ظهور ملکه ها، الهه ها و زنان قدرتمند مصر در فیس بوک

به گزارش سافاری رو، تمدن مصر باستان از تمدن های بسیار قدیمی به شمار می رود که برای زن و جایگاه او ارزش بسیاری قائل است. گاهی از جایگاه همسر فراتر رفته و در بعضی موارد به درجه تقدس رسید و در کنار مردان به عنوان الهه ظاهر شد. به همین دلیل قطعاتی از مجسمه های این زنان قدرتمند در موزه مصر به نمایش گذاشته شده است.

ظهور ملکه ها، الهه ها و زنان قدرتمند مصر در فیس بوک

به گزارش خبرآنلاین، موزه آثار باستانی مصر از نمایش آثار منحصر به فرد در این موزه اطلاع داد که قطعاتی از مجسمه های الهه ایزوس، هاتور، ملکه حتشپسوت هستند.

مدیریت موزه آثار باستانی مصر در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک تصاویری از این آثار را منتشر کرد و گفت: مصر قدیم بر مساوات میان زن و مرد تأکید داشت. تمدن مصر اولین قوانین را برای نقش زن و مهم ترین قوانین را برای ازدواج وضع کرد. این پیوند مقدس مبتنی بر احترام متقابل بین زن و شوهر بود؛ زیرا او معشوقه خانه و اولین فرمانروای آن به شمار می رفت و مصری های باستان همواره مشتاق بودند که همسر را به عنوان شریک زندگی خود در این زندگی و پس از رستاخیز با او در گورستان دفن نمایند.

زنان و الهه های قدرتمند مصر در تاریخ باستانی این کشور

در تاریخ مصر باستان، زنان مصری از این مقام فراتر رفتند تا اینکه به درجه تقدس رسیدند و خدایان زن در کنار خدایان مرد ظاهر شدند. الهه ایزیس نماد وفاداری و صداقت بود. الهه ایزیس در میان خدایان مصر به قدری معروفیت داشت که از شهر پرهبت واقع در شمال شهر بوریس حمایت می کرد. در این شهر برای ایزیس معبدی بنا شده بود. ایزیس به همسری اوزیریس خداوند شهری که نزدیک معبد ایزیس واقع بود، انتخاب شد. از آنان پسری پدید آمد به نام هروس. این فرزند سومین عضو تثلیث بزرگ خدایان مصری است. ایزیس در مصر وقتی معروفیت بیشتر پیدا کرد که افسانه شوهر وی اوزیریس و پسر وی هروس دهان به دهان می گشت.

ایزیس خدای مهر، مادری بود که به همه عشق می ورزید. گفته می گردد بیماران را شفا می داد و از بچه ها حفاظت می کرد. مصریان او را به عنوان محافظ و مادر فرعون می شناختند. تصویر او به همراه خواهرش نفتیس، در بسیاری از تابوت های باستانی مصر ترسیم شده است. تصور می شد که این نقاشی ها از مردگان در برابر ارواح شیطانی محافظت می نمایند. چهار مجسمه ایزیس از مقبره توت عنخ آمون محافظت می کردند.

در این موزه قطعاتی از مجسمه الهه عشق حاثور نیز نمایش داده می گردد. الهه حاثور یا حتحور یا هاتور یکی از مهم ترین ایزدبانوان مصر باستان است که خدای عشق، زیبایی، موسیقی نام برده می گردد. حاثور بعلاوه به شکل فردی تصویر شده است که به مردگان برای حیات تازه در جهانی دیگر خوشامد می گوید. او بعلاوه ایزدبانوی عشق، زیبایی و تبرک بخشنده آوازخوانان، رقصندگان و هنرمندان نیز بود.

در افسانه ها آمده است که او به زنان یاری می کرد تا بچه های خود را به جهان بیاورند و با آسمان یکی پنداشته می شد. به این ترتیب حاثور، این بزرگ مادر کیهانی ایزدی بود که ریشه در عصر کهن سنگی داشت. حاثور را بانوی چنار نیز می خواندند. پرستش گاه اصلی او شهر دندره جنوب ابیدوس بود. در تصاویر وی معمولا یا گاو یا زنی با شاخ های گاو تصور می شد.

حتشپسوت به معنای سر آمد بانوان آزاده پنجمین فرعون از دودمان هجدهم پادشاهی مصر باستان بود که برای 22 سال مقام فرعون مصر را برعهده داشت و آن سرزمین را به یک کشور مقتدر تبدیل کرد. دوره حکومت حتشپسوت اوج قدرت و شکوفایی مصر در هر زمان دیگری بود که بیشتر به عنوان عصر طلایی تاریخ مصر نیز شناخته می گردد.

حتشپسوت به عنوان قدرت پشت تخت به جای شوهرش تحوتموس دوم بر مصر فرمان راند و میان سال های 1458 - 1479 پیش از میلاد بر سر کار حکومت به صورت رسمی و مطلق بود. گمان می رود که هفت سال از این تاریخ را در کنار و همراه با پسرخوانده اش تحوتموس سوم به فرمانروایی می پرداخت.

این زن توانست وارد عرصه های مختلف کاری گردد؛ جایی که زن مصری در معابد به شغل مذهبی مانند کاهن اعظم دست یابد و در مجالس حکومتی شرکت کند.

حتشپسوت در واقع تنها زنی بود که در مصر باستان به تنهایی نقش ملکه و پادشاه را بازی می کرد و نزدیک به 3500 سال پیش، چندین سال به حکمرانی در این منطقه پرداخت و یکی از قدرتمندترین و بزرگترین فرعون های تاریخ مصر بود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اسفند 1401 بروزرسانی: 27 اسفند 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2337

به "ظهور ملکه ها، الهه ها و زنان قدرتمند مصر در فیس بوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور ملکه ها، الهه ها و زنان قدرتمند مصر در فیس بوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید