شگفت زدگی جراح اندونزیایی نسبت به ربات ایرانی، چرا اندونزی سینا را به داوینچی آمریکا ترجیح داد؟

به گزارش سافاری رو، صادرات ربات جراحی از راه دور سینا به کشور اندونزی درحالی رخ داده است که پیش از این، کشور اندونزی ربات جراحی از راه دورآمریکایی داوینچی را خریداری نموده بود.حالا سوال مهم اینجاست که سینای ایرانی چه مزیت هایی نسبت به نمونه آمریکایی دارد که جراحان اندونزیایی را شگفت زده نموده است؟

شگفت زدگی جراح اندونزیایی نسبت به ربات ایرانی، چرا اندونزی سینا را به داوینچی آمریکا ترجیح داد؟

گروه علم و پیشرفت خبرنگاران، معصومه شیری؛ تابستان سال جاری بود که در ملاقات مجازی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و بودی گونادی سادیکین وزیر بهداشت کشور اندونزی، قرارداد صادرات ربات جراحی سینا و ایجاد 2 مرکز مهارت های پیشرفته جراحی رباتیک از راه دور در 2 شهر بندونگ و جوکجاکارتا میان شرکت رباتیک سینا و ایندوفارمای اندونزیایی به امضا رسید.

تا اینکه پنجشنبه هفته پیش خبر صادرات و تحویل دو 2 نمونه از ربات جراحی از راه دور سینا به 2 بیمارستان شاخص در کشور اندونزی مورد توجه رسانه ها نهاده شد. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ویدئویی از حضور ربات جراحی از راه دور ایرانی سینا در کشور اندونزی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: دو دستگاه ربات جراحی سینا به اندونزی صادر شد. در ادامه می توانید ویدئویی از حضور ربات جراحی سینا در کشور اندونزی و استقبال مسئولین و جراحان این کشور از این محصول ایرانی را مشاهده کنید:

پس از ورود ربات جراحی از دور سینا به کشور اندونزی و پیروزیت یک شرکت دانش بنیان در ورود به بازارهای جهانی، با علیرضا میرباقری مدیر عامل شرکت دانش بنیان فراوری نماینده سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا درخصوص ادامه همکاری های دوجانبه ایران و اندونزی درحوزه جراحی از راه دور و مزیت های منحصر بفرد سینای ایرانی نسبت به سایر نمونه های خارجی گفت وگو نموده ایم که در ادامه متن کامل آن را می خوانید:

فارس: بعد از تحویل دو نمونه از ربات جراحی از دور سینا به اندونزی، ادامه همکاری ها با این کشور به چه صورت خواهد بود؟

آموزش کار با ربات جراح سینا به 80 جراح اندونزیای ی

ما یک همکاری 4 ساله با کشور اندونزی داریم که از تاسیس مرکز آموزش مهارت های پیشرفته جراحی رباتیک بر پایه پلتفرم بومی سامانه بومی جراحی رباتیک سینا آغاز می گردد. در ادامه در دو مرکز در دو شهر بندونگ و جوکجاکارتا تاسیس می گردد که این مراکز نیز در 14 ام آذرماه افتتاح شد. طی یکسال پیشرو ما در هر شهر 40 جراح اندونزیایی را آموزش می دهیم که بتوانند با رباط جراح سینا کار بنمایند و وارد فاز مطالعات پری کلینیکال در کشور اندونزی خواهیم شد. این موارد برنامه سال اول خواهد بود.

فراوری و فروش ربات سینا در منطقه آسه آن

سال دوم وارد فاز اخذ مجوزهای فنی و استانداردهای فنی خواهیم شد و ان شاء الله مجوز مطالعات کلینیکال را دریافت خواهیم کرد. در سال سوم نیز وارد فاز مطالعات بالینی انسان خواهیم شد و پس از پیروزیت در فاز بالینی و اخذ مجوز نهایی برای ورود به بازار اندونزی و آسه آن وارد فاز فراوری مشترک در کشور اندونزی خواهیم شد و لایسنس فراوری و فروش در منطقه آسه آن را به کشور اندونزی واگذار خواهیم کرد.

فارس: صادرات ربات سینا به عنوان رقیبی برای داوینچی آمریکایی به کشور اندونزی از چه جهت اهمیت دارد و فکر می کنید این اتفاق مهم چه بازتاب جهانی داشته باشد؟

وقتی سینای ایرانی روی دست داوینچی آمریکایی بلند می گردد

حدود 20 سال است که فراوری این محصول در اختیار کشور آمریکا بوده است. ما هم حدود 18 سال است که در این حوزه کار می کنیم و به علت محدودیت هایی که در بحث سرمایه گذاری داشتیم سرعت رشد مناسبی نداشتیم. ولی به هر حال طی یک جهت طولانی پیروز شدیم وارد بازارهای جهانی شویم. شکست انحصار آمریکا برای شرکت رقیب می تواند بسیار نگران نماینده باشد. 18 سال پیش که ما آغاز کردیم شاید بعد از آمریکا دومین کشوری بودیم که به این حوزه ورود پیدا می کردیم و تا سال ها نیز ما دومین کشور در حوزه ربات های جراحی از راه دور بودیم. اما اخیرا کشورهای دیگر نیز به این عرصه ورود پیدا نموده اند و تا به امروز حدود 5 یا 6 محصول در جهان توسعه پیدا نموده است که بزودی آماده ورود به بازار می گردد و ما تنها رقیب داوینچی آمریکایی نیستیم، بلکه رقبای دیگری هم در بازار وجود دارند . به هر حال در این بازار بزرگ شرکت هاب اید باهم رقابت نمایند و با توجه به مزیت های رقابتی که دارند سهمی از بازار را به خودشان اختصاص دهند.

فارس:ربات جراحی از دور سینا چه مزیت هایی نسبت به نمونه های خارجی دارد؟

ما از ابتدای ساخت این ربات 6 مزیت اصلی را برای خودمان هدف گذاری نموده بودیم.

اول رعایت ارگونومی جراحی است که جراح در شرایط ارگونومیک تری نسبت به سایر نمونه های ربات، عمل جراحی را انجام دهد. به این صورت که اگر از نشستن خسته شد بتواند بایستد و عمل جراحی را انجام دهد.

در نمونه آمریکایی قطر ابزارها 8 الی 10 میلی متر است اما ما در ربات جراحی سینا به قطر 5 میلی متر رسیدیم.

مزیت دوم قطر ابزارهایی است که وارد شکم بیمار می گردد. در نمونه آمریکایی قطر ابزارهای 8 الی 10 میلی متر است اما ما در ربات جراحی سینا به قطر 5 میلی متر رسیدیم.

دسترسی به تجهیزات یک بار مصرف با هزینه ای کمتر

مزیت سوم نوع ابزارهاست که نمونه آمریکایی از ابزارهای 6 الی 10 بار مصرف استفاده می نماید که پس از هر عمل باید با ماشین آلات خاصی تحت فشار آب شستشو داده گردد و خونی که در داخل آن ها قرار گرفته است تخلیه و استریل گردد. این فرایند هم به ماشین آلات و مواد خاصی نیاز دارد و هم به نیروی انسانی نیاز دارد که اینکار را انجام دهد. در عین حال امکان سرایت عفونت از بیمار به بیمار دیگری نیز دارد. ما در ربات سینا به ابزارهای یک بار مصرف دسترسی پیدا کردیم و توانستیم از ابزارهایی استفاده کنیم از نظر قیمت نزدیک به ابزارهای متدوال جراحی هستند.

مزیت چهارم این است که سیستم ربات سینا به گونه ای طراحی شده است که با تخت جراحی یکپارچه است و لذا شما می توانید حین جراحی بدن بیمار و تخت جراحی را حرکت بدهید و به اطراف دوران دهید تا احشاء داخل شکم به یک طرف حرکت نموده و سایت جراحی باز گردد تا شما بتوانید جراحی را ادامه دهید. این قضیه در جراحی ها بسیار حائز اهمیت است که در نمونه های قبلی داوینچی امکان پذیر نبوده است.

جراح اندونزیایی با تماشا سینا شگفت زده شد

در کنار همه این قابلیت های منحصربفرد، مزیت مهم دیگر ربات سینا امکان استفاده از این فناوری در کشورهای در حال توسعه بود. یعنی باید طراحی ربات به گونه ای می شد که قیمت خود دستگاه، هزینه های تعمیر و نگهداری و هزینه های ابزارهای مصرفی به ازای هر عمل انقدر کاهش پیدا می کرد که در کشورهای در حال توسعه نیز قابل استفاده باشد. این یکی از دستاوردهایی است که ما به آن دست پیدا نموده ایم. کما اینکه ربات داوینچی در حال حاضر در کشور اندونزی وجود دارد و به علت هزینه ی مصرفی بسیار بالایی که دارد قابل استفاده نیست و برای عمل های جراحی از آن استفاده نمی گردد. به همین علت است که جراح اندونزیایی که سابقه جراحی با داوینچی را دارد وقتی ربات سینا را می بیند شگفت زده می گردد و از آن استقبال می نماید.

معماری جراحی را خودتان طراحی کنید

دستاورد آخر و ششم ما این است که طراحی ربات سینا یک طراحی ماژولار است. به این مفهوم که شما 4 ربات مجزا دارید به این مفهوم که شما می توانید هر یک از ربات ها را در دو طرف تخت جراحی قرار دهید و معماری جراحی را خودتان را طراحی کنید. این قابلیت ماژولاریتی یاری می نماید که اگر یکی بازوهای دستگاه خراب شد به راحتی بتوان آن را با یک بازوی جایگزین تعویض کرد. با این قابلیت کل سیستم از کار نمی افتد و می توانید به جراحی ادامه دهید.

فارس: برای ارتقا ربات جراحی از راه دور سینا چه برنامه هایی دارید؟

بحث بازخورد نیرو نیز قابلیتی است که در ربات جراحی از راه دور سینا پیش بینی شده است. این قابلیت هنوز عملیاتی نشده است و امیدواریم در آینده بتوانیم بحث بازخورد نیرو را هم در سیستم فانکشنال کنیم و استانداردهای لازم را برای آن کسب کنیم به این صورت که جراح وقتی از راه دور عمل جراحی را انجام می دهد احساس کند بر بالین بیمار قرار گرفته است و نیرویی که ربات هابه بدن بیمار اعمال می نمایند را جراح زیر دست خود احساس کند. ان شاء الله ما قصد داریم این قابلیت را در پلتفرم سینا فعال کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2077

به "شگفت زدگی جراح اندونزیایی نسبت به ربات ایرانی، چرا اندونزی سینا را به داوینچی آمریکا ترجیح داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت زدگی جراح اندونزیایی نسبت به ربات ایرانی، چرا اندونزی سینا را به داوینچی آمریکا ترجیح داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید