انتقال آب از دریای عمان برای کسری آب در سه استان شرقی انجام می گردد

به گزارش سافاری رو، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: انتقال آب از دریای عمان و انتقال آب از کشورهای همسایه شرقی را در برنامه داریم و طرح پیشنهادی ما نمک زدایی از آب دریای عمان و انتقال آن به نوار شرقی ایران است که در سه فاز اجرا می گردد.

انتقال آب از دریای عمان برای کسری آب در سه استان شرقی انجام می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش سافاری رو از مشهد مقدس، محمدحسین جعفری ظهر امروز در سی و یکمین جلسه شواری اسلامی استان خراسان رضوی در تالار شهر مشهد گفت: 74 درصد از اقلیم استان خشک و مابقی آن که 26 درصد است نیمه خشک است و متوسط بارش در استان در 39 سال گذشته 223 میلیمتر بوده که در 10 سال اخیر 196 میلیمتر شده است.

وی توضیح داد: میانگین حجم آب تجدید شونده در استان 6 هزار و 799 میلیون متر مکعب است و استان خراسان رضوی با متوسط کسری هزار و 126 میلیون مترمکعب در سال بیشترین کسری مخازن را بین استان های کشور داراست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: 86 درصد از آب های زیرزمینی استان به مصرف کشاورزی، 8 درصد برای شرب و 3 درصد آن در بخش صنعت و خدمات استفاده می گردد.

جعفری با بیان اینکه بیشترین مصرف آب های سطحی نیز در بخش کشاورزی مصرف می گردد که این میزان 83 درضد این آب ها را شامل می گردد، اعلام نمود: عمده قطب های کشاورزی استان در وضعیت بحرانی به لحاظ منابع آب زیرزمینی هستند و در 34 دشت استان سطح آب در حال افت و 15 دشت وضعیت بحرانی دارند.

وی اعلام کرد: برنامه های مقابله با بحران آب زیرزمینی را به سه صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم نموده ایم که برنامه های کوتاه مدت ما نصب فراگیر کنتورهای هوشمند برروی کلیه چاه های کشاورزی ،صنعتی ودامداری، پوشش یکپارچه و کامل نظارت بر بهره برداری منابع آب درسطح دشت ها، انسداد چاه های غیرمجاز و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز جدید، جلوگیری از استفاده چاه های غیرکشاورزی برای مصارف کشاورزی و تعدیل برداشت چاه های کشاورزی توام با اصلاح الگوی کشت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: برنامه های میان مدت ما اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جهت مصرف بهینه آب و جلوگیری از تخلفات آبی، ساماندهی بهره برداران در قالب تشکل های آب بران و مشارکت شان در تصمیم گیری و اصلاح قوانین ودستورالعمل های موجود به منظور تسهیل در مقابله با بحران است.

جعفری توضیح داد: برنامه های بلندمدت ما نیز استقرار سیستم های مدیریت تصمیم گیری بر پایه مدل های آب سطحی و زیرزمینی و استقرار بازار آب و لحاظ نمودن ارزش اقتصادی آب درکلیه تصمیم گیری هاست.

وی با بیان این که دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده است، اعلام کرد: اقدامات خوبی در رابطه با کشف رود انجام داده و 150 هکتار از اراضی آن را به شهرداری به منظور احداث فضای سبز تحویل داده ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در سال گذشته طرح هایی چون سد بار، سد قره تیکان، سد چهچهه و مخزن یک میلیون مترمکعبی و سال جاری نیز خط آبرسانی به مشهد از سد ارداک را افتتاح کردیم.

جعفری توضیح داد: مهمترین چالش ها و تهدیدات تامین آب در استان عدم امکان توسعه منابع آب داخل استان و همچنین عدم وجود منابع آبی در حوضه های آبی مجاور، توسعه بی رویه و بدون برنامه در برنامه ریزی های کلان شهری و عدم تامین منابع آب به عنوان عامل اصلی محدود کننده، تمرکز حدود 51% جمعیت استان و حدود 74% صنعت استان در دشت مشهد، اتکا شدید مصارف به منابع آب زیرزمینی و روند افت شدید در آبخوان های استان، افت کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی استان به عنوان مهمترین منبع پایدار تامین کننده آب و عدم تامین منابع اقتصادی مورد احتیاج برای طرح های تامین آب در استان هستند.

وی اعلام نمود: برای سال 1420 در استان احتیاج به 814 میلیون مترمکعب آب شرب داریم و برای تامین کسری آب در استان سه برنامه داریم که در برنامه کوتاه مدت آن اقدام به تغییر کاربری چاه های کیفی کشاورزی به شرب، تبدیل شبکه های شرب شهری به شبکه های بهداشتی و جداسازی آب شرب، بازسازی و اصلاح شبکه توزیع با هدف کاهش تلفات ، جداسازی شبکه شرب از فضای سبز (بر اساس توافقنامه بین وزارت نیرو و کشور) و خرید چاه های کشاورزی و تغییر کاربری آن جهت تامین کسری آب صنعت خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در برنامه میان مدت بازچرخانی پساب و جایگزینی با چاه های کشاورزی در راستای تامین آب شرب، مشارکت صنابع در طرح های جایگزینی پساب و استفاده از آب های نامتعارف جهت تامین کسری آب صنعت و انتقال آب از یال شاقتصادی هزار مسجد به مشهد مقدس را داریم.

جعفری توضیح داد: در بلند مدت انتقال آب از دریای عمان و انتقال آب از کشورهای همسایه شرقی را در برنامه داریم و طرح پیشنهادی ما نمک زدایی از آب دریای عمان و انتقال آن به نوار شرقی ایران است که در سه فاز اجرا می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 593

به "انتقال آب از دریای عمان برای کسری آب در سه استان شرقی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال آب از دریای عمان برای کسری آب در سه استان شرقی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید