از زعفران تا زعفرانیه

به گزارش سافاری رو، پا که در زعفرانیه تهران بگذارید، هیچ نیازی به قیمت کردن خانه ها یا سردرآوردن از کار و بار و زندگی آدم ها ندارید؛ زندگی تجملاتی ساکنان این منطقه با نگاهی ساده به چشم می آید. محله ای که اگرچه یک روزی محل زندگی آدم های طبقه میانه بود، اما حالا هر پولدار معمولی ای هم نمی تواند به راحتی خودش را در دل آن جا دهد.

از زعفران تا زعفرانیه

زعفرانیه از سال ها پیش با آب وهوایش بر سر زبان ها بود. انگار یک برگ برنده ای که در هر محله ای به راحتی پیدا نمی شود و به دلیل نزدیکی به کوهپایه، هنوز هم جزو یکی از خوش آب و هواترین محله های تهران به تعداد می رود. اگرچه کوچه های تنگ و باریک و ترافیک بسیار و ساختمان های نخراشیده ای دارد و روی گسل شمال تهران قرار گرفته و در صورت بروز زلزله آسیب جدی خواهد دید، اما همچنان یکی از پر طرفدارترین هاست.

هنوز هم پای حرف خیلی از اهالی تهران که بنشینیم، زعفرانیه را با برچسب هوای مطلوبش می شناسند. همین هم باعث شد که در چند سال اخیر ساخت و ساز های گسترده ای در این منطقه انجام شود. سر نخ زعفرانیه را که بگیریم و در تاریخ عقب برویم و از تجملاتی بودن امروزش فاصله بگیریم، به روستای ساده ای می رسیم که قدیم تر ها به دلیل رنگ زعفرانی کاخ سعدآباد به این نام شناخته می شد، اما حالا اوضاع خیلی فرق کرده. شاید، چون زعفرانیه از آن محله های قدیمی تهران است که در طول زمان هر روز پیشرفت کرده و آجر به آجر پیش رفته تا به محله خوش رنگ و لعاب امروز برسد. هر چند به لحاظ تاریخی نمی توان قدمت این محله را با آبادی های همجوار مانند اوین و تجریش مقایسه کرد.

آن طور که در تاریخ آمده، حتی در دوره ناصری، زمانی که از مزرعه اسدآباد، در غرب تجریش در متون قاجاری یاد می شود، نامی از زعفرانیه نیست. به تعبیری تا اوایل سده چهار هجری، زعفرانیه وجود نداشته، اما در مقایسه با بسیاری محله های تهران، هنوز می توان آن را در دسته قدیمی ها جا داد و گفت روزی روزگاری روستایی بوده که پنجاه من پیاز زعفران در سعد آبادش کاشتند که خوب به عمل آمد و، چون این کشت زعفران نزدیک خیابان زعفرانیه بوده، کم کم این خیابان به نام زعفرانیه خوانده شده است.

حالا دیگر هرکس بگوید ساکن زعفرانیه است، کسی یاد آن روستای قدیمی نمی افتد، دیگر همه می دانیم شرایط اقتصادی خوبی دارد؛ انگار که تمام ساکنان آنجا واقعا از سود زعفران بهره می برند. سکونت تدریجی افراد متمول در این منطقه سبب اقبال ساختمان ساز ها به این منطقه شده است. ساختمان هایی که با گشتی در سایت دیوار به راحتی می توانید قیمت های آن و البته خدمات و امکانات چشم گیر آن ها را ببینید و نرفته سرنزده، چرخی داخلشان بزنید.

علاوه بر ساختمان های آن چنانی، در خیابان ها و حتی کوچه های این محله، پاساژ هایی مثل پالادیوم ساخته شده که در لیست یکی از لوکس ترین مراکز خرید تهران شناخته می شود. حالا حتی به دور افتاده ترین کوچه های این محله هم که می رویم، ساختمان های قدیمی جایشان را به برج های بلند، آپارتمان های لوکس یا مراکز خرید عظیم داده اند. زعفرانیه امروز با آن چیزی که دیروز بوده خیلی فاصله دارد و حالا دیگر در دسته محله های گران و لوکس به تعداد میرود که هر تکه اش یک جذابیت فرهنگی و تفریحی دارد.

علاوه بر مرکز خرید پالادیوم که در خیابان مقدس اردبیلی است، مرکز خرید بامیک در خیابان اعجازی، پلازا در تقاطع زعفرانیه و آصف و بازار میوه و تره بار الف از جمله مراکز خرید محله زعفرانیه هستند. زعفرانیه، اما به جز پاساژ های مجلل و محبوبش، بوستان های زیادی دارد؛ بوستان زعفرانیه، بوستان ولنجک، بوستان ریحانه، بوستان ارغوان و بوستان تندرستی معروف به ساسان از جمله پارک های موجود در این محله اند که نه تنها میزبان زعفرانیه ای ها که میزبان تهرانی هایی هستند که از منطقه ها مختلف به این پارک ها می فرایند. همه این ها باعث شد زعفرانیه یک پازل کاملی بسازد و برای کسانی که چند روزی به تهران سفر می کنند، به نام یک گزینه گشت و گذار روی میز قرار بگیرد؛ مرکز خرید، بوستان و در نهایت رستوران ها، کافه ها، آبمیوه فروشی و غذافروشی های مختلف برای همه سلیقه ها!

موقعیت خوش آب و هوای محله زعفرانیه احتمالا باعث شده در سال های پیشین، بسیاری از کشور ها این منطقه را برای سفارتخانه شان انتخاب کنند؛ یه همین دلیل است که حالا سفارتخانه کشور های آفریقای جنوبی، برزیل، یمن، ویتنام، غنا و بلاروس در زعفرانیه هستند و مسافران این کشور ها هم به وقت نیاز و برای رفع امورات سفارت خانه ای گذرشان به این محله می افتد.

علاوه بر این، وجود سفارت خانه های این کشور ها در زعفرانیه باعث شده برخی تبعه های کشور های خارجی هم این محله را برای سکونت خود انتخاب کنند؛ موضوعی که احتمالا در دراز مدت سبب شده که این منطقه لوکس تر و البته گران تر از بسیاری محله های دیگر تهران بشود؛ یعنی احتمالا این فاکتور هم در گرانی محله زعفرانیه بدون تاثیر نبوده است. با این وجود، اما محله ای با این عظمت و این تعداد مال و ساختمان های سر به آسمان کشیده، از داشتن بیمارستان محروم است و اگر احیانا ساکنان این محله نیاز داشته باشند به بیمارستان مراجعه کنند، باید به یکی از محله های اطراف زعفرانیه بفرایند.

این، اما به آن معناست نیست که ساکنان این محله از دریافت خدمات درمانی محروم هستند؛ درمانگاه خیریه عمل در خیابان آصف و درمانگاه اسدآباد از جمله مکان هایی است که می توان برای دریافت خدمات درمانی در این محله به آن ها مراجعه کنند.

علاوه بر این ها کاخ موزه سعدآباد، عمارت تماشاگه زمان، فرمانداری شهرستان شمیرانات، دادگاه ویژه روحانیت، بنیاد ملی نخبگان، کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، رصدخانهٔ زعفرانیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی، صندوق مهر امام رضا و فرهنگستان هنر از جمله اماکن مهم محله زعفرانیه است.

اگر تا به حال گذرتان به زعفرانیه نخورده، پیشنهاد می کنیم سری به این محله بزنید؛ حتی راه رفتن در کوچه های پُر از درخت زعفرانیه یک تجربه ناب محسوب می شود. تجربه ای که احتمالا از آن لذت می برید و پشیمان تان نمی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1870

به "از زعفران تا زعفرانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زعفران تا زعفرانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید