خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه دنیا با بادگیرهای دو طبقه

به گزارش سافاری رو، آشنایی با خانه آقازاده در ابرکوه

از دیرباز تا به امروز خانه از اهمیت ویژه ای در بین تمامی انسان در جوامع و اساطیر مختلف برخوردار بوده است. در حقیقت خانه جایی برای کسب آرامش و دور شدن از دغدغه های زندگی بوده و همیشه مکانی امن برای انسان ها به شمار می رفته است. در بین تمامی خانه هایی که به دست بشر در طول تاریخ ساخته شده اند، بعضی از آنها چنان زیبا و دیدنی ساخته شده اند که علاوه بر دوره خود سال ها و حتی قرن ها بعد از جذابیت بالایی بین انسان ها برخوردار هستند. دو شهر کاشان و یزد برای دیدن خانه های تاریخی که با گذشت سالیان سال هنوز هم می گردد از دیدن آن ها لذت برد و با فلسفه ارزشمند بودن خانه آشنا شد گزینه های بسیار مناسبی هستند. ما قبلا درباره خانه های تاریخی کاشان صحبت کردیم، این بار اما می خواهیم به سمت شهر عظیم و تاریخی یزد برویم و درباره مجموعه تاریخی آقازاده در ابرکوه صحبت کنیم. مجموعه خانه هایی که با خشت و گل ساده ساخته شده اند ولی آنچنان حس و حال را دارا هستند که گویی مدرن ترین بناهای امروزی به پایشان نخواهد رسید؛ با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر و کاملتر با خانه آقازاده در ابرکوه این مجموعه تاریخی ارزشمند آشنا شوید.

خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه دنیا با بادگیرهای دو طبقه

جهت دریافت خدمات بازسازی و نوسازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

همانطور که در بالا گفتیم خانه آقازاده در ابرکوه یکی از مجموعه های زیبا و تاریخی در شهرستان ابرکوه در استان یزد است. این خانه دارای زیباترین بادگیرهای دو طبقه ایران می باشد و این خود یکی از دلایل پر اهمیت بودن این خانه نیز می باشد. این بادگیرها به اندازه ای مهم هستند که بر روی اسکناس های 2000 تومانی هم می توانید تصویر آن ها مشاهده کنید.

خانه تاریخی آقازاده در ابرکوه از امکانات خوبی بهره منده است که از جمله آن ها رستوران، کافه و پارکینگ است که می توانید در حین بازدید از آن ها هم نیز بهره ببرید. علاوه بر این خانه آقازاده در ابرکوه، شامل دو هتل عظیم هم می باشد با نام های خانه حسینی دوست و موسوی که می توانید تجربه به یادماندنی گذراندن یک شب در خانه تاریخی را به خودتان هدیه دهید.

از دیگر امکانات این مجموعه تایخی می توان به اینترنت رایگان، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی، سرویس خواب، حمام و… نیز اشاره نمود.

گفتنی است که بگوییم، شما با رفتن به خانه آقازاده در ابرکوه با مجموعه ای از خانه های تاریخی روبرو خواهید شد که هر کدام کاربردی مخصوص به خودشان را دارند؛ همچنین این خانه در نزدیکی سرو 4500 ساله ابرکوه واقع شده است که با 3 دقیقه رانندگی می توانید به آن برسید.

این مجموعه تاریخی دارای 5 خانه است با نام های حسینی دوست، موسوی، گبری، سیدعلی آقا و آقازاده؛ تمامی این خانه ها در یک کوچه قرار دارند و امروزه هر کدام دارای کاربردهای مخصوص به خودشان را نیز دارا می باشند و به نحوی از بازدیدنمایندگان خود میزبانی می نمایند.

این مجموعه ارزشمند تاریخی از سال 1385 در یک دوره 10 ساله زیر پوشش صندوق احیا و مرمت آثار تاریخی رفت و توسط شرکت آفاق روشن ابرکوه نیز مرمت شد، از این 5 خانه تنها خانه آقازاده قابلیت بازدید دارد و دیگر خانه های موسوی و حسینی هم نیز هم اکنون کاربرد اقامتی دارند و خانه های گبری و سید علی آقا نیز در آینده کاربردی به همین مظمون خواهند داشت. جالب است بدانید خانه سید علی آقا با خانه آقازاده دیوار به دیوار هستند و به وسیله ساباط به یکدیگر متصل شده اند. این جهت دسترسی خانه به یکدیگر در اصل حاکی از پیوند نزدیک و یا خویشاوندی اعضای خانه ها با هم دیگر است.

معماری خانه آقازاده

اگر بخواهیم کمی درباره معماری خانه آقازاده در ابرکوه بگوییم، اینطور بیان می شود که این خانه بنایی دو طبقه است و مانند دیگر خانه هایی که در این مجموعه وجود دارد از مصالح بومی مانند خشت و آجر بهره گرفته می شد. علاوه بر این تزئینات خانه، درها و پنجره ها از چوب و برای گچ بری ها از ملات گچ نیز استفاده شده است.

سردر ورودی بنا در سمت شمال غربی خانه واقع شده و به وسیله یک دالان به گوشه حیاط خانه نیز دارای راه است. در سه جهت حیاط این خانه اتاق ها و بخش های مختلف خانه ساخته شده و مانند تمامی خانه های تاریخی که در کویر ساخته شده اند یک حوض سنگی هم در میان آن نیز به چشم می خورد. نکته ای که جالب است در مورد ساخت این خانه ها بدانید این است که از این جهت در سه جهت خانه اتاق ها را می ساختند تا در فصل های مختلف بتوانند اقامت خود را در جهت تابش خوشید تغییر دهند.

بخش های اصلی خانه آقازاده در ابرکوه

بادگیرهای خانه آقازاده در ابرکوه

خوب بالاتر هم گفتیم که بادگیرهای خانه آقازاده در ابرکوه از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار هستند، از همین رو در این قسمت می خواهیم درباره این سازه های ارزشمند صحبت کنیم؛ بادگیرها در اصل برج هایی هستند که در مناطق کویری به منظور تهویه هوای اتاق های خانه نیز ساخت می شدند و از نظر معماری و ظاهر و کارکرد نیز انواع مختلفی داشته اند. گفتنی است که بگوییم بادگیرهایی که در ایران ساخته شده اند به سه نوع تقسیم می شوند: اردکانی، کرمانی و یزدی تقسیم می شوند.

بادگیرهای یزدی از سایر بادگیرها عظیمتر و بلندتر هستند و معمولا ساختار آنها چهارطرفه یا هشت طرفه نیز در نظر گرفته می شده است. این سازه ها در فصل تابستان به داد اهالی این شهر کویری می رسد و هوای خانه را مطبوع می سازد.

بادگیرهای خانه آقازاده بر فراز تالار اصلی و در دو طبقه نیز ساخته شده است. همین امر این خانه را از بسیاری دیگر از خانه های مناطق کویری متمایز می سازد. این بادگیر زیبا، 18 متر ارتفاع و 18 مترمربع مساحت و 19دریچه تنظیم جریان هوا دارد.

جالب است بدانید که این بادگیرها به اندازه مهندسی ساخته شده اند که حتی زمان هایی که بادی هم نمی وزد عمل تهویه اتاق ها به خوبی انجام شود، بادگیر طبقه بالا و پایین به طور کامل با یک دیگر هماهنگ هستند.

عمارت کلاه فرنگی در خانه آقازاده

در خانه آقازاده در ابرکوه عمارتی کوچکی با تزئینات زیبا به نام کلاه فرنگی نیز وجود دارد که به دوره قاجاریه باز می شود. سبک معماری این بنا ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی آن دوران است. این عمارت ها معمولا در وسط باغ یا بوستان ساخته می شوند و به طور معمول گنبد آن مخروطی شکل است. کلاه فرنگی خانه آقازاده بر بام تالار اصلی و درست در کنار بادگیر نیز قرار گرفته است و سقف پنج دری اصلی را نیز تشکل داده است. ساختار معماری عمارت کلاه فرنگی هشت پر بوده در هر وجه آن یک پنجره با شیشه های رنگی وجود دارد و به نحوی طراحی شده که بیشترین نور را به تالار اصلی نیز انتقال داده است.

زیرزمین با معماری دستکند

در این خانه تاریخی 400 ساله زیرزمینی وجود دارد که به صورت دست کند ساخته شده و به گفته افراد محلی که در شهر ابرکوه زندگی می نمایند بر روی بستری سنگی این زیرزمینی قرار گرفته است؛ علاوه بر این بخش هایی هم در این شهر وجود دارد که مثل روستای میمند به صورت دستکند نیز ساخته شده است.

اطلاعات لازم برای دسترسی به خانه آقازاده در ابرکوه

زمان بازدید: 8:00 تا 22:00

مدت پیشنهادی بازدید: 1 تا 2 ساعت

تلفن: 03532827677

هزینه ورودی: 2000 تومان

هزینه اتباع خارجی: 8000 تومان

آدرس: ایران، یزد، شهرستان ابرکوه، میدان امام حسین، خیابان شهید باهنر، کوچه شهید باهنر نوزدهم، مجموعه خانه های تاریخی آقازاده، خانه تاریخی آقازاده

منبع: الی گشت
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 941

به "خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه دنیا با بادگیرهای دو طبقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه دنیا با بادگیرهای دو طبقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید