بازسازی ویلا: پروژه حفاظت و بازسازی نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم به انتها رسید

به گزارش سافاری رو، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، پروژه حفاظت و بازسازی نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم به سرانجام رسید.

بازسازی ویلا: پروژه حفاظت و بازسازی نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم به انتها رسید

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

حمید فدایی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: نقش برجسته منسوب به بهرام دوم در دو صحنه جداگانه در زیر آرامگاه داریوش بزرگ تصویر شده و برای قرنها در معرض دید و گاه دسترس رهگذران و بازدیدکننده های محوطه قرار داشته با آسیب های متعدد و متنوعی روبرو بوده است.

فدایی گفت: عمده ترین آسیب ها متورق شدن سطح نقوش و ایجاد ترک و شکستگی های فراوان در سطح اثر بوده است، بنابراین موضوع حفاظت از این نقش در اولویت برنامه واحد حفاظت و بازسازی تخت جمشید نهاده شد.

او ادامه داد: حفاظت از این نقش برجسته در محوطه نقش رستم به وسیله تیمی متشکل از متخصصین مستندنگار و نقشه بردار، کارشناس حفاظت، استادکار و نیروی فنی بازسازی و باستان شناس در محوطه نقش رستم به مدت حدود 5 ماه به انجام رسید.

یک کارشناس ارشد حفاظت و بازسازی و سرپرست این پروژه حفاظتی گفت: عملیات حفاظت و بازسازی این نقش برجسته شاخص ساسانی با تدوین و تصویب طرح در شورای فنی در زمستان سال 1399 و با اقدام به مستندنگاری دقیق آن به روش فتوگرامتری اثر شروع گشت.

مصطفی رخشنده خو گفت: پس از تجهیز کارگاه، موضوع آسیب نگاری دقیق نقش برجسته به منظور دسترسی به طرح حفاظت و بازسازی اثر دنبال گشت.

وی اضافه کرد: با تکمیل آسیب نگاری و انجام مطالعات پایه، رویکرد حفاظتی لازم که مبتنی بر استحکام بخشی قسمت های سست و پوسته شده سنگ بود، انتخاب و به منظور پایداری بیشتر نقوش برجسته در برابر عوامل فرساینده محیطی اعمال گشت.

یکی دیگر از کارشناسان حفاظت و بازسازی و از اعضای این پروژه حفاظتی اطلاع داد: بر روی این دو نقش برجسته شاخص دوره ساسانی، پیش از این هیچگونه عملیات حفاظت انجام نشده بود. بنابراین اقداماتی از قبیل پاکسازی رسوبات از سطح نقوش، تزریق مواد استحکام بخش در پشت قطعات سست و در حال جداشدن نقوش سنگی و ملات گذاری درون ترک ها و بخش های کمبود سنگ در اولویت نهاده شد.

لیلی رضوی یادآور شد: در بازسازی قسمت های مختلف نقوش برجسته از مواد و مصالح فرآوری شده آهکی و بازسازیی که پیش از این در حفاظت دیگر بخش های مجموعه بکار رفته، با رنگ و بافتی متناسب با ساختار سنگ تاریخی استفاده شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2152

به "بازسازی ویلا: پروژه حفاظت و بازسازی نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ویلا: پروژه حفاظت و بازسازی نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید