روش سنتز جدید برای تهیه غشاهای ترکیبی در اراک ارائه شد

به گزارش سافاری رو، پژوهشگران دانشگاه اراک در پژوهش اخیر خود پیروز به ارائه روش سنتز جدید برای تهیه غشا های ترکیبی سازگار با یکدیگر شدند.

روش سنتز جدید برای تهیه غشاهای ترکیبی در اراک ارائه شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه سافاری رو، پژوهشگران دانشگاه اراک در پژوهش اخیر خود پیروز به ارائه روش سنتز جدید برای تهیه غشا های ترکیبی سازگار با یکدیگر شدند.

در این دستاورد که در حوزه فناوری های نانو کسب شده، غشا هایی با کارایی بسیار زیاد به وسیله بارگذاری یک نانوساختار هیبریدی میزبان-مهمان در ماتریس پلی ایمید سنتز و تهیه یک نانوکامپوزیت جدید، آنالیز شده است.

استراتژی اصلی و نوآورانه این پژوهش، طراحی و اجرای استفاده همزمان از یک دی آمین، هم برای سنتز مونومر مورد استفاده در ساخت پلی ایمید و هم در ساختار کمپلکس هیبریدی فلزی-آلی محصول شده در ساختار زئولیتی است.

در واقع این روش می تواد نقص روش های پیشین در مورد نبود سازگاری مناسب در سطح مشترک بین ذره و ماتریس پلیمیری را از بین ببرد. همچنین عملکرد جداسازی گاز دی اکسید کربن، به وسیله استفاده کاربردی مطلوب از گروه های عامل موجود در ساختار هیبریدی ذره و همچنین پلی ایمید سنتز شده، به شکل چشمگیری افزایش دهد.

نتایج این پژوهش نشان داد که با استفاده از این روش سنتزی جدید، می توان سیستم های غشایی ترکیبی سازگار هدفمند و مهندسی شده برای اهداف تجاری طراحی کرد.

این پژوهش را محققان گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک به نتیجه رساندند و در نشریه Journal of Materials Chemistry A. به چاپ رسید.

امروزه فناوری غشایی به عنوان یک روش موثر و فراگیر برای جداسازی های گوناگون در صنایع شناخته شده است. با این وجود، کار های تحقیقاتی زیادی به منظور توسعه مواد و فناوری های جدید در این عرصه در حال اجرا است. پلیمر ها به عنوان پرکاربردترین مواد در زمینه تهیه غشا های مورد احتیاج این صنعت در حال رشد بوده و هر روز روش های جدیدی برای بهبود و اصلاح کارایی آن ها در این خصوص ارائه می گردد..

لازم به ذکر است، فناوری غشایی از حوزه های مختلف صنایع مانند آب، فراوری الیاف توخالی و مانند آن کاربرد دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1010

به "روش سنتز جدید برای تهیه غشاهای ترکیبی در اراک ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش سنتز جدید برای تهیه غشاهای ترکیبی در اراک ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید