سفرنامه و راهنمای توریستی بانکوک

به گزارش سافاری رو، نوروز سال 90 در سفری 7 روزه راهی کشور تایلند شدیم. این سفر 7 روزه شامل 2 روز اقامت در بانکوک و 5 شب اقامت در پوکت بود. در قسمت اول این سفرنامه به تعریف و شرح شهر بانکوک می پردازم و در قسمت بعدی در باره شهر پوکت شرحات لازم را خواهم داد.

سفرنامه و راهنمای توریستی بانکوک

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

اگر بخواهم از ابتدای این سفر و جزییات و حوادث آن برای شما بگویم اولین نکته تاخیر 7 ساعته در پرواز بود که بسیار آزاردهنده و خسته کننده بود. پرواز ما توسط هواپیمایی اورینت تای در تاریخ 5 فروردین به مقصد بانکوک بود که متاسفانه با تاخیری بسیار طولانی و خسته کننده همراه بود و پروازی که می بایست در ساعت 23 صورت میگرفت به ساعت 3 بامداد موکول شد .

اما کیفیت هواپیما و پرواز بسیار عالی بود و تقریبا 80 درصد زمان را در خواب به سر بردیم. از عواقب اولیه این تاخیر میتوانم به این نکته اشاره کنم که ما طبق برنامه قرار بود که در ابتدای سفر به شهر پوکت سفر کنیم و 5 روز اول را در آنجا اقامت داشته باشیم اما به دلیل وقفه بوجود آمده پرواز به پوکت را از دست دادایم با هماهنگی هایی که شرکت کارگزار ما در تایلند بعمل آورد (شرکت هما تراول) ابتدا در تایلند و در هتل رامادا پلازا اقامت گزیدیم.

فرودگاه بین المللی بانکوک بسیار بزرگ و شیک و منظم بود و فاصله تقریبی آن تا هتل 45 دقیقه بود. عکسهایی که در زیر مشاهده میکنید در بین طول راه فرودگاه تا هتل گرفته شده اند :

نام هتل ما در بانکوک رامادا پلازا (Ramada Plazza) بود که این هتل زنجیره ای در اکثر شهرهای مهم جهان شعبه دارد. هتل تقریبا از مرکز شهر دور بود و دسترسی به مراکز خرید و مرکز شهر با تاکسی و یا توک توک در مدت10 الی 15 دقیقه ای میسر بود .

توک توک (Tul Tuk) تاکسی های کوچکی هستند که در اصل کابینی متصل به یک دستگاه موتور سیکلت هستند. معمولا در بانکوک شما یا میتوانید از تاکسی و یا توک توک برای حمل و نقل استقاده کنید .

نکته مهم این است که تاکسی ها موظف به استفاده از تاکسی متر هستند و نرخ ورودی 35 بت (بات) می باشد و به طور معمول دسترسی شما به مکانهای عمومی و مراکز خرید نباید از 100 بت بیشتر گردد . البته در صورتیکه با شهر نا آشنا باشید و راننده تاکسی بدجنسی گیر شما بیافتد،شما را الکی در خیابانها می چرخاند تا تاکسی متر هزینه بیشتری برای شما شارژ کند. اما برای تردد در مسیرهای مشابه توسط توک توک شاید 50 بت نیز کافی باشد.

معمولا در اوج ترافیک و ساعات شلوغ تاکسی ها از به کار گیری تاکسی متر سرباز می زنند و تمامی نرخ ها را 2 برابر محاسبه میکنند و همچنین از 12 شب به بعد نیز این قانون برقرار است که نرخ ها را 2 برار محاسبه می کنند. به احتمال خیلی زیاد با این پیشنهاد رو برو خواهید شد که راننده تاکسی یا توک توک شما را به مغازه یا پاساژ خاصی ببرد و در ازاء مشاهده شما از داخل پاساژ تخفیفی در مبلغ کرایه و در صورت خرید از آن پاساژ یا مغازه هزینه حمل و نقل را رایگان محاسبه کند.

راننده توک توکی که در جلوی درب هتل به ما این پیشنهاد را داد، ما را به یک فروشگاه بزرگ فرور طلا و جواهر در نزدیکی مرکز شهر برد . به گفته خودش به ازاء هر مسافری که برای این فروشگاه میبرد معادل 5 لیتر بنزین از مسئولین فروشگاه دریافت میکند و در صورت خرید مسافران از این فروشگاه پورسانت خوبی نصیبش خواهد شد. عکسهایی که در زیر مشاهده می نمایید مربوط به محیط عمومی شهر بانکوک و نمای هتل رامادا پلازا می گردد :

مراکز خرید در بانکوک :

شهر بانکوک دارای مراکز خرید بسیار زیادی می باشد که این مراکز خرید معمولا به 4 دسته تقسیم می شوند :

1-مراکز خرید مارکها و برند های معروف : که این دسته از پاساژها (Shopping Mall) را معمولا مارکهای بسیار معروف و معمولا گران قیمت تشکیل میدهند که خرید را برای اکثر ایرانیان سخت میکنند. از این دسته پاساژها می توان به اسامی زیر اشاره کرد : Siam Paragon - Central World Plazza

2-مراکز خرید جنسهای تایلندی و مارکهای شناخته شده اما ارزان : این دسته از پاساژها متشکل از مارکهای و برند هایی هستند (مانند Giordano , Xact و....) و همچنین برندهای تایلندی که معمولا جنس های بسیار خوبی دارند و البته قیمت های بسیار مناسبی نیز دارند . در این دسته میتواند به پاساژهای Big C و MBK اشاره کرد که به احتمال قوی بهترین خرید خود را در این 2 پاساژ انجام خواهید داد.

3-مراکز خرید بازار مانند : این دسته از مراکز خرید مانند بازار تهران میباشد اما بعضا در چند طبقه ساخته شده اند. خرید در این دسته از پاساژ ها احتیاج به حوصله و وقت زیادی دارد چرا که شما باید بسیار دقیق این پاساژها را بگردید تا جنس ها مورد احتیاج خود را پیدا کنید. از این دسته از پاساژها می توان به Platinium Center و Platinium اشاره کنیم.

4-اما دسته چهارم بازارهای شب (night bazaar) ها میباشند. نکته جالب این بود که بزرگترین بازار شب تایلند به علت اعتراض پاساژداران و فروشنده های بزرگ بسته شده بود، چرا که اکثر توریست ها بهترین خرید های خود را در داخل این گونه محل ها انجام میدادند و به کسب و کار فروشنده های داخل پاساژ ها لطمه و صدمه زیادی میخورد . با این حال یکی از بازارهای شبی که میتوانید در آن خرید خوبی انجام دهید در خیابان Patpong واقع شده است. در مجموع خرید خوبی را میتوانید در بانکوک انجام دهید .

نقشه بانکوک :

نقشه ای که در زیر مشاهده می نمایید نقشه ای است که شرکت هما تراول در بدو ورود ما به هتل در اختیار ما قرار داد. این نقشه کامل نیست اما بسیاری از احتیاج های توریست های ایرانی در پوشش می دهد.

برای مشاهده نقشه در ابعاد بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

معابد در بانکوک :

بانکوک دارای معابد بسیار زیادی می باشد که توصیه من به شما این است که حتما حداقل به یکی از آنها سر بزنید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور تایلند از نزدیک آشنا شوید :

رستوران ها در بانکوک :

معمولا رستوران ها شامل 3 دسته می شوند: غذاهای دریایی ، غذاهای ملیتی (مانند رستوران هندی، چینی ، ژاپنی، ایرانی و . . .) و فست فود ها (مانند برگر کینگ، KFC، ساب وی و . . .) در بین رستوران های ایرانی داخل بانکوک که از چند مسافر دیگر نیز تعریفش را شنیدیم رستوران پردیس بود، اما خودمان به دلیل کمبود وقت نتوانستیم به این رستوران برویم. اکثر تورهای مسافرتی کوپن این رستوران را در اختیار شما قرار میدهند.

صرافی ها در بانکوک :

قیمت تبدیل دلار به بت حول حوش 29.95 میچرخید یعنی در ازاء هر 100 دلاری به صرافی ها شما 2995 بت تحویل میدادند البته این اندازه بالا پایین داشت اما پایین ترین نرخ تبدیل ارز را در فرودگاه مشاهده کردیم و برای شما بسیار مقرون به صرفه تر است که در مرکز شهر پولهای خود را تبدیل نمایید. نکته جالب این بود که بسیاری از فروشگاه ها از شما تنها بت قبول میکردند و حاضر به دریافت دلار نبودند. پیشنهاد من به شما این است که در فرودگاه 100 دلار را تبدیل نمایید تا بدوت بت وارد شهر نشوید و دلارهای بعدی خود را در مرکز شهر تبدیل نمایید. همچنین از آوردن ریال خودداری نمایید که تقریبا هیچ کدام از صرافی ها ریال را قبول نمیکردند.

زبان انگلیسی در بانکوک :

متاسفانه زبان انگلیسی 95 درصد از فروشندگان، مردم ، رانندگان تاکسی و . . . بسیار ضعیف بود و بیشتر از زبان ایهام اشاره و مخصوصا ماشین حساب برای قیمت دریافت و تخفیف دریافت استفاده میکردیم. نکته ای دیگری که در کل کشور تایلند رایج است چانه زنی و تخفیف دریافت است. بیشتر مغازه ها در اولین پرسش قیمت ،قیمت بسیار پرتی را میپرانند اما بعضا اوقات تا 10/1 قیمت اولیه هم امکان تخفیف دریافت وجود دارد. برای مثال در بازار شب فروشنده ای قیمت یک کیف زنانه را 2200 بت اعلام نمود که در آخر به 200 بت آنرا خریدیم که حتی فکر میکنم این امکان وجود داشت که آنرا به 100 بت هم بخریم. معمولا در پاساژ ها قیمت ها بالاتر می باشد و شما میتوانید اجناس یک شکل و هم جنس را به قیمت های کمتری از دستفروش های خیابانی تهیه کنید. منطقه دیگری که برای خرید ظاهرا مناسب به نظر می رسید و ما تعریف آنرا از چند نفر شنیدیم محله China Town بود که در ظاهر اجناس بسیار خوب و ارزانی در آنجا یافت میشد.

هتل ها در بانکوک :

تمامی هتل ها در بانکوک تنها سرویس صبحانه رایگان را دارا هستند و مشابه اکثر هتل های جهان اینترنت وایرلس رایگان در لابی هتل و به ازاء هزینه در اتاق ها مهیا است. بهتر است در انتخاب هتل طوری عمل نمایید که هتل شما حتی المکان در نزدیکی مرکز شهر و مراکز خرید باشد چرا که به احتمال زیاد بیشتر اوقات خود را مشغول خرید در بانکوک خواهید بود. میتوانید از نقشه ای که در بالای این سفرنامه وجود دارد لیست چند هتل که در مرکز شهر واقع شده اند را مشاهده نمایید.

عکسهایی که در زیر مشاهده می نمایید مربوط به لابی و فضای داخلی و خارجی هتل رامادا پلازا می شوند.

+منبع

منبع: لست سکند
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 621

به "سفرنامه و راهنمای توریستی بانکوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرنامه و راهنمای توریستی بانکوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید