سافاری چیست (Safari)؟

به گزارش سافاری رو، اگر از سفر در دل طبیعت یا اقامت شبانه در کویر را دوست دارید، سافاری همان نوع سفر ماجراجویانه ای است که شما دلتان میخواهد، اما سافاری چیست؟ به چه نوع سفری اطلاق میشود؟ چرا باید سافاری را تجربه کنیم؟

سافاری چیست (Safari)؟

سافاری چیست؟

سافاری، وحش‌گشت (safari)، بیابان‌گردی و دشت‌گردی نوعی از فعالیت طبیعت‌گردی با وسیله است که برای انجام آن اغلب از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده می‌شود اما در برخی از موارد و به صورت طبیعی‌تر این فعالیت، از اسب و شتر هم به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌شود. هیجان، لذت تجربه و لمس شن‌های کویر، غلت‌خوردن در میان ماسه‌ها و رانندگی در پستی‌ها و بلندی‌های کویر بدون محدودیت، هر انسانی را وا می‌دارد که آن را تجربه کند از این رو سافاری که واژه‌ای جدید و نوپا در صنعت گردشگریست توانسته گردشگران زیادی را در این زمینه با توجه به پتانسیل‌های طبیعی این کشور در کویرها و بیابان‌هایش به خود جلب نماید. گردشگرانی که برای تخلیه انرژی و هیجان تجربه آدرنالین و ماجراجویی خود، کویر را انتخاب می‌کنند متقاضیان خوبی برای سافاری هستند. امروزه سافاری صرفا در سفرهای کوتاه زمینی به منظور مشاهده و تصویربرداری از حیوانات در حالت طبیعی خودشان خلاصه می‌شود اما در دوران استعمار آفریقا، سافاری تعریف و مفهوم دیگری داشت.

سافاری از آن دست تجربه هایی است که می تواند روحیه تان را از زمین تا آسمان تغییر دهد. سافاری می تواند این فرصت را به شما بدهد تا هم در محیط باشید و هم از نزدیک با حیوانات روبرو شوید، فرصتی برای دوستی با طبیعت. سافاری یکی از تفریح های دوست داشتنی در تور آفریقای جنوبی است، اگر چه همه سافاری را با آفریقا می شناسند اما امروزه این تفریح در کشورهای دیگری مثل تایلند، دبی و حتی ایران خودمان هم وجود دارد.

ویژگی‌ها و هدف از سافاری

با اینکه برگزاری برنامه‌های سافاری در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست اما افراد دوستدار ماجراجویی و هیجان که به گشت و گذار و سفر به مناطق بکر کویری و بیابانی علاقه دارند اینگونه سفرها را انتخاب می‌کنند. اصلی ترین پایه در این سفرها، لمس جاذبه‌های طبیعی بدون واسطه، تجربه زندگی کمپینگ، نحوه برپایی کمپ، دشواری‌ها و هیجان زندگی در طبیعت‌وحشی، تماشای حیوانات در حیات‌وحش و زندگی بدون امکانات شهری است که همه این موارد می‌تواند در نهایت تجربه‌ای تکرار‌ نشدنی و شیرین را برای هر کسی رقم زند.

در حال حاضر سافاری بعنوان تفریحی برای افراد ماجراجو تبدیل شده است ولی در گذشته سافاری به منظور شکار حیوانات شاخص آفریقا انجام می‌شده ولی امروزه سافاری نه تنها هیچ ارتباطی به شکار حیوانات و از بین بردن آن‌ها ندارد بلکه به فعالیت‌های مفید در جهت بقا و حمایت از حیوانات نیز بدل شده است.

در آن زمان هدف سافاری جستجو در دل حیات وحش به صورت گروه‌های کوچک و شکار حیوانات بود. این تفکر اشتباه در مورد مفهوم سافاری، در آن زمان در قاره آفریقا 11,400 عدد از گونه‌های مختلف حیوانات شکار شدند که 512 عدد از آن‌ها جزو حیوانات شاخص آفریقا بودند که شامل فیل‌ها، پلنگ‌ها، شیرها، بوفالوها، اسب‌های آبی و کرگدن‌ها می‌شد. در آن دوران شش عدد کرگدن سفید نیز شکار شد که در معرض خطر انقراض قرار گرفت.

خوشبختانه امروزه دیگر بعد منفی سافاری که همان شکار حیوانات بود حذف شده است و به جای آن، بعد دیگری یعنی عکس گرفتن از حیوانات و حیات وحش، پر رنگ شده است. همچنین امروزه می توان به این تفریح به عنوان فرصتی برای کمک به حیوانات هم نگاه کرد. وقتی این تفریح را می خواهید داشته باشید، باید بابت آن هزینه پرداخت کنید. اکثر مکان هایی که این هزینه را دریافت می کنند، آن را صرف رسیدگی به حیوانات و محیط زیست و ساختن لانه و آشیانه برای حیوانات می کنند. پس اینجاست که می بینید تا چه حد می توانید در کمک به حیوانات موثر باشید. در واقع این تفریح مانند یک چرخه ی کامل است که در آن شما از بودن در حیات وحش و هیجانش لذت می برید و حیوانات هم فرصت زندگی پیدا می کنند این یعنی کمک به تداوم سیکل.

سافاری در ایران

اکنون در کشور ما به دلیل رو به رشد بودن رشته‌هایی چون سافاری و آفرود، ما شاهد هزینه‌های بالا برای خدمات‌رسانی در این حوضه‌ها هستیم که این امر خود، میزان تقاضا را در کشور کاهش می‌دهد. اما برای تسهیل این امر تاکنون تدابیری نیز اندیشه شده مانند استفاده از اتوموبیل‌های طراحی شده سال‌های قبل در دنیا با تجهیزاتی فزون یافته برای افزایش کارایی در انجام اینگونه سفرها که خود باعث کاهش قیمت قابل توجه‌ای در برگزاری و خدمات‌دهی آنها می‌شود. قابل ذکر است در این سفرها صرف داشتن علاقه کافی نخواهد بود بلکه باید از صبر و شکیبایی و پشتکار فراوان نیز بهره جست زیرا با وجود داشتن تجهیزات فوق‌الذکر امکان اینکه در طی مسیر با حوادثی چون:

  • گیر کردن خودروها در شن یا گل‌و‌لای بیابان
  • چپ شدن ماشین‌ها
  • تغییرات اجباری مسیر پیش‌رو
  • پنچر شدن لاستیک‌ها
  • طولانی شدن مسیر به دلایل مختلف
  • برخورد با جانوران وحشی

درگیر شویم بسیار زیاد است که این امور جز وقایع غیرقابل پیش‌بینی و لاینفک در سفرهای ماجراجویی سافاری به حساب می‌آید. علاوه بر این در این سفرها نیاز است که در مواجه با مسائل غیرمنتظره سریعا عکس العمل نشان داده شود تا بتوان شرایط را درست مدیریت کرد پس داشتن قدرت سریع پاسخگویی نیز یکی دیگر از شرایط مورد نیاز در اجرای اینگونه از سفرهاست.

 

انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 117

به "سافاری چیست (Safari)؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سافاری چیست (Safari)؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید