چند وسیله نقلیه در کشور داریم؟ ، هر سال بیش از 20 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی فوت می نمایند

به گزارش سافاری رو، رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا گفت: به طور میانگین هر سال 20 هزار و 527 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند.

چند وسیله نقلیه در کشور داریم؟ ، هر سال بیش از 20 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی فوت می نمایند

به گزارش خبرنگاران آنلاین ، محمد باقر سلیمی، رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا در خصوص انضباط اجتماعی و رعایت مقررات هدایت و هدایت گفت: پلیس هدایت و رانندگی از مهمترین واحدهای فراجا است که سطح تماس بیشتری با مردم دارد و به لحاظ توسعه و حضور در حوزه درون شهری، روستاها و جاده ها حضور موثر دارد و با 350 پاسگاه پلیس راه وظیفه نظارت بر حمل و نقل را بر عهده دارد.

او اضافه کرد: در قانون تشکیل نیروی انتظامی 4 وظیفه اصلی اجرای مقررات هدایت و رانندگی، نظارت بر مقررات حمل و نقل، حفظ حریم راه ها و رسیدگی به حوادث و تصادفات رانندگی برای پلیس هدایت و رانندگی تدوین شده است. پلیس هدایت و رانندگی در ساماندهی حمل و نقل به عنوان واحد ناظر نقش دارد و وظیفه اصلی پلیس راهور مدیریت بر ترافیک و حمل و نقل است.

سلیمی ادامه داد: در افزایش تعداد موتور سیکلت ها در کشور رشد 12 برابری و در تعداد خودروها رشد 3،5 تا 4 برابری داشته ایم و در حال حاضر بیش از 36 میلیون وسیله نقلیه فعال در کشور تردد دارند که از این تعداد 24 میلیون خودرو و 12 میلیون موتور سیکلت است. حمل و نقل زیر ساخت توسعه است و در کنار مزایای بسیار خوبی که دارد، معضلات و مشکلاتی مانند آلودگی محیط زیست، آلودگی صوتی، مصرف بی رویه سوخت، ایجاد گره های ترافیکی، حوادث رانندگی و تصادفات و... را دارد. در سال گذشته 16 هزار و 800 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا خاطر نشان کرد: در 20 سال گذشته متاسفانه 431 هزار و 69 نفر در حوادث رانندگی کشته شده اند که به طور میانگین هر سال 20 هزار و 527 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند.

سلیمی با اشاره به اینکه 5 میلیون و 958 هزار نفر در 20 سال گذشته در حوادث رانندگی مجروح شده اند گفت: به طور میانگین سالانه 283 هزار نفر در اثر تصادفات رانندگی مجروح شده اند که بر اساس آمار 10 تا 15 درصد مجروحین تصادفات رانندگی قطع عضو یا قطع نخاع شده اند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بر مبنای شاخص وجود 10 هزار وسیله نقلیه، در اروپا 3،2 کشته، در آسیا 8تا 9 کشته و در ایران 5.4 کشته در تصادفات رانندگی اتفاق می افتد که خوشبختانه تعداد کشته های ایران از میانگین آسیا پایین تر است.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا کلید حل تصادفات و انضباط ترافیکی را عامل انسانی دانست و بیان داشت: آموزش، مهندسی ترافیک، اجرای مقررات سه اصل و رکن مثلث ترافیک و عامل موفقیت پروژه های ترافیکی است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به آمار، 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد لذا رانندگان می توانند برای کاهش تصادفات در این 30 کیلومتر رعایت مقررات را نموده و حواس خود را متمرکز بر رانندگی نمایند.

سلیمی ادامه داد: 40 درصد کشته شدگان تصادفات موتور سیکلت ها هستند که 70 درصد آن ها به دلیل ضربه به سر فوت می نمایند لذا استفاده راکبین موتور سیکلت از کلاه ایمنی می تواند بیش از 85 درصد تصادفات این حوزه را به حداقل برساند.

وی گفت: دلیل اغلب واژگونی وسایط نقلیه در سطح جاده ها ناشی از خستگی و خواب آلودگی است و هموطنان باید برای حفظ جان خود و کاهش حوادث در جاده ها در صورت خستگی و خواب آلودگی در استراحتگاه های کنار جاده ها توقف و استراحت نمایند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا توضیح داد: سرعت، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ از مهمترین عوامل تصادفات هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2267

به "چند وسیله نقلیه در کشور داریم؟ ، هر سال بیش از 20 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی فوت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند وسیله نقلیه در کشور داریم؟ ، هر سال بیش از 20 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی فوت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید