تفکیک راه از شهرسازی ضروریست

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران/فارس نماینده مردم شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی تبدیل وزارت راه وشهرسازی را به 2 وزارتخانه مجزای راه و ترابری و مسکن و شهرسازی را یک ضرورت دانست.

تفکیک راه از شهرسازی ضروریست

علیرضا پاکفطرت در جلسه کمیسیون عمران مجلس که با حضور معاونین حوزه حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی برگزار گشت، بیان کرد: از آنجا که حوزه حمل و نقل، حوزه بسیار گسترده ای است، ضرووت داشت که وزارت راه و ترابری که در جهان به عنوان یک وزارت لجستیک شناخته می شود، با حوزه مسکن و شهرسازی ادغام نمی شد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس، علیرضا پاکفطرت ادامه داد: معتقدم با ادغام 2 وزارتخانه و ایجاد وزارت راه و شهرسازی، هم حوزه مسکن و شهرسازی و هم حوزه راه و ترابری و لجستیک دچار ضعف و تزلزل شد.

او با بیان اینکه در شهرها و روستاها در این دو حوزه اتفاق خاصی رخ نداده است، گفت: در حالیکه حوزه مسکن در همین چند سال گذشته در جهان به سمت صنعتی سازی حرکت کرده و از تکنولوژی های پیشرفته در امر مسکن استفاده شده است، متاسفانه در ایران از آن غافل بوده ایم.

علیرضا پاکفطرت اضافه کرد: در حوزه راه و ترابری نیز راه های کشور به خوبی نگهداری نشده و توسعه پیدا نکرده است، در حالی که می توانستیم در حمل ونقل هوایی، ریلی و دریایی پیشرفت های بهتری داشته باشیم و از این راه، درآمدهای ارزی خوب و اشتغال پایداری را ایجاد کنیم.

او با تاکید بر لزوم تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی به 2 وزارتخانه جدا، گفت: در صورت تفکیک این 2 بخش کلیدی، با توجه به تحریم هایی که با آن روبرو هستیم، می تواند باعث ایجاد توسعه در کشور شود و البته انجام نشدن آن نیز می تواند کشور را به عقب برگرداند، کمااینکه امروزه شاهد عقب رفت این دو حوزه در کشور هستیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گستردگی معاونت های وزارت راه و شهرسازی و حجم کاری عظیم آنها، یادآورشد: یک نفر به تنهایی نمی تواند جوابگوی این معاونت ها و حجم کاری آنها باشد، لذا با توجه به مساحت کشور، قرارگیری ایران در جهت راه ابریشم و نیازمندی کشورهای همسایه به تبادل کالاها از جهت ایران به سایر کشورهای مجاور، این کار بسیار ضروری است و باید وزارت راه و ترابری از حوزه مسکن و شهرسازی جدا شود.

علیرضا پاکفطرت بیان کرد: با تفکیک این دوحوزه، علاوه بر تمرکزبیشتری بر مسائل راه و ترابری، می توان با توجه به شرایط جغرافیایی استراتژیکی که در منطقه وجود دارد، توسعه، رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در کشور ایجاد کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین آمار بالای تلفات جاده ای را از دیگر معایب ادغام این دو وازرتخانه ذکر و اضافه کرد: متاسفانه ایران شرایط خوبی در بحث حمل و نقل جاده ای در بین 190 کشور جهان ندارد و این موضوع در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1295

به "تفکیک راه از شهرسازی ضروریست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفکیک راه از شهرسازی ضروریست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید