تازه ترین اخبار از فردو از زبان سخنگوی سازمان انرژی اتمی

به گزارش سافاری رو، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از پسماندهای دوره های گذشته در سایت شهید احمدی روشن 25 تن گاز هگزافلوراید اورانیوم (UF6) فراوری نموده ایم.

تازه ترین اخبار از فردو از زبان سخنگوی سازمان انرژی اتمی

به گزارش سافاری رو، بهروز کمالوندی اظهار کرد: دو هزار کیلو از این گاز به سایت فردو انتقال یافته و به لوله های خوراک سانتریفیوژ تحت نظر بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی متصل شده است.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت و گو می کرد گفت: تزریق گاز، خلاء سازی خطوط، رساندن سانتریفیوژها به دوره اسمی، آنالیز شیرها، سامانه های اتوماسیون و زنجیرهای سانتریفیوژها با سرعت بسیار زیاد و موفقیت آمیز صورت گرفته است و تا ساعت 24 پنجشنبه کار خارج کردن گازهای سبک را تمام می کنیم و به مرحله برداشت محصول می رسیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در دوره خارج کردن گازهای سبک، محصول پسماند را دوباره مخلوط می کنیم اضافه نمود: از ابتدای نیمه شب چهارشنبه، شیرها را باز و محصول را جمع آوری می کنیم.

کمالوندی توضیح داد: از روز پنجشنبه محصول، نمونه گیری می گردد و تا روز شنبه روند پایداری ادامه خواهد یافت و بازرسان آژانس این نمونه ها را می بینند. حدود ساعت 10 تا 11 صبح شنبه به سطح غنی سازی 4 و نیم درصد و به حد پایدار می رسیم.

وی گفت: در این روز در بازدید سافاری رو نشست خبری نیز خواهیم داشت.

کمالوندی اضافه نمود: در حوزه غنی سازی، روزهای سه شنبه و دوشنبه هفته جاری و روز قبل از آن به 8 هزار و 600 سو ظرفیت فراوری دست یافتیم و با 900 سو که در فردو به این ظرفیت اضافه می گردد به 9 هزار و 500 سو خواهیم رسید که این در حدود ظرفیت پیش از برجام که حداکثر 11 هزار سو بود، است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: صنعت هسته ای کشورمان صنعت شادابی است و دانشمندان ما قله های فناوری را فتح نموده اند و در موقعیت بسیار خوبی هستیم.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 684

به "تازه ترین اخبار از فردو از زبان سخنگوی سازمان انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین اخبار از فردو از زبان سخنگوی سازمان انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید