آسمان بی منت بالای سر ماست ، ستاره شناسی بدون هزینه ترین حوزه علم

به گزارش سافاری رو، بحث هزینه ها در حوزه ستاره شناسی، همیشه یکی از مباحث مطرح بوده است، اما می توان گفت که بدون هزینه ترین حوزه ای که می گردد در آن فعالیت کرد، حوزه علم ستاره شناسی است.

آسمان بی منت بالای سر ماست ، ستاره شناسی بدون هزینه ترین حوزه علم

به علت اینکه آسمانی بالای سر ماست که همه ما به یک مقدار از آن سهم داریم و بی منت و بدون هزینه یک منبع بسیار خوبی است برای ما که بتوانیم علم ستاره شناسی را دنبال بکنیم و اصلا احتیاج به هیچ ابزاری در مراحل آغازین ندارد. این یک باور غلط و اشتباه است که بسیاری از مردم تصور می نمایند، حتما برای اینکه بخواهند وارد حوزه نجوم بشوند و آسمان و ستارگان را رصد نمایند، حتما باید تلسکوپ یا دوربین دو چشمی داشته و به طور کلی ابزار داشته باشند و برای چنین چیزی، هزینه های سنگینی را متقبل شوند.

باید گفت که واقعا اینگونه نیست و فقط کافی است شما علاقه مند باشید و اینکه زیر یک آسمان تاریک قرار بگیرید. ما برای رصد آسمان، بیشتر سعی می کنیم که آسمان، تاریک باشد؛ یعنی اینکه حتی ماه هم در آسمان نباشد، زیرا خود روشنایی ماه زمینه آسمان را روشن نموده و رصد را برای ما کمی سخت می نماید. بعلاوه بهتر است که خارج از بافت شهری باشیم؛ جایی باشیم که در آن آلودگی نوری، آلودگی هوا و غبار کم باشد.

همین برای اینکه ما بتوانیم یک شناخت خوبی از آسمان به دست بیاوریم و وارد حوزه علم نجوم بشویم و ضمن رصد کردن و کتاب نیز مطالعه بکنیم، کفایت می نماید. منابع رایگانی که در اینترنت قرار دارند، فرصت بسیار خوبی برای مطالعه در حوزه علم ستاره شناسی محسوب می شوند.

ضمن اینکه می توان از اپلیکیشن های مختلف در این حوزه نیز استفاده کرد و در آن نجوم را یاد گرفت. باید بار دیگر تأکید کنیم که در این راه، اصلا احتیاجی به داشتن ابزار نیست. البته در مراحل بالاتر اگر کسی بخواهد عکاسی نجوم انجام بدهد یا رصد دقیق تری از اجرام و عمق آسمان داشته باشد، آن موقع است که احتیاج به ابزار احساس می گردد. در عین حال حالا رصدخانه ها هم هستند که علاقه مندان می توانند به آنها مراجعه نمایند و رصد داشته باشند، اما به طور کل، برای آغاز و یادگیری احتیاج به هیچ ابزاری نیست.

ندا جعفری -کارشناس ارشد کیهان شناسی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2369

به "آسمان بی منت بالای سر ماست ، ستاره شناسی بدون هزینه ترین حوزه علم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان بی منت بالای سر ماست ، ستاره شناسی بدون هزینه ترین حوزه علم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید