر باشیم. نمی توانیم روی ورزشکارانی که از 7 الی 8 سال پیش مدال گرفتند روی آنها حساب باز کنیم.سعید علی حسینی 31 ساله، سهراب سی ساله و بقیه هم از 8 سال پیش مدال آور بودند. من این افراد را مثال می زنم تا بگویم که نتوانتسیم پای یا پای آنها حرکت کنیم و پشتوانه بسازیم.

اما در تمامی این سال ها فدراسیون نظر دیگری درباره پشتوانه سازی داشته است؟

بله فدراسیون مدام می گوید که اردوی آماده سازی برگزار می نماید، استعداد یابی می نماید و همه اینها خوب است اما باید مثال فوتبالی بزنم. اگر تیمی تمام بازی مالکیت توپ و میدان را در اختیار داشته باشد اما گل نزند به چه دردی می خورد؟ هیات ها پشتوانه های خود را تا پشت هیجده قدم می آورند اما فدراسیون نمی تواند گل بزند یعنی از این استعدادها طلای المپیک بسازد.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 94

به "واکنش کوروش باقری به فاجعه جاکارتا: مقصر علی مرادی است، نه کیانوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کوروش باقری به فاجعه جاکارتا: مقصر علی مرادی است، نه کیانوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید