سیستم ارتباطی مغز با کامپیوتر توسط محققان ایرانی ساخته شد

به گزارش سافاری رو، رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران از ساخت سامانه های واسط مغز-کامپیوتر توسط محققان ایرانی اطلاع داد و گفت: این پروژه استراتژیک به دنبال گسترش سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی است.

سیستم ارتباطی مغز با کامپیوتر توسط محققان ایرانی ساخته شد

به گزارش فارس، عباس عرفانیان امیدوار استاد مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران با اعلام این خبر گفت: پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی به ساخت سامانه های واسط مغز-کامپیوتر پرداخته است که از اهداف مهندسی عصبی گسترش سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی یک مورد تحقیقاتی زنده در مراکز تحقیقاتی جهان بوده و موضوع بسیاری از پروژه های تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

به گفته رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران، برای سیستم های واسط مغز- کامپیوتر کاربردهای زیادی مطرح شده است. بسیاری از افراد در نتیجه سانحه و یا به دلیل بیماری توانایی های حسی حرکتی خود را از دست داده اند و قادر به انجام کارهای روزمره نیستند. پیشرفت تکنولوژی در دو دهه اخیر امکانات قابل توجهی برای این گروه از افراد مهیا نموده که می توان به ایجاد کانال های ارتباطی بین مغز انسان و ماشین اشاره نمود. سامانه های واسط مغز-کامپیوتر این امکان را می دهد تا به یاری سیگنال های مغزی، بدون احتیاج به حرکت دست، بتوان یک افزار مانند جایگاه چرخدار یا یک پروتز مصنوعی را کنترل و حتی تایپ کرد.

وی اعلام نمود: سامانه های واسط مغز- کامپیوتر در آینده نزدیک فناوری های ارتباطی انسان با ماشین را تغییر خواهد داد به طوری که در این فناوری دیگر برای کنترل تلویزیون، انتخاب کانال ها، بلند و کم کردن صدا، و روشن و خاموش کردن احتیاجی به ریموت های دتس نیست. بلکه شخص فقط با نگاه کردن به صفحه تلویزیون امکان کنترل آن را را دارد. برای روشن و خاموش کردن چراغ روشنایی احتیاجی به زدن کلید نیست بلکه با سیگنال های مغزی و بدون حرکت فیزیکی قادر به روشن و خاموش کردن آن خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 222

به "سیستم ارتباطی مغز با کامپیوتر توسط محققان ایرانی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم ارتباطی مغز با کامپیوتر توسط محققان ایرانی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید