دستیابی ایران به پدافند گنبدی ، سامانه اخلال گر برای جلوگیری از ورود ریز پرنده

به گزارش سافاری رو، سامانه اخلالگر گنبدی و جهتی شاهد جدیدترین دستاورد کشورمان برای مقابله با ریزپرنده ها است که با دستیابی به این سامانه، ایران جزو معدود سازندگان سامانه های پدافند گنبدی در دنیا خواهد بود.

دستیابی ایران به پدافند گنبدی ، سامانه اخلال گر برای جلوگیری از ورود ریز پرنده

به گزارش فارس، هلی شات، کوادکوپتر، کوادروتور، مولتی روتور و... همگی نام هایی هستند که امروزه برای نمونه های تجاری پهپادهایی که کاربردهای مختلفی دارند استفاده می شود.

طی سالهای اخیر در سراسر دنیا و به دنبال آن در ایران، نمونه های مختلف پهپادهای تجاری به با کاربردهای مختلف تفریحی، نقشه برداری، تصویربرداری و ... در ابعاد وسیعی در اختیار اقشار مختلف قرار گرفته و در کنار کاربردهای فراوان خود، تهدیداتی را در پی داشته است.

دی ماه سال 95 بود که پرواز یک هلی شات بر فراز منطقه پرواز ممنوع در مرکز تهران، واکنش پدافند هوایی و شلیک توپ های ارتفاع پست را به دنبال داشت.

  • مجله چهره های دفاعی ایران | مجله نهادهای دفاعی ایران | مجله تجهیزات دفاعی ایران | مجله مفاهیم نظامی

از جمله مواردی که می توان آن را تهدید جدی از سوی پرنده های بدون سرنشین برشمرد، موضوع جاسوسی و تصویربرداری هوایی از اماکن ممنوعه، پادگان ها، مراکز نظامی و صنعتی و ... با توجه به کیفیت بالای تصویربرداری این نوع از پهپادها است.

همچنین طی سال های اخیر و با توسعه تروریسم تکفیری در منطقه غرب آسیا، گروه های تروریستی مانند داعش و جبهة النصره که در عراق و سوریه فعالیت می کنند، استفاده از مولتی روتورهای مسلح به بمب های کوچک و یا حامل مواد منفجره برای انجام عملیات انتحاری متداول شده و تهدید جدیدی را پدید آورده اند.

با توجه به تهدید جدی که پرواز پهپادهای کوچک در اماکن و محیط های ممنوعه پروازی می توانست ایجاد کند، بررسی روش های مقابله با این نوع پرنده ها با موضوع سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش بعنوان قطب طراحی و ساخت سامانه جامع مقابله با تهدیدات نوین ریزپرنده در دستور کار نیروهای مسلح قرار گرفت. پهپادهای تجاری و ریزپرنده ها از سیستم های هدایت رادیویی برخوردار هستند و بعضا توسط سامانه موقعیت یاب دنیای(GPS) نیز قابلیت مسیریابی و یا بازگشت به نقطه اول پرواز را دارند؛ از این رو مناسب ترین شیوه مقابله با این نوع ریزپرنده ها را می توان ایجاد اخلال الکترونیک در فرآیند هدایت و ارتباط آنها برشمرد.

در آذرماه سال 1395 و در جریان برگزاری رزمایش محمد رسول الله(ص) نیروی زمینی ارتش، نخستین سلاح اخلالگر الکترونیک برای مقابله با پهپادها و ریزپرنده ها به نمایش درآمد. این اخلال گر با برد 3 کیلومتر و فعالیت در باند S، در بازه فرکانسی 2.3 تا 2.5 گیگاهرتز فعالیت می کند و توان تشعشع آن معادل 30 وات است و توانایی مقابله با ریزپرنده ها و به زمین نشاندن آنها را دارد.

ظاهر این سلاح ها مانند یک سلاح انفرادی است که با نشانه روی به سمت هدف پرنده، باعث ایجاد اختلال در هدایت پرنده خواهد شد.

در گام های بعدی پروژه شاهد در نزاجا منجر به تولید خانواده اخلالگرهای شاهین در سه نمونه کوله ای، استقراری و دستی با بردهای 2 تا 10 کیلومتر و قابلیت اخلال بر روی امواج ماهواره ای شد که به تولید انبوه رسید و فروردین ماه سال جاری به یگان های عملیاتی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد.

این اخلالگر نیز مانند نمونه قبلی، ظاهری مانند سلاح انفرادی البته با ابعادی بزرگتر داشته و به دلیل برد بالا، بر روی آن دوربین هدفگیری نیز تعبیه شده است.

دیگر عضو خانواده اخلاگرهای ارتباطی شاهین اخلالگر محمول بر پهپاد است که قابلیت اخلال در ارتباط پهپادها، مولتی روتورهای جاسوسی و بمب افکن در محدوده فرکانسی 20 تا 520 مگاهرتز را دارد.

این در حالی است که علاوه بر اخلالگرهای الکترونیک برای مقابله با ریزپرنده ها و پهپادها، پرتابگرهای تور محمول بر سلاح ژ-3 به سمت ریزپرنده ها نیز توسط جهاد خودکفایی نزاجا ساخته شده که 150 متر برد دارد و می تواند توری به مساحت 20 متر مربع را پرتاب کند.

این سلاح در بازدید اخیر فرمانده کل ارتش از یگان های پدافندی جنوب غرب کشور نیز مشاهده شد.

اما جدیدترین دستاورد و سامانه اخلاگر الکترونیکی که به منظور مقابله با مولتی روتورها و پهپادهای جاسوسی و مهاجم توسط نیروی زمینی ارتش توسعه یافته است، سامانه اخلالگر گنبدی و جهتی شاهد است که بر اساس اطلاعات منتشرشده قابلیت نصب بر روی خودرو و استقرار ثابت و همچنین کشف اهداف به صورت تصویری را دارد.

از مشخصات این سامانه اطلاعاتی در دست نیست اما بر اساس قابلیت های ذکر شده برای این سامانه، می تواند با ارسال فرکانس هایی با طول موج بالا، گنبدی را برای محافظت از یک منطقه در برابر ورود ریزپرنده ها و پهپادها در باندهای فرکانسی مختلف ایجاد کند.

سامانه اخلالگر جهتی و گنبدی شاهد از 2 خودرو تشکیل شده که یک خودرو مجهز به سامانه های کشف و الکترواپتیکی برای کشف اهداف پرنده و خودروی دیگر برای ارسال امواج اخلالگر به منظور جلوگیری از ورود ریزپرنده ها به محدوده حفاظتی است.

چنانچه با تولید اخلالگرهای خانواده شاهین، کشورمان به جمع سازندگان اخلالگرهای ضد ریزپرنده ها پیوست، با دستیابی به توان طراحی و تولید سامانه های اخلالگر گنبدی نیز ایران جزو معدود سازندگان این نوع اخلالگر در دنیا خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 571

به "دستیابی ایران به پدافند گنبدی ، سامانه اخلال گر برای جلوگیری از ورود ریز پرنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی ایران به پدافند گنبدی ، سامانه اخلال گر برای جلوگیری از ورود ریز پرنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید