کار کردن با موبایل در هنگام شب چه برسرتان می آورد؟

به گزارش سافاری رو، استفاده از تلفن همراه به ویژه درساعت های پایانی شب، سبب اختلال درچرخه خواب و بیداری و ساعت بیولوژیک بدن انسان می گردد.

کار کردن با موبایل در هنگام شب چه برسرتان می آورد؟

به گزارش خبرنگار ، بر اساس مطالعات جدید مشاهده تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی که صفحه نمایشی با نور آبی رنگ دارند سبب اختلال درتنظیم ساعت داخلی بدن انسان و درنتیجه بروز بی خوابی و بدخوابی می گردد.

بنا بر این پژوهش، سلول های حساس به نور شبکیه چشم انسان زمانی که شب ها به صفحه نمایشگر پرنور وسایل الکترونیکی خیره می شوند دچار تنظیم جدید خواهند شد.

واکنش سلول های چشم به نور منتشر شده از این وسایل عامل برهم خوردن ریتم طبیعی ساعت خواب، بیداری بدن انسان و زمینه ساز ابتلا به بیماری های مختلف در دراز مدت خواهد بود.

کارشناسان موسسه مطالعات بیولوژیک (The Salk Institute for Biological Studies) در کالیفرنیای آمریکا امیدوار هستند یافته های جدید به آن ها یاری کند تا راه حل های درمانی جدید برای یاری به اختلالاتی چون بی خوابی، جت لگ، میگرن و برهم خوردن ریتم شبانه بدن انسان پیدا نمایند.

به گفته محققان، بروز اختلال در ریتم خواب شبانه افراد در دراز مدت زمینه ساز ابتلا به بیماری هایی، چون سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین، سرطان، چاقی و اختلال شناختی خواهد شد.

تاپیش از اختراع نور های مصنوعی، الگوی خواب و بیداری انسان به نور طبیعی وابستگی کامل داشت، اما امروزه وجود نور های مصنوعی ازجمله نور منتشرشده از صفحه نمایش تلفن های همراه سبب اختلال در الگوی خواب و بیداری انسان ها شده است.

بدن انسان یک ساعت داخلی دارد که معمولاً یک الگوی شبانه روزی 24 ساعته را دنبال می نماید، این الگو به نام ریتم شبانه روزی یا چرخه خواب وبیداری شناخته می گردد.

مکانسیم های ساعت داخلی بدن انسان بسیارپیچیده است و کنترل آن از طریق سیگنال های ارسالی از بخش های از مغز انجام می گردد.

کارشناسان برای کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها توصیه می نمایند برای استفاده از وسایل الکترونیکی دارای صفحه نمایش با نورآبی بازه زمانی محدودی ر ادرطول شبانه روز اختصاص دهند و به ویژه شب ها بین یک الی 2 ساعت پیش ازخواب از این گونه وسایل استفاده ننمایند.

آمار ها نشان می دهند بین 50 تا 70 میلیون نفر در آمریکا دچار اختلال های خواب مزمن هستند که یکی از دلایل آن استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه است.

یک گروه از سلول های شبکیه چشم به نور حساس هستند، این سلول ها در انتقال تصاویر به مغز دخالت نمی نمایند، اما می توانند سطح نور محیط را پردازش نمایند تا سیگنال های مکانیکی بیولوژیکی را ارسال نمایند.

زمانی که فرد به مدت زیاد با تلفن همراه کار می نماید این سلول ها به طور مداوم تحریک می شوند و درنتیجه آن ساعت خواب بدن دچاراختلال می گردد.

یافته های به دست آمده از این پژوهش درمجله (Cell Reports) منتشر شده است.

منبع:Medicalnewstoday

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 172

به "کار کردن با موبایل در هنگام شب چه برسرتان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار کردن با موبایل در هنگام شب چه برسرتان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید