دکوراسیون داخلی را با گیاهان زنده کنیم!

به گزارش سافاری رو، طراحان سعی می نمایند در طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف از المان هایی استفاده نمایند که به انسان حس سرزندگی می دهند. در این مطلب که براساس نظرات یک طراح داخلی، یک گیاه پزشک و یک طراح معماری و فضای سبز نوشته شده، درباره تأثیر و نقش استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون بر روحیه افراد می خوانید.

دکوراسیون داخلی را با گیاهان زنده کنیم!

خبرنگاران - عاطفه مرآتی: طراحان سعی می نمایند در طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف از المان هایی استفاده نمایند که به انسان حس سرزندگی می دهند. این المان ها معمولا از فضاهای بیرونی نشأت می گیرند؛ برای مثال مبلمان چوبی و میزهای سنگی نشانه ای از فضای بیرون از منزل هستند که انسان دوست دارد آنها را در محیط زندگی یا کار خود ببیند. اما با وجود ترفندهای مختلف، مهم ترین و مؤثرترین آنها استفاده از گیاهان است.

در این مطلب که براساس نظرات نسیم کشاورز، طراح داخلی، سیناامیری، گیاه پزشک و کسری امیری، طراح معماری و فضای سبز نوشته شده، درباره دلیل، تأثیر و نقش استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون بر روحیه افراد می خوانید.

  • تصاویر | 9 ایده دکوراسیون خانه با گیاهان | خانه خود را با گل و گیاه سبز کنید

نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی

ما از قدیم ارتباط خوبی با گیاهان داشته ایم. در خانه های حیاط داری که زندگی می کردیم حوض و آبنما داشتیم و کنار حوض، گلدان و گیاه می گذاشتیم و با فضای سبز داخل خانه هایمان حالمان خوب بود. اما با گذشت زمان مدل معماری خانه ها تغییر کرد و با آپارتمان سازی و حذف حیاط از آن فضای باطراوت دور شدیم. با این حال، دنبال راه حلی برای جبران این تغییر بودیم و به آوردن گیاهان به داخل واحد خانه ها رو آوردیم. وجود فضای سبز داخل محل زندگی مان باعث لطافت و پرانرژی شدن فضای محل کار و زندگی مان می گردد و روی روح و احساسات ما اثر می گذارد.

گیاهان در دکوراسیون داخلی به عنوان عایق طبیعی نویزهای محیطی عمل می نمایند. فرض کنید در محیط کار و شرکتمان به جای پارتیشن های چوبی برای جداسازی فضا، از دیوار سبز با گیاهانی مثل پتوس، برگ بیدی و سرخس استفاده کنیم. در واقع اینگونه مجددا محیط خارجی را با مقیاس کوچک تر وارد اتاق و محل کارمان می کنیم. با این کار همان حس و حال و لطافت را خواهیم داشت و کار زیبا و جدیدی است اما کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بعلاوه ما 17هزار نوع رنگ در دل طبیعت داریم که می توانیم آنها را داخل ساختمان بیاوریم. این اتفاق می تواند با انتخاب هوشمندانه گیاهان بیفتد.

گیاهانی که قابلیت نگهداری در فضای بسته را دارند

محل زندگی گیاهان در طبیعت است و وقتی آنها را به فضای بسته می آوریم یعنی آنها باید با فضای موجود سازگار باشند. پس بهتر است گیاهانی بخریم که با شرایط فضای بسته متناسب باشند. مثلا گیاهانی که به رطوبت زیادی احتیاج دارند، نور زیاد و مستقیم احتیاج نداشته باشند. احتیاجی نیست گیاهان گرانقیمت بخریم؛ مثلا گیاه پرسیاوشان در مازندران داخل جوی آب زندگی می نماید و خواص دارویی هم دارد اما از نظر مالی ارزش چندانی ندارد. این گیاه را مقایسه کنید با زاموفیلیا که گرانقیمت است. می توان از گیاه پرسیاوشان در فضاهایی مثل سرویس بهداشتی استفاده کرد به جای گیاهان گرانقیمت که همان کارکرد را دارند.

گل ها، حس صمیمیت بین افراد را زیاد می نمایند

علاقه انسان ها به زیبایی گل و گیاه، امری طبیعی و ذاتی است. به همین دلیل رستوران ها و کافی شاپ ها در سراسر جهان برای القای حس خوب به مشتریان خود از گل ها روی میزهای خود استفاده می نمایند. وقتی مردم از یک رستوران برای شما تعریف می نمایند، در واقع در حال تشریح خاطره حس خوب خود از آن رستوران هستند. این حس خوب ترکیبی از عوامل مختلف می گردد؛ غذا، برخورد پرسنل، گل آرایی رستوران، آرامش و داشتن حس خوب در محیط. استفاده از دسته گل های طبیعی و گیاهان در رستوران باعث افزایش استقبال مهمانان از آن محیط می گردد. استفاده از گل های معطر می تواند نه تنها روی مهمانان، حتی روی کارمندان آن نیز تأثیر مثبت داشته باشد.

حضور گل و گیاه روی میز کافی شاپ ها و رستوران ها می تواند حس صمیمیت بین مشتریان را بیشتر کند و تأثیر بسزایی در ساختن شبی خاطره انگیز داشته باشد. در مطالعه ای که در دانشگاه راتگرز انجام شد، محققان دریافتند که گل ها به خاطر تأثیری که روی خلق وخوی می گذارند، ناخودآگاه به افراد در ایجاد روابط عاطفی بهتر با دوستان و اعضای خانواده یاری می نمایند.

گل در هتل ها باعث انتقال حس مهمان نوازی می گردد

گل ها به فضا رنگ می بخشند و می توانند دکوراسیون سرد و بی روح را به چشم انداز ای زیبا و چشم نواز تبدیل نمایند. در محیط لابی هتل، معمولا دسته گلی روی میز پذیرش قرار داده می گردد که این گل در واقع نماد خوشامدگویی صمیمانه به مهمانان است. گل، نماد گرمی، عشق و محبت است و وجود گل ها در این مکان ها باعث کاهش استرس و ایجاد حس خوب و حس شادی می گردد.

بعلاوه گل در هتل ها باعث انتقال حس مهمان نوازی می گردد. خیلی وقت ها می بینیم که مسافران در کنار گل های لابی هتل، عکس می گیرند و همین باعث ماندگاری خاطرات و نام هتل یا اقامتگاه می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2380

به "دکوراسیون داخلی را با گیاهان زنده کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون داخلی را با گیاهان زنده کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید