پاسخ دندان شکن آفریقای جنوبی به اقدام مداخله جویانه ترامپ

به گزارش سافاری رو به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری به اصلاحات ارضی کشور آفریقای جنوبی واکنش نشان داد و گفت: از مایک پمپئو وزیر خارجه خواسته ام تا از نزدیک اقدام دولت آفریقای جنوبی مبنی بر اشغال اراضی و کشتار کشاورزان (سفیدپوست) را آنالیز کند.

پاسخ دندان شکن آفریقای جنوبی به اقدام مداخله جویانه ترامپ

این توییت ترامپ واکنشی است به طرحی که کریل رامافوزا رئیس جمهوری آفریقای جنوبی اوایل ماه میلادی جاری (آگوست) برای تغییر قانون در راستای سلب مالکیت زمین کشاورزان سفیدپوست بدون هیچ مصالحه ای با ایشان، به کنگره ملی این کشور ارائه داد و دلیل آن نیز تسلط سفیدپوستان بر اغلب زمین های آفریقای جنوبی علیرغم فروپاشی آپارتاید بعد از 2 دهه است.

درهمین راستا، ساعاتی پس از آنکه رسانه رسمی آفریقای جنوبی اظهار داشت دولت خواستار شفاف سازی سفارت آمریکا در خصوص توییت ترامپ است؛ سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای جنوبی نیز در بیانیه ای اظهار داشت: اطلاعات رئیس جمهوری آمریکا درخصوص اصلاح اراضی غلط است و ما این مسئله را از طریق کانال های دیپلماتیک پیگیری می کنیم.

به گزارش مهر، این نخستین بار نیست که ترامپ ازسر نژادپرستی به مسائل آفریقا واکنش نشان می دهد. پیشتر، وی در جلسه ای با حضور نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره، در اشاره به مهاجرانی که از هائیتی و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت نموده اند، گفته بود: چرا این مردم را از کشورهایی که شبیه چاه توالت هستند؛ به اینجا راه می دهیم؟

این اظهارنظر واکنش اتحادیه آفریقا را در پی داشت تاآنجا که 54 کشور آفریقایی از دونالد ترامپ خواستند به خاطر مطالب رکیکی که در مورد مهاجران آفریقایی تبار به زبان آورده، عذرخواهی کند و سخن خود را در مورد کثافت خانه نامیدن برخی از کشورها پس بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 101

به "پاسخ دندان شکن آفریقای جنوبی به اقدام مداخله جویانه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ دندان شکن آفریقای جنوبی به اقدام مداخله جویانه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید