توضیحات سرپرست سازمان سینمایی درباره حواشی جشنواره فیلم فجر

به گزارش سافاری رو، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از سینمای رسانه ها در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، در جمع خبرنگاران درباره فرآیند تسهیل فعالیت اصحاب رسانه در جشنواره فیلم فجر گفت: در آیین نامه ای که برای کلیه جشنواره های وزارت ارشاد، در هر حوزه تخصصی در دست تدوین است و تا انتها سال مباحث آن منتشر می گردد، چارچوب و اصول کلی هر جشنواره مشخص می گردد و طبعا یکی از مهمترین بخش های این آیین نامه مربوط به تعامل با رسانه ها است. در این آیین نامه مشخص خواهد شد که چگونه رسانه های تخصصی از ظرفیت هر رویداد استفاده نمایند.

توضیحات سرپرست سازمان سینمایی درباره حواشی جشنواره فیلم فجر

وی درباره فرآیند پیچیده دریافت کسب مجوز فعالیت رسانه های تخصصی هم گفت: امروز خوشبختانه به همت هیأت نظارت بر مطبوعات، رسانه های مکتوب و پاگاه های خبری، زمان صدور مجوز طولانی ای ندارند و به حدود 4 یا 5 ماه رسیده است. رسانه های دیگری که در این دو قالب نمی گنجند باید از مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد مجوز لازم را دریافت نمایند.

انتظامی درباره فضای حاکم بر جشنواره سی وهفتم هم تأکید کرد: خوشبختانه شاهد برگزاری بانشاط جشنواره هستیم و مسیری که این رویداد در سال های گذشته طی نموده است، هر سال بهتر از سال گذشته ادامه داشته و دارد.

سرپرست سازمان سینمایی در پاسخ به سافاری رو درباره مطالبه مشترک اصحاب رسانه از صاحبان فیلم ها در زمینه شفافیت اقتصادی، اتهام زنی بعضی فیلمسازان علیه یکدیگر از تریبون نشست های رسانه ای جشنواره فجر و تمهید سازمان سینمایی برای سامان دهی این شرایط گفت: شفافیت آنقدر مفهوم جامعی دارد که در صورت تحقق همه این مباحثی که به آن اشاره می کنید خود به خود رنگ خواهد باخت.

وی اضافه کرد: دستگاه دولتی باید ضوابط خود را در زمینه حمایت ها اعلام کند و اولویت ها و بسته های حمایتی اش تعیین باشد. از طرف دیگر در خود صنف هم باید شاهد یاری و همراهی باشیم تا در قالب رابطه ای تعیین و دقیق همه فعالیت ها شفاف و دقیق باشد، حمایت ها، سرمایه ها و حتی قراردادها به صورت شفاف منتشر گردد. این همان کاری است که خانه سینما دنبال می نماید تا زمانی که سرمایه ای وارد سینما می گردد و همه ما هم باید از آن استقبال کنیم، این سرمایه دچار آسیب نگردد.

انتظامی درباره سازوکار برخورد با افرادی که بدون سند بعضی سینماگران را متهم به استفاده از پول های کثیف می نمایند در سازمان سینمایی هم گفت: وقتی همه چارچوب ها تعیین باشد قطعا این موارد هم در آن لحاظ خواهد شد.

انتظامی در پاسخ به سوال دیگری درباره حواشی نمایش متری شیش و نیم در روز نخست جشنواره و شائبه اعمال نظر بعضی نهادهای خارج از جشنواره بر فرآیند حضور فیلم هم شرح داد: در این زمینه شرحات لازم و پاسخ صریح را دبیر جشنواره داده است و سعی می کنم در حوزه تخصصی همکارانم ورود نکنم.

وی درباره شرایط تعاملی سازمان ها و نهادهای خارج از سازمان سینمایی با جشنواره فجر هم گفت: اصل تعامل طبیعتا خوب است و فیلم هایی که به جشنواره راه پیدا نموده اند در یک فرآیند تعریف شده پذیرفته شده اند. کمااینکه در دوسال اخیر این آثار پس از دریافت پروانه نمایش در جشنواره اکران می شوند تا بعد از جشنواره اکران آن ها با مسئله ای روبرو نگردد.

انتظامی درباره اعمال نظر بعضی نهادها بر سرنوشت همین فیلم های دارای پروانه نمایش شرح داد: زمانی نهادها با تهیه نمایندگان وارد مذاکره می شوند و با آن ها تعاملاتی دارند که آن بحث دیگری است اما از نظر جشنواره همه فیلم های حاضر در جشنواره می توانند اکران شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حاشیه های به وجود آمده درباره تک خوانی زن در آیین افتتاحیه جشنواره فجر با اشاره به اینکه اساساً تک خوانی در این مراسم صورت نگرفته است، طرح این سوال را از اساس منتفی دانست.

سرپرست سازمان سینمایی درباره تناسب فیلم های حاضر در جشنواره سی وهفتم و چهل سالگی انقلاب اسلامی هم گفت: فیلم هایی که امروز در جشنواره نمایش داده می گردد آثاری است که در طول یک سال گذشته ساخته شده است و اهل فن که آثار پارسال و سال جاری را دیده اند اذعان دارند که کیفیت و مضامین فیلم ها ارتقا پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 210

به "توضیحات سرپرست سازمان سینمایی درباره حواشی جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات سرپرست سازمان سینمایی درباره حواشی جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید