ضرورت نگاه جامع و کامل به کل زنجیره فولاد در دولت آینده

به گزارش سافاری رو، تهران (پانا) - از دولت تازه انتظار می رود نگاه کامل و جامعی به زنجیره فولاد در بخش های مختلف داشته باشد و ضمن تعریف منظره برای حداقل 5 سال، سیاست گذاری برای آن را به گونه ای انجام دهد که کالای ایرانی ضمن برخورداری از شرایط رقابت در بازار جهانی، ارزآوری برای کشور و اقتصاد داشته باشد.

ضرورت نگاه جامع و کامل به کل زنجیره فولاد در دولت آینده

به گزارش ایراسین، رضا یزدخواستی، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه درخصوص اینکه چه انتظاری از دولت آینده برای بخش صنعت می رود اظهار کرد: امیدواریم ثبات به بازارها بازشود و سیاست هایی اتخاذ شود که بتوان برای 4 سال براساس آن ها برنامه ریزی کرد.

وی اضافه کرد: امید می رود در دولت آینده سیاست هایی اتخاذ شود که منجر به ثبات در صنعت و بازار شود. از طرفی نمی توان گفت صرف یکدست شدن همه ارگان ها منجر به ثبات شود، بلکه در اولویت قرار گرفتن سیاست های مسئولان برای تنظیم و ایجاد ثبات در بازار است که می تواند در اولویت نخست باشد یا اولویت ثانویه.

کالای ایرانی، رقابتی شود

یزدخواستی ادامه داد: انتظارات ما از دولت و وزارت صمت در آینده این است که نگاه جامع و کاملی به کل زنجیره فولاد، بازار فولاد، فراوری محصولات زنجیره فولاد، بازار داخلی و صادرات داشته باشند و یک منظره پنج ساله برای آن تعریف نمایند؛ به گونه ای که صادرات کالای ایرانی کاملا رقابتی و برای کشور ارزآور باشد. در واقع ضروری است نگاه به این زنجیره از حالت بخشی و جزیره ای دور شود و ملاک آن نگاه کارشناسی و مالی باشد، (نه اینکه افزایش انتقال سود از یک بخش به بخش دیگر زنجیره و یا افزایش قیمت ها در زنجیره رخ دهد) تا در نهایت شاهد تغییرات مثبت باشیم؛ در غیر این صورت شرایط تغییری نخواهد کرد.

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه توضیح داد: در واقع ضروری است متولیان وزارت صمت از ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد را آنالیز نمایند و برای آن برنامه ریزی داشته باشند تا خروجی این صنایع، فراوری محصولاتی باشد که بازار کشور را رقابتی می نماید و قابلیت عرضه آن در بازار جهانی وجود دارد و برای کشور ارزآور است.

فولاد مبارکه با فرمولی که در شرایط تحریم داشت، همچنان در همین راستا حرکت می نماید

به گفته یزدخواستی، در حال حاضر تحریم های بسیاری بر کشور و صنعت فولاد ایران تحمیل شده و فولاد مبارکه هم بر اساس همین شرایط تحریمی برنامه ریزی نموده و به سمت جلو حرکت می نماید. البته به گشایش بعضی از تحریم ها هم امیدواریم که اگر اتفاق بیفتد منجر به خشنودی در صنعت فولاد و اقتصاد کشور خواهد شد، اما اکنون برنامه شرکت فولاد مبارکه برای ادامه راه، بر اساس شرایط در بدترین حالت ممکن یعنی فشار حداکثری است.

دولت با جسارت قدرت و توانایی خود را برای تحقق افق 1404 اعلام کند

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه در مورد اینکه برای دست یابی به افق 1404 و فراوری 55 میلیون تن فولاد چه سختی هایی سد راه دولت تازه خواهد بود هم گفت: دولت باید با جسارت اندازه اقدامات و رشد مورداحتیاج برای فراوری بیشتر فولاد و رسیدن به عدد 55 میلیون تن را اعلام کند، زیرا عدم دست یابی به اعداد تعریف شده برای افق 1404 ممکن است منجر به از بین رفتن سطح اعتماد به دولت شود.

وی اضافه کرد: عظیم ترین احتیاج امروز دولت، اعتماد صنعت، فراورینمایندگان و بازار به تصمیماتش است. از سوی دیگر زمانی که هدف گذاری برای انجام کاری صورت می گیرد، بعضی از عوامل در کنترل و بعضی خارج از کنترل هستند که گاهی هم نقش مشخص نماینده در رسیدن به هدف ایفا می نمایند. برای مثال، زمانی که فراوری 55 میلیون تن برای افق 1404 تعریف شد، تحریم های حداکثری مطرح نبود. شاید اگر پیش بینی تغییر شرایط و ایجاد موانع و سختی ها در نظر گرفته می شد، اندازه فراوری فولاد هم در این افق تغییر می کرد.

دولت باید آنچه توان محقق کردنش را دارد اعلام کند

یزدخواستی اضافه کرد: نباید از دولت انتظار کارهای غیرممکن داشت؛ اما دولت باید آنچه توان محقق کردنش را دارد اعلام کند. برای منظره 1404 برای فولاد هم این موضوع صادق است؛ زیرا از زمانی که این برنامه ریزی اجرا شده، اتفاقات مختلفی مانند تحریم های حداکثری، افزایش چندین برابری قیمت دلار، افزایش قیمت حامل های انرژی، افزایش هزینه سرمایه گذاری، عدم همکاری کشورهای دیگر در فاینانس پروژه های ایران و... در کشور اتفاق افتاده است که همگی باعث سخت شدن فرایند کار می شوند.

به گفته وی، در واقع اقتصاد امروز و سیاست در سطح بین المللی در هدف گذاری های اجرا شده برای منظره 1404 اثرگذار بوده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1856

به "ضرورت نگاه جامع و کامل به کل زنجیره فولاد در دولت آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت نگاه جامع و کامل به کل زنجیره فولاد در دولت آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید