ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد

به گزارش سافاری رو، مشاور وزیر علوم به تشریح جزئیات اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی پرداخت و گفت: در گام اول اجرای این طرح ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد.

ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری سافاری رو از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حسین رحیمی در جلسه 131 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ضمن بیان این مطلب گزارشی از عملکرد وزارت علوم در زمینه اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی ارائه کرد و اضافه نمود: این طرح بر اساس اسناد بالادستی چون قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب مجلس شورای اسلامی، مصوبه سیاست ­ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی در جمهوری اسلامی، سند راهبردی بخش آموزش عالی در برنامه ششم توسعه و سند دانشگاه اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی می شود.

وی به بندهای قانونی ساماندهی مؤسسات آموزشی اشاره کرد و گفت: بر این اساس وزارت علوم به منظور ساماندهی واحدهای آموزش عالی، می تواند مؤسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که جوابگوی نیازهای منطقه ای باشد و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.

رحیمی قرار دریافت آمار تعداد دانشجوی کشور به 100 هزار نفر جمعیت در ردیف کشورهای صنعتی پیشرفته، بالا رفتن سطح دسترسی مردم به آموزش عالی به عنوان مطالبه همگانی، تجربه بالاترین رشد کمّی چاپ مقالات علمی در سال های اخیر، شتاب رشد شاخص کیفی مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی در سال های اخیر و نظایر آن را به عنوان برخی افتخارات و کامیابی های نظام در حوزه آموزش عالی، پژوهش و فناوری نام برد.

رحیمی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مؤسسات آموزش عالی، خاطر نشان کرد: حضور تعداد کثیری از مؤسسات آموزش عالی که در شرایط فعلی از حداقل شاخص های کیفی و استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند، افزایش تعداد دانش آموختگان بیکار به دلیل عدم نیاز بازار کار یا الگوی نامناسب توسعه آموزش عالی، توزیع نامتناسب رشته های تحصیلی مورد نیاز جامعه و... از جمله دلایل ضرورت اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی به شمار می رود.

وی گفت: یکی از مقدمات توسعه همه جانبه کشور، پویایی و توانایی دانشگاه ها در انجام امور علمی و مشارکت در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور است؛ چرا که امروزه موضوع بهبود کیفیت آموزش های دانشگاهی، جزء لاینفک گفتارهای سیاسی و اداری کارگزاران مرتبط با مدیریت آموزش عالی کشور است. از این رو توجه به سازوکارهای لازم برای بهبود کیفیت ضروری است.

مشاور وزیر علوم با بیان اینکه ساماندهی در دو بخش ساماندهی معطوف به مؤسسه و ساماندهی معطوف به رشته اجرا می شود، ادامه داد: ساماندهی معطوف به مؤسسه شامل حدود 90 مؤسسه دولتی حضوری، از 119 مؤسسه موجود و ساماندهی معطوف به رشته شامل تمام مؤسسات خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه ساماندهی رشته ها همزمان با طرح مأموریت گرایی و متناسب سازی رشته ها با نیازها، برنامه ریزی و اجرا می شود، اضافه نمود: تجربه پیروز گذشته در داخل کشور از جمله در دانشگاه های بزرگ ایران مانند دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه علم و صنعت نشان می دهد درصورت پیاده سازی صحیح و اصولی این طرح، امکان هم افزایی و افزایش بهره وری آموزش عالی قطعاً وجود دارد.

مشاور وزیر علوم ارتقای کیفی، متناسب ­سازی کمی، استفاده بهینه از منابع را از اهداف طرح آمایش آموزش عالی دانست و گفت: فاز اول این طرح منع یا محدودسازی گسترش کمی و اهتمام به ارتقای کیفی در بازه زمانی سه ساله و فاز دوم آن شامل ادغام کمی، تجمیع کیفی و تبدیل تخصصی مؤسسات در بازه زمانی سه ساله است.

رحیمی فاز سوم این طرح را پیاده سازی طرح های هشت گانه آمایش آموزش عالی عنوان کرد و ادامه داد: پیش ­بینی می ­شود در صورت حمایت مراجع قانونی و ذینفع بتوان این طرح را در بازه زمانی پنج ساله اجرایی کرد.

به گفته وی، دانشگاه های پیام نور، علمی کاربردی و فنی وحرفه ای و آزاد اسلامی مطابق ضوابط عمومی وزارت عتف، ابتدا به ساماندهی درونی مبادرت می کنند.

رحیمی اضافه نمود: به منظور وحدت رویه و انسجام بخشی به فرایند اجرای طرح در استان های مختلف اصول بیست گانه ساماندهی تدوین و برای هریک از مدل های (تجمیع، الحاق و تبدیل) آیین نامه جداگانه ای تنظیم شد و به تصویب ستاد آمایش رسید.

وی مدل های ساماندهی در سطح مؤسسات را شامل تجمیع، الحاق و تبدیل یا تغییر مأموریت نام برد و گفت: در گام اول این طرح، ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1131

به "ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید