خطرناک ترین اشتباهات دارویی کدامند؟

به گزارش سافاری رو، سلامت خبرنگاران : بعضی از اشتباهات دارویی به سلامتی آسیب می زنند.

خطرناک ترین اشتباهات دارویی کدامند؟

دارو در همه خانه ها وجود دارد. مصرف دارو باید تحت نظر پزشک باشد. برخی از افراد در مصرف دارو دچار اشتباهاتی می شوند. اشتباهات در مصرف دارو می تواند سلامت شما را به شدت تهدید کند. در ادامه خطرناک ترین اشتباهات در زمینه دارو را بخوانید.

به گزارش خبرنگاران، خیلی ها به علت مصرف زیاد همین داروهای OTC (مثلا مسکن ها)، یا اوردوز کردن داروهای مسهل یا مهارنماینده های اسید معده یا مصرف داروهایی که با داروهای مصرفی دیگرشان تداخل دارند دچار عوارض خطرناک می شوند.

داروهای OTC را بدون خواندن برچسبشان مصرف می کنیدخیلی از افراد تصور اشتباهی از داروهای OTC یا همان داروهای بدون نسخه دارند و اینطور فکر می نمایند که این داروها ضرری ندارند. اما اشتباه است؛ خیلی ها به علت مصرف زیاد همین داروهای OTC (مثلا مسکن ها)، یا اوردوز کردن داروهای مسهل یا مهارنماینده های اسید معده یا مصرف داروهایی که با داروهای مصرفی دیگرشان تداخل دارند دچار عوارض خطرناک می شوند. فرقی نمی نماید یک دارو چقدر بی ضرر به نظر برسد؛ همواره کار عاقلانه این است که برچسب روی آن را بخوانید.

وقتی سوزش معده دارید داروهای آرام بخش مصرف می کنید

افرادی که داروهای تجویزی به نام بنزودیازپین ها را برای خواب مصرف می نمایند، 50 درصد بیشتر از سایرین محتمل است که شب به سوزش معده دچار شوند. مطالعات نشان می دهند این داروهای تجویزی ضداضطراب، عضله پایینی مری را که عضله ای حلقوی بوده و اجازه ورود اسید معده به مری را نمی دهد شُل می نماید.

وقتی تب دارید داروی ضداسهال مصرف می کنید

اگر اسهالتان با تب همراه است یا مدفوعتان با خون یا موکوس همراه است، هرگز سرخود داروی ضداسهال مصرف نکنید. این علائم مربوط به عفونت هستند و باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

بدون تجویز پزشک هر روز آسپیرین می خورید

برخی از افراد نباید هر روز آسپرین مصرف نمایند، خصوصا از این جهت که می تواند موجب خونریزی معده گردد. پزشکان معمولا آسپیرین را به افرادی توصیه می نمایند که ریسک فاکتور حمله قلبی و سکته مغزی را دارند. درمان با آسپیرین برای خانم ها به میزان ای که برای آقایان مفید است، موثر نخواهد بود. در ضمن برخی از افراد نسبت به خاصیت ضد لخته آسپیرین مقاوم هستند.

مصرف داروی ضداضطرابتان را ناگهان قطع می کنید

اگر مدت هاست داروی ضداضطراب مصرف می کنید، ناگهان آن را ترک نکنید. اگر قصد دارید مصرف دارویی را قطع کنید، از پزشکتان بپرسید چگونه می توانید دوز مصرفی تان را تدریجا کاهش دهید. در صورت توقف ناگهانی مصرف این داروها دچار عوارض بسیار جدی مانند حمله عصبی خواهید شد.

از آنتی بیوتیک های قدیمی برای یک عفونت تازه استفاده می کنید

اول اینکه شما باید آنتی بیوتیکی را که قبلا برایتان تجویز شده بود تا سرانجام مصرف می کردید. دوم اینکه خیلی از آنتی بیوتیک ها مخصوص نوع عفونتی هستند که دارید. مصرف آنتی بیوتیک اشتباهی ممکن است بی اثر باشد و منجر به مقاوم شدن باکتری مورد نظر گردد، در نتیجه درمان این نوع عفونت، بار بعد که به آن مبتلا شوید سخت تر خواهد شد.

اگر مدت هاست داروی ضداضطراب مصرف می کنید، ناگهان آن را ترک نکنید. اگر قصد دارید مصرف دارویی را قطع کنید، از پزشکتان بپرسید چگونه می توانید دوز مصرفی تان را تدریجا کاهش دهید. در صورت توقف ناگهانی مصرف این داروها دچار عوارض بسیار جدی مانند حمله عصبی خواهید شد

یک داروی اعصاب را بدون این که بپرسید چرا به آن احتیاج دارید مصرف می کنید

هرگز تجویز یک داروی ضدروانپریشی یا آنتی سایکوتیک را (در صورتی که اسکیزوفرنی یا سایکوسیس ندارید) بدون اینکه از پزشکتان بپرسید چرا باید این دارو را مصرف کنم؟ نپذیرید. مطالعه ای دریافت بیشتر افرادی که این دسته از داروها برایشان تجویز شده، اسکیزوفرنی یا هیچ اختلال روانی جدی دیگری که مصرف این داروها برای آن ها تائید شده ندارند. بلکه دچار عوارضی مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال استرس پس از حادثه هستند که با داروهای کم ضررتری قابل مداواست. هر چند روی برچسب برخی از داروهای آنتی سایکوتیک ذکر شده که برای افسردگی هم مورد استفاده اند؛ اما باید در صورتی برای افسردگی تجویز شوند که داروهای رایج افسردگی جواب نداده اند.

کلسیم را با معده خالی می خورید

کلسیم موجود در بیشتر مکمل ها با نوعی نمک به نام کربنات جفت شده است. معده شما احتیاج به اندازه زیادی هیدروکلرویک اسید دارد تا کلسیم کربنات را بشکند، بنابراین همواره مکمل کلسیم تان را همراه غذا یا با میان وعده تان مصرف کنید. غذا باعث می گردد معده تان این اسید لازم را فراوری کند.

دارویتان را تا خاتمه دوره درمان ادامه نمی دهید

به طور مثال مصرف داروی اگزمایتان را متوقف نکنید. در مطالعه ای محققان دریافتند حدود 65 درصد از والدین، مصرف داروی موضعی اگزما که به وسیله پزشک برای کودکشان تجویز شده را سه روز بعد از تجویز قطع نموده بودند. برای اینکه درمان اگزما تاثیرگذار باشد باید دقیقا طبق دستور پزشک عمل کنید.

عفونت قارچی تان را خودتان تشخیص می دهید

بله درست است که خارش و ترشح می تواند علامت یک عفونت قارچی باشد؛ اما ممکن هم هست نباشد. در مطالعه ای که روی 95 خانمی که خودشان تشخیص داده بودند عفونت قارچی دارند انجام شد، آزمایش ها نشان دادند فقط یک سوم آن ها واقعا مبتلا به یک عفونت قارچی بودند؛ بقیه افراد دچار دیگر عفونت های واژینال بودند. پس بهتر است برای تشخیص درست به پزشک مراجعه کنید.

منبع: رکنا
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1910

به "خطرناک ترین اشتباهات دارویی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین اشتباهات دارویی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید