حذف مدارس سمپاد و نمونه به نفع مدرسه های پولی است

به گزارش سافاری رو، عضو کمسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حذف تنوع مدارس موجب افت کیفیت عمومی مدارس دولتی می گردد و به نفع مدارس پولی است.

حذف مدارس سمپاد و نمونه به نفع مدرسه های پولی است

به گزارش سافاری رو به نقل از خبرگزاری فارس، 21 مهر 98 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز طرح تنظیم بعضی از مقررات اقتصادی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با تصویب ماده ای، رأی به حذف تنوع مدارس دادند.

بر اساس این مصوبه تا انتها سال تحصیلی 99-1398 مدارس استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، شاهد، هیأت امنایی و ... حذف خواهند شد.

این مصوبه در حالی به حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی حکم می نماید که دقیقاً یک روز قبل از آن رئیس جمهور، اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) را برای ابلاغ امضا نموده بود؛ از مواد این اساسنامه، فراهم آوردن زمینه های رشد دانش آموزان دارای استعداد برتر است.

اما تصویب ناگهانی این طرح در مجلس با واکنش ها و اعتراضات بسیاری زیادی همراه بود؛ به همین دلیل، امید نقشینه ارجمند عضو کمسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگویی تلویزیونی در شبکه سوم سیما درباره تصویب طرح حذف تنوع مدارس سخن گفت.

نقشینه ارجمند در ابتدا در شرح طرح تصویب شده، گفت: جالب اینجاست که موضوع کلی مصوبه مسائل اقتصادی آموزش پرورش است و این الحاقیه را در آخرین لحظات اضافه کردند.

وی در پاسخ به این سوال که علت اضافه کردن این ماده چه بوده است، اضافه کرد: ظاهراً دغدغه اصلی نمایندگان عدالت آموزشی بوده است که اقدام به اضافه کردن این ماده می نمایند. البته اصلاً طرح حذف تنوع مدارس را کمسیون آموزش آنالیز کارشناسی ننموده است.

نقشینه ارجمند ادامه داد: ظاهراً دغدغه از بین بردن شکاف طبقاتی مطرح بوده است. ولی به نظر من باید عکس این قضیه رخ می داد. درحالی که مدارس پولی ریشه این اختلاف طبقاتی هستند، مدارس دولتی را باید تقویت کرد نه این که باعث تضعیف مدارس دولتی شویم.

* در خیلی از کشور ها مدارس متنوع داریم

عضو کمسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در جریان طرح این موضوع در صحن علنی مجلس، بعضی نماینده ها ادعا می کردند که کجای جهان مدارس متنوع داریم!؟ اتفاقاً داریم. آیا نگاه یکسان به همه توجیهی دارد؟ مگر مدارس کارخانه اند؟ این جمله که بگوییم تنوع منحصر به کشور است، کلاً غلط است. مثلاً در انگلستان ما بیش از 10 نوع مدرسه داریم.

نقشینه ارجمند در پاسخ به این سؤال که اجرای این قانون به نفع چه کسانی خواهد بود، گفت: این کار موجب افت کیفیت عمومی مدارس دولتی می گردد و به نفع مدارس پولی است.

وی بخشی از گزارش 100 روزه سال 92 وزارت آموزش پرورش را مورد استناد قرار داد و اضافه کرد:در این گزارش آمده است اتخاذ سیاست های متناقض در آموزش و پرورش اعم از توسعه مدارس استعدادهای درخشان در کشور بدون توجه به تأثیر مخرب آن برای سرمایه گذاران مدارس غیرانتفاعی چرا ما باید نگران محدود شدن بازار مدارس غیردولتی باشیم. درحالی که علت این اتفاق افزایش کیفیت مدارس دولتی بوده است!

عضو کمسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به هزینه های حذف تنوع مدارس برای دولت، گفت: این مصوبه بودجه هم می خواهد چون مدارس سمپاد بخشی از بودجه خود را از خانواده ها تأمین می نمایند ولی مدارس عادی این چین نیستند. البته حسن مدارس سمپاد این است که اگر شما قبول شدی و توان اقتصادی نداشته باشی، حق رد کردن شما را ندارند حتی بعضاً یاری اقتصادی هم می نمایند.

نقشینه ارجمند به عنوان جمع بندی گفت: اصل این حرف که تنوع مدارس مشکل ما هستند، ایراد دارد. بنده یک مثال می زنم. فرض کنید آقای بیمار مسنی یک جعبه پر از قرص دارد. وقتی که حوصله نداشته باشد و سراغ این جعبه برود همه را دور می ریزد. ولی راه درست این نیست. بالاخره هرکدام از این قرص ها را یک متخصص تجویز نموده است. راهش این است که یک متخصص برتر بیاید و قرص ها را ساماندهی کند.

انتهای پیغام/

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 633

به "حذف مدارس سمپاد و نمونه به نفع مدرسه های پولی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مدارس سمپاد و نمونه به نفع مدرسه های پولی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید