دنبال یک طرح جامع برای دامنه نوسان هستیم ، نوسانات شاخص ارتباطی به عملکرد سازمان بورس ندارد

به گزارش سافاری رو، به گزارش خبرنگاران، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طرح تحقیقاتی در سازمان در حال اجرا است تا بتوانیم یک سند یا یک طرح کامل و جامع برای دامنه نوسان برای همواره یا زمان طولانی داشته باشیم.

دنبال یک طرح جامع برای دامنه نوسان هستیم ، نوسانات شاخص ارتباطی به عملکرد سازمان بورس ندارد

وی اضافه نمود: این طرح به زودی نهایی می شود و در اختیار قرار می دهیم از فعالان بازار درخواست می کنیم که در صورت نهایی شدن طرح نظر بدهند و حتما جلساتی برای آنالیز ان خواهیم داشت، امیدواریم طرح مورد توافق باشد و بتواند اصول بازار سرمایه را از قبیل شفافیت و کارایی را ارتقا بدهد.

او گفت: کار درست را نهایی و اجرا می کنیم. قائدتا دامنه نوسان محدود یکی از عوامل ضد کارایی در بازار است. حتما این محصول آن، افزایش دامنه نوسان خواهد بود.

وی توضیح داد، در مورد نماد هپکو آنچه برای سازمان مهم است را رعایت قوانین حاکمیت شرکتی در شرکت هایی که نماد شان در بورس پذیرفته شده و حفظ حقوق سهامداران می دانیم.

او ادامه داد: هر جا که احساس کنیم احتمال این هم وجود دارد که منافع سهامداران پایمال شود یا تصمیمی برخلاف منافع سهانداران اخذ شود حتما تذکر می دهیم و در واقع جلوگیری می کنیم.

وی خاطر نشان کرد، توصیه من به همه شرکت ها و هلدینگ ها، صندوق های بازنشستگی و نهادهایی که سهامداران عمده ای دارند و آنجا مدیریت می نماید این است که بازار سرمایه بازار پویا و پر از ابزارها و روش های اقتصادی خوب است ، خیلی از کارهایی که می خواهیم انجام بدهیم را ما می توانیم با استفاده از ابزارهای قانونی به درستی انجام بدهیم.

به گفته وی گاهی اوقات انجام یک کار با نیت خوب ولی با روش نادرست به منافع سهامداران آسیب می زند در حالی که می تواند به شکل بهتری انجام شود. (بورس 24)

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در گردهمایی میز صنعت سبدگردان بازار سرمایه بیان نمود: میز صنعت در جایی معنا دارد که شرکت هایی مانند سیمان و فولاد به دلیل حضورشان در بازارسرمایه یاریی به آن ها صورت می گیرد ولی برنامه امروز مسائل سبدگردان ها است که این مسائل دقیقا مسائل سازمان بورس هم محسوب می شود.

وی ادامه داد: سازمان بورس در پی این هدف است که سرمایه گذاری غیر مستقیم بر سرمایه گذاری مستقیم ترجیح داده شود که این امر را در سال گذشته به خوبی لمس کردیم. بنابراین به افرادی که هیچ تخصصی ندارند به هیچ اسم توصیه نمی کنیم که به طور مستقیم وارد شوند، بالا و پایین آمدن شاخص هیچ ربطی به سازمان ندارد بلکه تابعی از اقتصاد کلان و تحولات درون صنعت است.

رئیس سازمان بورس اسم کرد: بازار سرمایه همراه با ریسک است و اگر کسی مستقیم اقدام به سرمایه گذاری می نماید باید ریسک آن را بپذیرد. این امر بیانگر این نیست که سرمایه گذاری غیر مستقیم ریسک ندارد بلکه ریسک کمتری را نسبت به سرمایه گذاری مستقیم افراد تحمل می نمایند.

وی ادامه داد: سبدگردان ها خدمات مدیریت ثروت را بر عهده دارند، یعنی به افراد بگویند چگونه ثروت خود را توزیع نمایند.

دهنوی تشریح کرد: در سبدگردان شاهد دید بلندمدت باشیم و ما خواهان این هستیم که نهادهای اقتصادی به ابر نهادهای اقتصادی تبدیل شود و باید سبدگردان ها نیروی متخصص تحویل بازار دهند.

وی ادامه داد: نگاه ما به سبدگردانی دید توسعه ای است و این توسعه باید همراه با انضباط باشد و عملکردها باید به صورتی باشد که برای مردم قابل ارزیابی باشد، مانند واضح بودن حجم دارایی ها، بنابراین باید سبدگردان ها قابلیت ارزیابی داشته باشند.

رئیس سازمان بورس اظهار کرد: زمان مجورها را به سمت طولانی و دائمی شدن ببریم اما نظارت را افزایش دهیم و دستورالعمل های شفافی را برای بازار در مورد سبدگردان ها ارائه بدهیم.

دهنوی گفت: در مورد دستورالعمل کارگزاری ها پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه از ورود نهادهای اقتصادی به دلیل تعارض منافع جلوگیری کنیم و باید نظارت را افرایش دهیم .

دهقان دهنوی در مورد سبدگردان ها و کارگزاری ها بیان نمود: شکایاتی مبنی بر تفاوت میان سبدگردان و کارگزاری است. کارگزاری هم یکی از نهاد های اقتصادی است و ما هیچ تبعیضی میان نهاد های اقتصادی مختلف نمی گذاریم و باید سبدگردان ها اگر ایده ای دارند اسم نمایند تا به کار گیریم و استفاده کنیم.

او گفت: هدف سازمان بورس تسهیل نظارت پیشین و تقویت نظارت پسین است.

رئیس سازمان بورس در مورد کمبود نیروی کار در سازمان بورس گفت: نیروهای سازمان کم است و اگر سبدگردانان و افراد حاضر در نهادهای اقتصادی تشکیلات صنفی ایجاد نمایند بخشی از وظایف و کارها را می توان به آن تشکیلات صنفی محول کرد. اینکه یک صنف خاصی احتیاج به یاری برای سرمایه گذاری دارند بهتر است اسم نمایند تا به آنان یاری کنیم. (سنا)

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1899

به "دنبال یک طرح جامع برای دامنه نوسان هستیم ، نوسانات شاخص ارتباطی به عملکرد سازمان بورس ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنبال یک طرح جامع برای دامنه نوسان هستیم ، نوسانات شاخص ارتباطی به عملکرد سازمان بورس ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید