خبرنگاران آغاز فعالیت سالن های تئاتر همزمان با روز جمهوری اسلامی

به گزارش سافاری رو، تهران- خبرنگاران- همزمان با بازگشت محدودیت های مجدد در پایتخت به سبب اوج گیری دوباره ویروس کرونا، طی رایزنی های اجرا شده فعالیت های نمایشی از گروه سه به گروه دو دسته بندی مشاغل منتقل شد و با کسب مجوز فعالیت در شهرهای نارنجی، فعالیت هنرمندان این عرصه همزمان با روز جمهوری اسلامی آغاز شد.

خبرنگاران آغاز فعالیت سالن های تئاتر همزمان با روز جمهوری اسلامی

به گزارش خبرنگاران، هنرمندان تئاتر، سال 1399 را در شرایطی پشت سر گذاشته است که فعالیت آن ها مانند بسیاری دیگر از مشاغل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و اوج گیری موج های متعدد آن با فراز و فرودهای مختلفی روبرو بود.

درحقیقت تئاتر در سال گذشته (99) طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با قرار دریافت در گروه مشاغل رده سوم، جزو مشاغل پرخطر شناخته شده بود و به همین سبب فعالیت هنرمندان این عرصه طی سال گذشته عموماً یا تعطیل شده بود و یا به شکل محدود می توانستند در بازه های زمانی معین تولیدات خود را به مخاطبان ارائه دهند و از این طریق معیشت خود و خانواده شان را تامین کنند.

خوشبختانه بعد از تجربه و آزمون و خطاهای مختلف و رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های متعدد؛ طی زمستان سال 1399 شاهد بازگشایی و فعالیت دوباره سالن های تئاتری بعد از آغاز فعالیت های نمایشی طی تابستان 99 بودیم. همه اینها در شرایطی بود که فصل پاییز مانند فصل بهار سال 1399 به دلیل اوج گیری دو موج از ویروس کرونا با تعطیلی فعالیت سالن های نمایشی روبرو بود.

اما با کاهش شیب ابتلاء و تلفات این ویروس در پایتخت از ابتدای زمستان 99 با بازگشایی مجدد سالن های تئاتری در سایه رعایت شیوه نامه ها بهداشتی و دستورالعمل های مبنی بر فاصله گذاری اجتماعی و بهره گیری از ظرفیت 50 درصدی سالن های نمایشی، هنرمندان عرصه تئاتر شاهد نوید روزهای خوشایند در نوروز 1400 خورشیدی و تعطیلات آن بودند. هنگام و زمانی که یکی از فصل های گرم اجرای آثار نمایشی برای هنرمندان تئاتر کشور شناخته می شود.

بعد از آغاز فعالیت هنرمندان تئاتر از هفتم فروردین ماه مصادف با روز ملی هنرهای نمایشی در کشور، به فاصله تنها یک روز بار دیگر اعلام شد به سبب صعودی شدن شیب ابتلای ویروس کرونا بار دیگر فعالیت های نمایشی در کشور و دیگر مشاغل قرار گرفته در رده سوم تقسیم بندی حِرَف و پیشه ها در شهرهای نارنجی بار دیگر فعالیت هنرمندان تئاتر به محاق رفت و این مسئله با توجه به آسیب ها و خسارت هایی که طی سال گذشته به سبب تعطیلی های مکرر فعالیت های نمایشی شامل حال هنرمندان این عرصه به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت آن ها شده بود، مسئولان و دست اندرکاران هنر تئاتر کشور را بر آن داشت تا طی تعامل و گفت و گو با ستاد ملی مقابله با کرونا فصلی از مطالبات هنرمندان تئاتر مبنی برقرار دریافت این حرفه و شغل در گروه دوم مشاغل را مدنظر قرار دهند.

در نهایت بعد از رایزنی های مختلف و متعدد سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارتخانه و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم بر آن قرار گرفت تا هنر تئاتر و شغل هنرمندان آن از گروه سه به گروه دو تغییر رتبه دهد. همین عامل باعث شد تا شاهد از سرگیری فعالیت هنرمندان تئاتر در شهرهای نارنجی باشیم.

درباره روی دادن این اتفاق و تشریح بازگشایی سالن های تئاتری در پایتخت که این روزها رنگ نارنجی را بر پیشانی خود در سایه اوج گیری مجدد شیوع ویروس کرونا می بیند، با قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفت وگو نشستیم.

تنها با قرار دریافت در شرایط قرمز، فعالیت تئاتر تعطیل خواهد بود

قادر آشنا درباره تصمیمات تازه در حوزه فعالیت سالن های نمایشی در دوران کرونا به ویژه در شهرهای نارنجی به خبرنگار فرهنگی خبرنگاران گفت: طبق پیگیری های اجرا شده در نهایت روز 11 فروردین ماه اعلام شد که با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا پرونده انتقال تئاتر و سینما از گروه مشاغل ردیف سه به ردیف دو مورد بررسی قرار گرفته و با این تغییر ردیف موافقت شده است.

بر این اساس و تغییر اجرا شده کلیه سالن های نمایشی می توانند در تمامی شهرهای نارنجی، زرد و آبی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و بهره گیری از ظرفیت 50 درصدی فعالیت خود را ادامه دهند. بر این اساس از این پس تنها در شرایط قرمز این فعالیت ها تعطیل خواهد شد.

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه با استناد به این تصمیم گیری، فعالیت سالن های نمایشی از 12 فروردین ماه همزمان با روز جمهوری اسلامی ایران از سرگرفته خواهد شد گفت: این اتفاق مهمی بود که در حوزه تئاتر رقم خورد. طی این ایام هنرمندان تئاتر سختی های متعددی را به ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد خود و خانواده شان متحمل شده بودند و حال با این تغییر گروه امیدواریم شرایط فعالیت گروه های نمایشی کشور بهتر از پیش شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1674

به "خبرنگاران آغاز فعالیت سالن های تئاتر همزمان با روز جمهوری اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آغاز فعالیت سالن های تئاتر همزمان با روز جمهوری اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید