آبشارهای تیرکن؛ هفت حوضچه بهشتی در سوادکوه

به گزارش سافاری رو، جنگل لفور را از بکرترین جنگل های مازندران می دانند، جنگلی در شهرستان زیبای سوادکوه. در دل این جنگل ها تا چشم کار می نماید، سرسبزی، طراوت و پاکی است. اینجا چندان خبری از شلوغی ها، آلودگی های آزاردهنده و بلاهایی که انسان ها بر جان طبیعت آورده اند نیست و می توان یک دل سیر از این طبیعت پاک حظ برد. در لفور، جنگل، آبشار و رود بهم پیوند خورده اند تا تصویری از بهشت برایمان خلق گردد. این منطقه برای دوستداران طبیعت و تاریخ، دنیایی از شگفتی هاست. هر ساله تعداد زیادی گردشگران ایرانی و خارجی برای تماشا این شگفتی ها وارد منطقه سوادکوه، لفور می شوند. لفور از سمت جنوب به رشته کوه های البرز، از سمت غرب به منطقه بابل کنار، از سمت شرق به جنگل های بخش زیرآب و جوارم و از سمت شمال به جنگل های شیرگاه محدود است.

آبشارهای تیرکن؛ هفت حوضچه بهشتی در سوادکوه

هفت کوتوله در جنگل های تیرکن

در دل جنگل های سوادکوه و لفور، آبشارهای رویایی وجود دارد که بسیاری از گردشگران برای بازدید از آنها به منطقه سفر می نمایند. هفت آبشار سوادکوه یا همان آبشارهای تیرکن در دل جنگل های میان شهرستان های سوادکوه و بابل قرار گرفته است، جایی در نزدیکی روستای تیرکن. نام این آبشارها نیز از همین روستا گرفته شده است. روستای تیرکن در منطقه کالبکوشت از توابع شهرستان بابل کنار قرار گرفته است. به جنگل های آن منطقه درازکلا نیز می گویند چون در نزدیکی آبادی به همین نام است.

هفت آبشار سوادکوه جایی در همین حوالی است، گردشگران آنها را هفت کوتوله نیز می خوانند. مرتفع ترین آبشار که حدود 9 متر بلندا دارد را آبشار تیرکن نامیده اند و آبشارهای دیگر نیز با همین نام مشهور شده اند. این آبشار در بالاترین نقطه از جنگل قرار گرفته است و آبشارهای دیگر در پایین دست آن هستند. آبشارهای تیرکن شمایلی پلکانی دارند و در زیر هر یک از آنها، حوضچه زیبایی قرار گرفته است که می توان دستی به آب زد و از خنکی آن در گرمای تابستان لذت برد. با تماشا آبشارها این تصویر در فکر ایجاد می گردد که گویا در بخش هایی از جنگل، زمین ترک برداشته و بخشی از آن به پایین حرکت نموده است و آبشارها خلق شده اند.

جنگلی از جنس راش و انجیلی

پوشش گیاهی منطقه از درختان انجیلی، ممرز، کهلو، توسکا، ازگیل و بسیاری درختان کهنسال دیگر است. می توان در دل طبیعت سرسبز قدم گذاشت و از میان درختان راش و ازگیل و انجیلی جنگل بکر و زیبای سوادکوه گذر کرد و به هفت آبشار پلکانی رسید. صحنه هایی رویایی که به شما تجربه قدم زدن در بهشت روی زمین را هدیه می نماید.

در این زمینه بخوانید:

لفور، پهنه بی کران زیبایی در نزدیکی تهران

سفر به تیرکن

گردشگرانی که میل سفر به منطقه و بازدید از آبشارها را داشته باشند، باید از جاده فیروزکوه به سمت سوادکوه حرکت نمایند و از منطقه سوادکوه راهی روستای تیرکن شوند. نخستین آبشار در فاصله هزار و 500 متری از روستا قرار گرفته است. تا رسیدن به آخرین آبشار باید چیزی در حدود 3 کیلومتر در دل جنگل درازکلا پیاده روی کرد که تقریبا 2 ساعت زمان می برد. سفر به این منطقه و بازدید از آبشارها در هر فصل سال لذت بخش خواهد بود. بهار زمان پرآبی و خروش رود و آبشارهاست. تابستان فرصتی است تا از گرمای شهر دور بمانید. جنگل نوردی در پاییز یعنی قدم زدن در بهشتی رنگارنگ. زمستان اما هوا سرد است و گاهی برف می بارد و گردش در جنگل برای طبیعت گردهای حرفه ای راحت تر است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2006

به "آبشارهای تیرکن؛ هفت حوضچه بهشتی در سوادکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشارهای تیرکن؛ هفت حوضچه بهشتی در سوادکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید