بازداشت مخالف سرشناس پوتین حین ورود به روسیه، دستگیری حامیان در فرودگاه (

به گزارش سافاری رو، هواپیمای ناوالنی که برلین را به مقصد فرودگاه ونوکووا مسکو ترک نموده بود در آخرین دقایق، مقصد خود را به فرودگاه شرمتیوو این شهر تغییر داد.

بازداشت مخالف سرشناس پوتین حین ورود به روسیه، دستگیری حامیان در فرودگاه (

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

پلیس روسیه الکسی ناوالنی مخالف برجسته پوتین را دقایقی پس از ورود به فرودگاه مسکو بازداشت کرد. ناوالنی برای اولین بار از تابستان گذشته از آلمان به روسیه برگشت و به محض ورود بازداشت شد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بازداشت ناوالنی در حین بازگشت به روسیه احتمالا موجی از نقدها غرب را روانه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور خواهد نمود.

الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه و همسرش یولیا ناوالنی هنگام ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو با خبرنگاران روبرو شدند- 17 ژانویه 2021/ عکس: رویترز

مقام های روسیه می گویند او مقررات آزادی مشروط خود را نقض نموده است. ناوالنی در سال 2014 از سوی یکی از دادگاه های روسیه به 3.5 سال حبس تعلیقی محکوم شد.

براساس آزمایش های تائید شده از سوی ارتش آلمان، ناوالنی در تابستان سال گذشته در روسیه، با ماده محرک و سمی نوویچوک مسموم شد و توجهات بین المللی را به پرونده خود جلب کرد. او دولت روسیه را مسئول مسمومیت خود می داند اما کرملین این ادعا را رد نموده است.

هواپیمای ناوالنی که برلین را به مقصد فرودگاه ونوکووا مسکو ترک نموده بود در آخرین دقایق، مقصد خود را به فرودگاه شرمتیوو این شهر تغییر داد. این اقدام برنامه ناوالنی برای دیدار با خبرنگاران و گپ و گفت با طرفدارانش را به هم زد.

ناوالنی در هفته گذشته در آلمان گفت که قصد بازگشت به خانه را دارد.

الکسی ناوالنی و همسرش یولیا در حال خارج شدن از هواپیما در فرودگاه شرمتیوو مسکو در برابر دوربین خبرنگاران/ عکس: رویترز

سرویس زندان مسکو نیز در این باره گفت که ناوالنی را به محض بازگشت به روسیه و به دلیل نادیده دریافت قوانین حبس تعلیقی بازداشت خواهد نمود.

راشاتودی در این باره نوشت: ناوالنی در سال 2014 به اتهام اختلاس 500 هزار دلار از کمپانی آرایشی ایوروشه متهم شد. این اتهامات می توانست حکمی برابر با 10 سال حبس به همراه داشته باشد.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: ناوالنی تمامی این اتهامات را خلاف واقع عنوان و همیشه آنها را رد نموده است.

این سیاست مدار 44 ساله و مخالف دولت در هواپیما با خبرنگاران حاضر شوخی و گفت که دستگیری خود را باور ندارد.

افسران پلیس قبل از پذیرش درخواست فرود هواپیمای حامل الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه و همسرش یولیادر فرودگاه ونوکووا مسکو در برابر حامیان او ایستادند/ عکس: رویترز

شاهدان حاضر در فرودگاه در این باره به رویترز گفتند که وی حین نشان دادن گذرنامه خود به ماموران کنترل گذرنامه و قبل از ورود رسمی به روسیه بازداشت شده است. همسرش یولیا به عنوان سخنگوی وی و وکیلش اجازه ورود به روسیه را یافت.

سرویس زندان مسکو در بیانیه ای گفت که بازداشت ناوالنی به دلیل نقض مجازات حبس تعلیقی وی بوده و او تا جلسه بعدی دادگاه در سرانجام ماه جاری در حبس باقی خواهد ماند.

ناوالنی برجسته ترین منتقد داخلی پوتین در سه پرونده دیگر نیز با مسائل احتمالی روبه روست و می گوید تمامی این پرونده ها با انگیزه های سیاسی به جریان افتاده اند.

پلیس شماری از از طرفداران ناوالنی را که برای استقبال از او به فرودگاه ونوکووا مسکو رفته بودند را دستگیر کرد/ عکس: رویترز

ناوالنی می گوید پوتین عامل پشت پرده مسمومیت اوست. کرملین دست داشتن در این اقدام را انکار می نماید و اعلام نموده هیچ مدرکی در مسمومیت وی وجود ندارد و او در بازگشت به روسیه آزاد بوده است.

ناوالنی می گوید کرملین از او می ترسد.

ناوالنی منتقد برجسته پوتین و همسرش یولیا قبل از پرواز هواپیما در فرودگاه برلین/ عکس: رویترز

ناکامی حامیان ناوالنی

کرملین که از ناوالنی به عنوان بیمار برلین یاد می نماید به این ادعا می خندد. متحدان پوتین نظرسنجی هایی را رو نموده اند که نشان می دهد رهبر روسیه بسیار محبوبتر از ناوالنی است. آنها ناوالنی را به جای سیاستمدار، بلاگر می خوانند.

کشورهای لیتوانی، لتونی و استونی(اعضای اتحادیه اروپا) پس از دستگیری ناوالنی خواهان اعمال اقدامات محدود کننده علیه روسیه شدند.

ناوالنی پرواز خود را با هواپیمای شرکت پوبدا انجام داد که زیرمجموعه شرکت هواپیمایی ایرفلوت و تحت کنترل دولت روسیه است.

الکسی ناوالنی منتقد کرملین و همسرش یولیا در هواپیما در فرودگاه برلین/ عکس: رویترز

طرفداران ناوالنی علی رغم پیش بینی هوای سرد منفی 22 درجه سانتی گراد روز یکشنبه و شناسایی روزانه بیش از 4500 مبتلای جدید کرونا در پایتخت، برای استقبال از او به فرودگاه ونوکووا مسکو رفتند.

اما تغییر مقصد هواپیما از فرودگاه ونوکووا به شرمتیوو که ظاهرا به دلایل فنی انجام شد، طرفدران را ناکام گذاشت.

گروه نظارتی او وی دی- اینفو (OVD-Info) گفت که پلیس 53 نفر از طرفداران ناوالنی را در مسکو و 5 نفر را در سن پترزبورگ بازداشت نموده است.

بی بی سی در این باره نوشت: پلیس مقابل فرودگاه ونوکووا را با نرده های فلزی بسته بود و بعضی از طرفداران آقای ناوالنی را دستگیر کرد و مانع شد با تاکسی به محل جدید فرود هواپیمای او بروند.

دادستانی مسکو به طور رسمی به 15 سازمان دهنده مراسم استقبال از ناوالنی هشدار داده بود که دیدار دسته جمعی با ناوالنی غیر قانونی است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1559

به "بازداشت مخالف سرشناس پوتین حین ورود به روسیه، دستگیری حامیان در فرودگاه (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت مخالف سرشناس پوتین حین ورود به روسیه، دستگیری حامیان در فرودگاه ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید