حالت تهوع در ماشین؛ راه های کنترل و مقابله

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران: اگر شما هم مسافرت رفتنتان با سرگیجه و حالت تهوع تلخ می شود، این مطلب را بخوانید. به رغم وجود بیماری کرونا و وقفه ای چند ماهه که در سفر ها صورت گرفت، با پایان یافتن امتحانات مدارس، بسیاری راه سفر را در پیش گرفته اند تا خستگی ماه ها در خانه ماندن را از تن به در کنند.

حالت تهوع در ماشین؛ راه های کنترل و مقابله

کاری که شاید خطرناک باشد، اما عده ای سختی و خطرات آن را به جان خریده اند. یکی از مسائل سفر برای برخی افراد، ایجاد سرگیجه و حالت تهوع در خودرو، هواپیما یا اتوبوس و ... است که کام سفر را تلخ می کند. به این حالت بیماری حرکت می گویند که در مسافران هنگام سفر با خودرو، قطار، هواپیما، اتوبوس یا کشتی دیده می شود. معمولا برای خلاص شدن از این حالت آزاردهنده، می توانید کار هایی را انجام دهید تا این حالت به سراغ تان نیاید یا اگر دچار آن شُدید، بتوانید آن را کنترل کنید.

بیماری حرکت ناگهانی و با حالت تهوع و عرق سرد شروع می شود و در ادامه ممکن است به سرگیجه و تهوع بینجامد. در این حالت، مغز با دریافت سیگنال هایی از گوش داخلی، چشم ها، ماهیچه ها و مفاصل، احساس حرکت می کند در حالی که شما در یک جا نشسته اید و حرکتی ندارید.

زمانی که این سیگنال ها به مغز می رسند، با واقعیتی که شما در آن هستید، هماهنگی ندارد و به همین دلیل دچار بیماری حرکت می شوید. به عنوان مثال، اگر هنگامی که در اتوبوس نشسته اید مشغول کار با تلفن همراه خود هستید، چشم هایتان روی چیزی تمرکز می کند که حرکت نمی کند، اما گوش داخلی شما حرکت را احساس می کند. حتی نقطه ای که در آنجا نشسته اید، می تواند متغیر باشد.

بیماری حرکت معمولا باعث به هم خوردگی معده می شود. بیمار احساس گیجی و عرق سرد می کند. فرد رنگ پریده شده و معمولا از سردرد شکایت دارد. در چنین فردی، حالت تهوع، استفراغ و کاهش تعادل به دنبال احساس گیجی بسیار معمول است.

سیگنال ها، شروع اغتشاش

تعادل بدن شما از طریق سیگنال هایی برقرار می شود که از سوی بخش های مختلف بدن مانند چشم ها و گوش داخلی به مغز فرستاده می شود. دیگر گیرنده های حسی در پاها، به سیستم عصبی می رساند که کدام قسمت های بدن در تماس با زمین هستند. سیگنال های متناقضی که به مغز ارسال می شوند، عامل اصلی بروز بیماری حرکت هستند.

برای مثال، زمانی که در هواپیما نشسته اید، شما متوجه بروز اغتشاش و تلاطم نیستید، اما بدن شما آن را احساس می کند. این احساس گیجی حالت تهوع و استفراغ را به دنبال دارد. نبود تهویه کافی در وسیله نقلیه، استرس هنگام سفر و ندیدن محیط بیرون از جمله عواملی هستند که ممکن است شما را بیشتر مستعد بیماری حرکت کند.

درمان دارویی و جایگزین

درمان های مختلفی برای درمان بیماری حرکت وجود دارند که بیشتر آن ها از شروع بیماری جلوگیری می کنند. همچنین، بسکمک از این دارو ها خواب آور هستند بنابراین، اگر نیاز به انجام کاری با دقت بالا دارید یا در حال رانندگی هستید، از این دارو ها استفاده نکنید. معمول ترین دارو هایی که برای بهبود بیماری حرکت مورد استفاده قرار می گیرد، هیوسوبرومید هیوسین است که عامه مردم آن را به هیوسین می شناسند. اما داروی دیمن هیدرینات دارویی است که بدون نسخه هم می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

علاوه بر این درمان های دارویی، می توانید از روش های خانگی هم برای تسکین علائم بیماری استفاده کنید. درمان های جایگزین هم تأثیر چشمگیری بر کاهش علائم دارند. متخصصان توصیه می کنند نعنا و زنجبیل در این زمینه کمک کننده هستند. اگرچه این درمان های گیاهی از نظر علمی هنوز به اثبات نرسیده اند، اما مصرف تجربی آن ها مؤثر بودن شان را در برخی موارد تأیید کرده است.

علاوه بر این، تنفس عمیق و تکرار آن از دیگر راه های درمانی موجود برای بیماری حرکت است. اما در بسکمک از موارد تهویه هوای داخل وسیله نقلیه، پایین آوردن شیشه ماشین یا حتی پیاده شدن از خودرو و قرار دریافت در معرض هوای تازه می تواند تا حد زیادی شرایط جسمی شما را بهبود بخشد.

به اندازه کافی بخوابید

نکته قابل توجهی که باید مدنظر داشته باشید، این است که شب قبل از مسافرت بهتر است خوب بخوابید و به اندازه کافی آب و مایعات مصرف کنید، چرا که کم آب شدن بدن، سردرد و استرس شما را در معرض بروز بیماری حرکت در طول سفر قرار می دهد.

گرسنه نمانید

به خاطر داشته باشید که اگر موقع سفر شکم تان گرسنه باشد، سرگیجه و حالت تهوع ناشی از بیماری حرکت بیشتر به سراغ تان می آید؛ بنابراین برنامه سفرتان را به گونه ای برنامه ریزی کنید که غذا خورده باشید و شکم تان گرسنه نباشد. قبل و حین سفر از خوردن غذا های چرب و اسیدی پرهیز کنید، زیرا شما را مستعد بیماری حرکت می کند.

چشم هایتان را نبندید

یکی از بدترین کار هایی که هنگام بروز این بیماری می توانید انجام دهید، این است که چشم هایتان را ببندید. این کار، حالت تهوع شما را تشدید می کند. در طول جهت سعی کنید به خودرو هایی که در حرکت هستند و نیز سوژه های متحرک در جهت نگاه نکنید. در عوض، به یک نقطه ثابت و کمی بالاتر از افق خیره شوید.

روی صندلی های جلویی بنشینید

بیماری حرکت به طور ناخودآگاه به سراغ تان می آید، اما اگر حواس تان به محیط اطراف تان و جایی که می نشینید، باشد راحت تر می توانید آن را کنترل کرده و از بروز آن جلوگیری کنید. برای سفر خود از قبل برنامه ریزی کنید. اگر می خواهید هوایی سفر کنید، موقع تهیه بلیت از مسؤول آن بخواهید که صندلی شما را کنار پنجره یا روی بال هواپیما مشخص کند. اگر با قطار، قایق، کشتی یا اتوبوس به سفر می روید، سعی کنید روی صندلی های روبه جلو بنشینید و موقع حرکت به سمت عقب برنگردید.

در داخل کشتی، از مسؤول مربوطه بخواهید صندلی شما را نزدیک به قسمت جلویی یا وسط کشتی قرار دهد و سعی کنید رو به جلو یا افق و به نقطه ای ثابت خیره شوید تا حرکت قایق را کمتر حس کنید. سعی کنید در طول سفر پنجره یا منفذی را برای تبادل هوا باز بگذارید و هوای تازه تنفس کنید و در طول سفر هم از کتاب خواندن یا حتی نگاه به تلفن همراه تان خودداری کنید. علاوه بر این، موقع مسافرت با خودرو یا اتوبوس، سعی کنید یا خودتان راننده باشید یا روی صندلی های جلویی خودرو یا اتوبوس بنشینید. اگر دقت کرده باشید، افرادی که سابقه بیماری حرکت دارند، با نشستن در صندلی های جلویی خودرو یا اتوبوس کمتر این حالت ناخوشایند را تجربه می کنند.

بیماری در کمین بچه ها و زنان باردار

هر شکل مسافرتی، چه زمینی، چه هوایی و چه آبی ممکن است بیماری حرکت را در فرد مستعد القا کند. گاهی حتی با سوار شدن بر چرخ و فلک و بازی های بچه هاه که معمولا در شهربازی وجود دارد این حالت ایجاد می شود. این مشکل در هر فردی ممکن است رخ دهد، اما بیش از همه، بچه ها و افرادی که دارو های خاص مصرف می کنند در معرض آن هستند. بچه ها دو تا 12 سال و نیز زنان بارداری که احتمال بروز اختلالات گوش داخلی در آن ها بیشتر است، بیش از دیگران در معرض این عارضه هستند.

منبع: medlineplus

منبع: برترین ها
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1239

به "حالت تهوع در ماشین؛ راه های کنترل و مقابله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حالت تهوع در ماشین؛ راه های کنترل و مقابله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید