علت خشک شدن درختان چنار تهران چیست؟ ، سرنوشت درختان بوستان چیتگر

به گزارش سافاری رو، مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: دلیل خشک شدن چنارهای شهر به دلیل افزایش دما و نیاز آبی بیشتری است که این درختان دارند اما همچنان با نیاز قبلی آبیاری می شوند و اندازه مصرف آب آنان افزایش نیافته، برهمین اساس دچار خزان زودرس شدند.

علت خشک شدن درختان چنار تهران چیست؟ ، سرنوشت درختان بوستان چیتگر

حلیا سادات حسینی، مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگاران، درباره خشک شدن درختان چنار، گفت: روزی چنار جزو درختان اصلی تهران بود اما امروز با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی شهر، باعث شده چنار با مشکل روبه رو شود، چنار درخت حساسی است که با تغییر دما رو به خزان می رود، بنابراین نیاز به آبیاری مکرر و دائم داریم و متاسفانه در حال حاضر به دلیل کمبود آب موجود این امکان وجود ندارد.

وی افزود: دلیل خشک شدن چنارهای شهر به دلیل افزایش دما و نیاز آبی بیشتری است که این درختان دارند اما همچنان به شیوه قبلی آبیاری می شوند و اندازه مصرف آب آنان افزایش نیافته برهمین اساس دچار خزان زودرس شدند. خزان زودرس در حال حاضر در گونه چنار و چند گونه دیگر دیده شده است.

حسینی اظهار داشت: اداره کل محیط زیست و سازمان بوستان های شهرداری به شدت پیگیر جایگزینی منابع آبی برای آبیاری درختان است، در پی استفاده از پساب های تصفیه خانه ها هستیم و جلسات متعددی با شرکت آب و فاضلاب دراین باره داشتیم. همچنین در حال نوشتن یک لایحه برای برنامه عملیاتی بازچرخانی آب هستیم که این لایحه را به شورای شهر تهران ببریم. علاوه براین نیاز است تصفیه خانه های محلی احداث شود تا بتوانیم از پساب دائمی تصفیه خانه ها استفاده کنیم.

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره خشک شدن درختان بوستان چیتگر، گفت: درخصوص مشکل چیتگر، منابع آبی که با شرکت آب و فاضلاب توافق شده بود در اختیار منطقه قرار گیرد، امسال به دلیل شرایط کمبود آب قطع شد، همین مسئله مشکل عمده ای را برای منطقه در آبیاری بوستان جنگلی ایجاد کرد. آبیاری بافت جنگلی فرق دارد به عنوان مثال در بافت شهر امکان آبیاری با تانکر وجود دارد اما در بافت جنگلی این امکان نیست و باید از همان مسیر خط لوله تامین شود. همچنین قطع شدن پساب از تصفیه خانه منطقه 22، عامل دیگری شد تا در آبیاری بوستان چیتگر با مشکل روبه رو شویم، برهمین اساس پیگیر حل شدن و رایزنی با شرکت آب وفاضلاب هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1402 بروزرسانی: 23 مرداد 1402 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2395

به "علت خشک شدن درختان چنار تهران چیست؟ ، سرنوشت درختان بوستان چیتگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت خشک شدن درختان چنار تهران چیست؟ ، سرنوشت درختان بوستان چیتگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید