اهداف چین برای رسیدن به رهبری تکنولوژی دنیا

به گزارش سافاری رو، شورای مرکزی حزب کمونیست چین، برنامه ای مالی را برای سال های 2021 تا 2025 تصویب کردند. طبق این برنامه، چین تا سال 2035 به رهبر تکنولوژی دنیا تبدیل می گردد.

اهداف چین برای رسیدن به رهبری تکنولوژی دنیا

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ، شورای مرکزی حزب کمونیست چین، برنامه ای مالی را برای سال های 2021 تا 2025 تصویب کردند. طبق این برنامه، چین تا سال 2035 به رهبر تکنولوژی جهان تبدیل خواهد شد.

عصر همان روز تصویب این برنامه، رسانه دولتی شین هوآ اعلامیه ای را منتشر کرد که طی آن شورای عالی سیاست گذاری چین، الگوی توسعه ای را با نام جدید معرفی نموده بود که می توانست با تکیه بر بازار داخلی، اقتصاد را به رشد برساند. پکن این الگو را استراتژی گردش دوگانه می نامد.

بنابر این اعلامیه، با افزایش درآمد فردی همگام با رشد مالی، جامعه وارد سطح جدیدی از رفاه خواهد شد.

در این اعلامیه آمده است که چین با سرانه فراوری ناخالصی داخلی، سطح خود را به کشورهای تقریبا توسعه یافته می رساند و تا سال 2035، از نظر مالی، علمی و ملی به طور کلی، به طرز چشمگیری پیشرفت خواهد نمود.

به گزارش بانک جهانی، سرانه فراوری ناخالص چین در سال 2019 به ده هزار و 261 دلار رسیده است. این مقدار با کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا تا حدی برابری می نماید ولی برای رسیدن به کشورهای تقریبا توسعه یافته باید به سی هزار دلار برسد.

این بیانیه در سرانجام جلسه عمومی چهار روزه با حضور دویست عضو از کمیته مرکزی حزب کمونیست عنوان شد و رییس جمهور شی جین پینگ آن را اجرا کرد. او به تغییر احتمالی در اعضای رهبری چین هیچ اشاره ای نکرد. انتظار می رود که در سال آینده این برنامه مالی پنج ساله، توسط مجلس چین یا کنگره ملی خلق رسماً تصویب گردد.

جریان پایه ای که این طرح های پیشنهادی را به یکدیگر مربوط می نماید، نشان می دهد که در صحنه بین المللی تغییراتی در میان قدرت ها در حال وقوع است.

طبق این اعلامیه، جهانی امروز تغییری عظیم را تجربه می نماید که نظیر آن در صدها سال دیده نشده است و میان قدرت های بین المللی تعادلی جدید شکل می گیرد.

این بیانیه بر چالش ها و موقعیت های جدیدی تاکید دارد که این شرایط، آن را به وجود می آورد و از چین می خواهد که خود را برای رویایی با آن آماده کند.

این کمیته تاکید نموده است که کشور باید نوآوری خود را بالا ببرد تا بتواند در زمینه های مختلف از جمله تجهیزات دفاعی به خود متکی باشد بنابراین میخواهد که اصلاحات خود را بهبود بخشد تا بتواند سرمایه گذاری های خارجی را به خود جذب کند و زنجیره تامین چین را تقویت کند.

با شدت دریافت اصطکاک تجاری با آمریکا و همه گیری ویروس کرونا، دولت چین تصمیم گرفته است که استراتژی خود را با عنوان ساخت چین 2025 به کار گیرد و با بالا بردن نوآوری خود در تکنولوژی به فراوری نماینده ای عظیم تبدیل گردد. در عین حال امیداوار است تغییر زیادی در نوع تقاضای خارجی ایجاد نگردد.

چین با بالا بردن نوآوری در زمینه هایی مانند وسایل الکتریکی و فراوری فلزات کمیاب که در آن فزونی دارد، می تواند هدف خود یعنی رسیدن به خودکفایی و فزونی را محقق کند. این کار هم چنین رقابت میان چین و آمریکا را بیشتر می نماید. آمریکا پیشرفت چین در تکنولوژی را تهدیدآمیز می داند.

اولین محموله هفت هزارتایی خودروی تسلا در روز سه شنبه بندر شانگهای را ترک کرد و به سوی سایر کشورهای از جمله فرانسه و آلمان حرکت کرد.

طبق خبرگزاری دولتی شین هوا، تام ژو، رییس شرکت تسلا، اظهار داشته است: صادرات خودروهای مدل سه چینی به اروپا، نقطه عطفی برای کشور چین است. هم چنین سرعت و کیفیت محصولات چینی را به جهان ثابت می نماید.

شرکت تسلا در نه ماه اول سال جاری بیش از 85 هزار خودرو فراوری نموده است و نمونه بارزی از اصلاحات ایجاد شده در کشور چین است. شرکت خودرو سازی آمریکا به این شرکت مالکیت خارجی صدرصدی اهدا کرد و به سرعت اختیارات لازم را داد به طوری که این شرکت توانست یک سال پس از تاسیس، یعنی در اوایل سال پیش، فراوریات خود را شروع کند.

به گفته مقامات دولتی، قدم بعدی این است که مرزهای علمی چین در سطح جهانی قرار گیرد. وانگ ژیگانگ، وزیر علم و فناوری چین، در 21 اکتبر به خبرنگاران گفته است: پنج سال دیگر راهبردی را پیاده خواهیم کرد که با تکیه بر نوآوری باعث توسعه و پیشرفت کشور خواهد شد.

کشور چین در سال 2015، طرح ساخت چین 2025 را عملی کرد تا از بازار عظیم داخلی و زنجیره تامین خود بهره برداری کند و از فراوری نماینده ای ارزان و سطح پایین به رهبر فراورینماینده های تکنولوژی های پیشرفته تبدیل گردد.

ماکس زنگلین، اقتصاددان ارشد موسسه مرکاتو آلمان است که تحقیقات مربوط به کشور چین در آن جا انجام می گردد. او به روزنامه Nikkei Asia گفته است: تمرکز بر ظهور تکنولوژی تا حد زیادی می تواند پایه های اجرای طرح ساخت چین 2025 به وجود آورد که هدف از این طرح، تبدیل کردن چین به ابرقدرت فراوری است.

شرکت Zhongtai Securities، در روز دوشنبه در یادداشتی تحقیقاتی نوشت که احتمال می رود که چین در پنج تا ده سال آینده در زمینه هایی از جمله 5G، تراشه های مدار مجتمع، گوشی های هوشمند و وسایل نقلیه اتوماتیک به موفقیت دست یابد.

هم چنین، کارگزاری مستقر در شانگ دونگ گفته است از آن جایی که دولت چین میخواهد میزان انتشار کربن خود را کاهش دهد و تا سال 2060 به کربن خالص صفر دست یابد، فراوری انرژی تجدیدپذیر نیز جزوی از این برنامه پنج ساله خواهد بود.

چین هم چنان در شاخص نوآوری جهانی 2020 رتبه 14 را دارد که این رتبه بندی توسط سازمان جهانی مالکیت فکری اعلام شده است. با توجه به این رتبه بندی، کشور چین پا به پای نظیران آسیایی اش از جمله سنگاپور و کره جنوبی حرکت می نماید ولی نسبت به ژاپن در درجه بالاتری قرار گرفته است.

هزینه های بخش تحقیق و توسعه در پنج سال گذشته، از یک تریلیون و 420 میلیارد یوان به دو تریلیون و 210 میلیارد یوان (329 میلیارد دلار) به رسیده است.

یکی از متخصصان موسسه پاولسون آمریکا در گزارش روز دوشنبه گفته است: از آن جایی که افراد از اینترنت مصرف نماینده به اینترنت صنعتی روی آورده اند، اکوسیستم تکنولوژی چین تا سال 2025 به رشد کامل خواهد رسید و از نظر پویایی، نوآوری و رقابتی به سطح منطقه سیلیکون ولی می رسد.

طبق این گزارش، چین در ایجاد زیرساخت های قدرتمند از جمله رایانش ابری، شبکه های 5G، شهرهای هوشمند و شبکه های نظارتی موفقیت زیادی به دست خواهد آورد و با این کار استفاده از اینترنت صنعتی بیشتر و آسان تر خواهد شد.

سازمان امینت انرژی آمریکا، طبق گزارشی در ماه سپتامبر، گفته است که چین در حال حاضر در دو زمینه برجسته است: یکی خودروهای الکتریکی و دیگری فراوری فلزات نایاب که هر دو تهدیدی برای آمریکا به حساب می آیند زیرا منجر به ایجاد شغل و ایجاد مجتمع نظامی صنعتی خواهند شد. سازمان امنیت انرژی آمریکا سازمانی غیر انتفاعی در واشنگتن است که از طرف سازمان امنیت ملی، از انتقال انرژی پاک حمایت می نماید.

بنابر گزارش آژانس بین المللی انرژی، درسال 2019، 47 درصد از هفت میلیون و دویست هزار خودروی الکتریکی در جهان، به چین اختصاص داشت. این کشور پس از به دست آوردن موفقیت نسبی در فراوری خودروهای الکتریکی، با هدف تحقق انگیزه های سیاسی جدیدی که در ماه سپتامبر عنوان شده بود، فراوریات گسترده تری را در زمینه خودروهای هیدروژنی پیل سوختی شروع کرد.

دولت چین به جای دادن یارانه خرید، به شهرهای منتخبی پاداش می دهد که به افزایش استفاده از فناوری پیل سوختی یاری می نمایند.

مشاور گروه اوراسیا در گزارش 25 سپتامبر گفته است: با ایجاد چنین تغییری در شیوه حمایتی دولت، مسئولین در صدد آن هستند که بدون از بین بردن پیشرفت های به وجود آمده در تکنولوژی، خودروسازان چینی را از حمایت های دولت کاملا بی احتیاج نمایند.

آموزشگاه مهندسی چین که تحت حمایت دولت قرار گرفته است، در گزارشی در ماه اکتبر گفته است که طرح های سیاست مدارانه ای را برای فراوری فلزات کم یاب ارائه نموده است. این آموزشگاه از گسترش کاربردهای مواد معدنی حمایت نموده است و می خواهد با درخواست یاری از دولت، چین را تا سال 2035 به ابرقدرت فراوری فلزات کم یاب تبدیل کند.

فلزات کم یاب لازمه فراوری گوشی های هوشمند و سایر وسایل الکترونیکی هستند که چین بیش از 60 درصد بازار آن را در دست دارد.

طبق این گزارش، چین باید تا سال 2035 در زمینه فراوری بلورهای نوری و فلزات بسیار خالصی که در ساخت تکنولوژی های دفاعی به کار می رود، تا 95 درصد به خودکفایی برسد.

با این حال رسیدن به چنین جایگاهی کار آسانی نیست. بازرسان آمریکایی، شرکت تکنولوژی هوآوی و شرکت بین المللی فراوری نیمه رسانا را چندین بار به چالش کشیده اند.

بنا بر گزارش سازمان پاولسون، با افزایش محدودیت ها در فراوری تجهیزات نیمه رسانا، چین در برابر کمبودهایی آسیب پذیر خواهد شد که در زنجیره تامین فراوریش در زمینه تراشه های پیشرفته به وجود می آید.

به گفته زنگلین از سازمان مرکاتو، چین ممکن است برای انجام تحقیقات پایه نیز با سخت های زیادی روبه رو گردد.

به گفته او این کشور باید به منظوررسیدن به زیرساخت های ملی نوآوری، بخش های علمی و شرکتی را نیز به رسمیت بشناسد.

وی هم چنین اضافه نمود: غرور ملی ما را از پویایی و تحرک باز می دارد، نباید از این موضوع غافل ماند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1423

به "اهداف چین برای رسیدن به رهبری تکنولوژی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف چین برای رسیدن به رهبری تکنولوژی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید