شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟

به گزارش سافاری رو، به گزارش زندگی امروزشخصیت ما ژنتیکی است یا اکتسابی؟ علم می گوید: هر دو، اما از جهاتی عجیب و غریب!

شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟

شخصیت ما پیچیده و چند بعدی است. بر اساس چهار مطالعه اجرا شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که بعضی از ویژگی های شخصیتی نسبت به بقیه، ژنتیکی تر هستند. مثلا اینکه شما چقدر ماجراجو هستید، بیشتر ژنتیکی است، در حالیکه چقدر آدم ساده گیر و خونسردی هستید، ارتباط بسیار کمی با ژنتیک شما دارد.

به عبارت دیگر، اگر والدین شما عاشق امتحان کردن غذاهای نو و عجیب باشند، احتمال اینکه شما هم از این کار لذت ببرید بسیار زیاد است. اما اگر پدر و مادر شما انسان های خونسرد و بیخیالی باشند، احتمال اینکه شما هم اینچنین باشید، کم است.

پذیرا بودن

پذیرا بودن یعنی اینکه خلاق، خیال پرداز و پذیرا نسبت به ایده های نو هستید. این ویژگی شخصیتی، 57 درصد ژنتیکی است.

وظیفه شناسی و با وجدان بودن

وظیفه شناسی و متعهد و با وجدان بودن یعنی اینکه به جزئیات اهمیت می دهید و پایبند هستید. این ویژگی شخصیتی 49 درصد ژنتیکی است.

برونگرایی

برونگرایی یعنی اینکه به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می کنید و از این ارتباط و تعاملات انرژی می گیرید. این ویژگی شخصیتی 54 درصد ژنتیکی است.

سازگاری

سازگاری یعنی اینکه معمولا نسبت به دیگران واکنش انعطاف پذیرانه ای دارید و سخت نمی گیرید. این ویژگی شخصیتی 42 درصد ژنتیکی است.

روان رنجوری - ثبات احساسی

روان رنجوری یعنی نگرانی و وسواس نسبت به موضوعات و ثبات احساسی یعنی ثبات هیجانی در شرایط حساس. این ویژگی شخصیتی 48 درصد ژنتیکی است.

آیا شخصیت از مغز ما ناشی می گردد؟

یافته های علمی نشان می دهد که تفاوت های فیزیولوژیکی مرتبط با هر تیپ شخصیتی وجود دارد. دانشمندان هنوز در ابتدای راه شناختن و درک پیچیدگی های بین مغز و بدن و شخصیت هستند، اما یافته هایی وجود دارد که نشاندهنده چگونگی تاثیرات هورمون ها بر رفتارهای ماست:

معلوم شده افرادی که خیلی برونگرا هستند دارای فرم های طولانی ژن DRD4 اند. این ژن دستور می دهد که ما چگونه دوپامین ترشح کنیم. افرادی که فرم های طولانی ژن DRD4 را دراند، وقتی تجربه مثبتی می نمایند، دوپامین بیشتری در مغزشان فراوری می گرددو به عبارتی دیگر، مغز افراد بشدت برونگرا جوری تنظیم شده که بیشتر از بقیه در پی تجربیات اجتماعی است زیرا اندازه زیادی دوپامین دارد.

افرادی که خیلی وظیفه شناس هستند، قشر میانی جلویی در بخش چپ قشر پیش پیشانی مغزشان حجیم تر است. این قسمت از مغز همانجایی است که مسئول برنامه ریزی و تصمیم گیری است. به عبارتی دیگر، آنهایی که بسیار با وجدان و وظیفه شناس هستند، از برنامه ریزی و آماده بدون بسیار لذت می برند زیرا این قسمت از مغزشان فعال تر است.

افرادی که بسیار سازگار هستند بخش اوربیتوفرونتال مغزشان حجم کمتری دارد و این قسمت از مغز همانجایی است که مسئولیت پردازش هیجانات و تصمیم گیری را به بعهده دارد. مطالعه ای دریافته افرادی که بسیار اهل سازگاری هستند، به راحتی و زود می توانند شرایط روحی و روانی دیگران را پیش بینی نمایند. به عبارتی دیگر، این افراد معمولا در کارهای تیمی بهتر عمل می نمایند زیرا در درک و پیش بینی شرایط های روحی و رفتاری، سرآمد دیگران هستند.

افرادی که روان رنجورند یا ثبات احساسی دارند هم دارای فرم های طولانی ژن انتقال دهنده سروتونین هستند. این ژن به ما در فراوری سروتونین یاری می نماید که آرام نماینده است. اشخاصی که خیلی روان رنجورند، آهسته تر سروتونین فراوری می نمایند، بنابراین سخت تر می توانند بعد از یک تجربه هیجانی منفی، احساسات خود را کنترل نمایند. این افراد نسبت به بقیه، درک قوی تری از هیجانات خود داشته و مدت طولانی تری هم این احساس را به همراه دارند. به عبارتی دیگر، افراد روان رنجور، ثبات احساسی کمی دارند و بیشتر نگرانند زیرا از لحاظ فیزیولوژیکی به زمان بیشتری برای بازیابی از یک تجربه بد که برای شان روی داده احتیاج دارند.

درک ارتباط میان شخصت ما و فیزیولوژی که داریم اهمیت دارد. چرا؟ چون می توانیم بفهمیم که نمی توانیم سمت و سوی تیپ شخصیتی مان را انتخاب کنیم. اگر همسرتان دوست دارد مدام بیرون برود یا با دیگران در ارتباط باشد، از دست او عصبانی نشوید زیرا مغز او اینگونه تنظیم شده که برونگرا باشد. اگر همکار تان اهمیتی به جزئیات نمی دهد یا چندان وظیفه شناس نیست، خشمگین نشوید زیرا مغز او برای بسیار وظیفه شناس بودن تنظیم نشده است.

حرف آخر اینکه؛ دیگران را همانطوری که هستند بپذیرید! دغدغه تغییر افرادی که در زندگی تان حضور دارند را نداشته باشید و در عوض سعی کنید آنها را درک نموده و یاری شان کنید تا در نوع خودشان برترین باشند.

منبع:برترینها

منبع: زندگی روز
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1882

به "شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید