برسد به دست سازمان میراث فرهنگی...

10 روز قبل رییس سازمان میراث فرهنگی در جمع خبرنگاران و در مقابل کارگاه ساختمانی که با مجوز اعضای شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران فعال بود، قول داد که در تماسی با دادستان تهران، حکم توقف موقت ساخت وساز را در عرصه کاخ گلستان در خیابان ناصرخسرو بگیرد، اما ...

برسد به دست سازمان میراث فرهنگی...

به گزارش خبرنگاران، 25 آذر علی اصغر مونسان - معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - بعد از گذشت حدود یک و نیم ماه از انتشار توئیتی که در آن نسبت به شکستن عرصه و حریم کاخ جهانی گلستان و پهنه بازار تهران اخطار داده بود، به خیابان ناصرخسرو کنار کاخ جهانی گلستان رفت تا به چشم خود ببیند که ساخت و ساز در عرصه تنها اثر جهانی پایتخت هنوز متوقف نشده است. او آن روز از توقع اش از شهراری منطقه 12 تهران گفت که این نهاد شهری باید این کار را متوقف می نموده است و ادامه داد: در این کار علاوه بر خسارت های دیگر که به میراث فرهنگی وارد شده، به جز این که به خود سازنده خسارت وارد می گردد، چیزی دیگری ندارد، چون قطعا کار را متوقف می کنیم و آن وقت مالکان پروژه می گویند هزینه نموده ایم، جوشکاری شده و کار سخت شده است.

هر چند با توجه به ادامه دار بودن این کار، به نظر می رسد مالک هر روز اقدامات اش را جلوتر می برد و میراث فرهنگی هنوز نتوانسته از همه توانش برای توقف ساخت وساز در عرصه تنها اثر جهانی پایتخت استفاده کند ، هر چند شنیده می گردد در جلساتی که در سازمان میراث فرهنگی در حال برگزاری است، این پرونده به دفتر آنالیزِ عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی نیز رسیده است اما هنوز هیچ اظهارنظری در این زمینه مطرح نشده است؛ آن هم در شرایطی که دست کم سه ماه از انتشار رسمی دو ساخت وساز یکی در حریم کاخ جهانی گلستان در ابتدای بن بست تکیه دولت و دیگری در عرصه این کاخ جهانی می گذرد، اما ...

رحمت الله رئوف - مدیر کل دفتر آنالیز عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - به خبرنگاران می گوید: با ارجاع پرونده ساخت وساز در پشت کاخ گلستان، آقای مونسان موضوع را به دفتر معاون میراث فرهنگی ارجاع داد و رونوشتی از آن نیز به من ابلاغ شد تا موضوع را پیگیری کنم، بنابراین هفته قبل جلسه ای با حضور طالبیان، معاون میراث فرهنگی و کارشناسان ادارات میراث فرهنگی تهران برگزار و آنالیز فنی موضوع در دستور کار نهاده شد، اکنون نیز این کار در دست آنالیز است که چطور این رخ داد و امضاها به چه دلایلی اجرا شده اند؟

او با تاکید بر این که به یک تا دو هفته زمان برای رسیدن به نتیجه نهایی احتیاج دارند، به بیان اظهار نظر شخصی خود در این زمینه می پردازد و اظهار می نماید: معتقدم خیابان ناصر خسرو به عنوان خیابانی که بخش مهمی از هویت شهر تهران است، باید مورد توجه قرار گیرد. ناصرخسرو قبلا خندق تهران بوده و اکنون به خیابان تبدیل شده و به مرور تهران گسترش پیدا نموده است. در مطالعات و تصاویر دوره های مختلف تاریخی خیابان ناصرخسرو یک شخصیت مستقل و یک ارتفاع مصوب داشته است که آن در تصاویر هم تعیین است.

وی با بیان این که اظهارنظر در مورد قرارگرفتن بنای در دست ساخت در پشت کاخ گلستان در حریم یا عرصه کاخ گلستان نهاده شده، جای بحث دارد، ادامه می دهد: بناهای اطراف خیابان ناصرخسرو و ارتفاع بناهای موجود در ان محدوده، حداکثر ده و نیم متر بوده است.

او با تاکید بر این که شورای فنی سازمان میراث فرهنگی باید یاری کند که آثار تاریخی آسیبی نبینند، اظهار می نماید: خیابان ناصرخسرو یک محوطه تاریخی است که بخش مهمی از هویت یک شهر محسوب می گردد، این که بعداً در این کمیته و جلسات چه مسائلی مطرح و چه تصمیمی گرفته می گردد امروز مطرح نیست، بلکه باید در این زمینه به نتیجه برسیم.

وی با اشاره به اظهارنظرهای مختلفی که در مورد عرصه و حریم مصوب عرصه و حریم کاخ گلستان مطرح می گردد، ادامه می دهد: باید ببینیم چه کسانی براساس کدام نظر کارشناسی و کجا این اظهارنظرها را نموده و مجوز را امضا نموده اند، در واقع این موارد جای سوال و اما و اگر دارد، ما که قصد تخریب کاخ گلستان را نداریم هدف ما احیاء و معرفی است، اما از سوی دیگر نباید حقوق مردم و شهر را ظاهر کنیم.

رئوف با بیان این که امروز نباید به تعیین کردن مقصر فکر کنیم، ادامه می دهد: خیابان ناصرخسرو ارتفاع تعیین خود را دارد، هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که عرصه و حریم را چطور و چه گروهی ابلاغ نموده اند، در جلسات فنی در حال آنالیز هستیم که ببینیم چرا این عرصه اینجا نهاده شده و چرا حریم در این نقطه است؟

مهدی حجت از اظهارنظر درباره ساخت در عرصه کاخ گلستان استعفا کرد

محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اما در گفت وگو با خبرنگاران می گوید: تا جایی که اطلاع دارم هنوز دستوری از سوی دادستانی برای توقف عملیات داده نشده است.

او با اشاره به شکایت میراث فرهنگی استان تهران از این ساخت وساز و ثبت شکایت در 19 آذر، بیان می نماید: براساس اعلام نظر دادگستری نخست باید کارشناس رسمی دادگستری در این زمینه اظهار نظر کند، مهدی حجت - بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی - انتخاب شده بود، اما وی حدود دو روز گذشته از این پرونده استعفا داد، بنابراین یک کارشناس دادگستری دیگر انتخاب شد و اکنون منتظر اعلام نظر او هستیم و تا جایی که می دانم هنوز رای مبنی بر توقف صادر نشده است.

به گفته وی، تا زمانی که کارشناس دادگستری نظر خود را در این زمینه اعلام نکند، رأی صادر نمی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برسد به دست سازمان میراث فرهنگی..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برسد به دست سازمان میراث فرهنگی..."

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید