علل آلودگی هوا در دهلی از خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی

به گزارش سافاری رو، بیش از 20 میلیون نفر از ساکنین کلانشهر دهلی هم چنان با شدیدترین شرایط آلودگی هوای زمین روبرو بوده و کیفیت هوای این شهر در روزهای اخیر به دلایل مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی، انتشار گازهای شهری و دود مناطق روستایی به سطوح خطرناکی رسیده است.

علل آلودگی هوا در دهلی از خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، در هفته های اخیر آلودگی هوای دهلی به حدی وخیم شده که وزیر ارشد دهلی برای توصیف شهر خود از عبارت اتاق گاز استفاده نموده است.

این شرایط و دودی که فضای شهر دهلی را فرا گرفته منجر به لغو پروازها، تعطیلی مدارس و اعلام شرایط اضطراری برای بهداشت عمومی شهر شد و دولت هند نیز پنج میلیون ماسک صورت را در اختیار دانش آموزان مدارس قرار داد.

در چنین شرایطی، بعضی از مانیتورهای شاخص هوا با رتبه بندی های 999 درجه ای، حداکثر آلودگی را نشان داده و آلودگی هوای دهلی به 50 برابر سطح استاندارد مورد نظر سازمان دنیای بهداشت رسید. این شرایط بدان معناست که شهروندان دهلی با تنفس در هوای شهر خود، دودی معادل روزانه استعمال 50 نخ سیگار را به ریه های خود وارد می نمایند.

سازمان دنیای بهداشت سال گذشته گزارش داد که 11 شهر از 12 شهر دنیا با بیشترین آلودگی ناشی از PM2.5 - ذرات آلاینده کوچک تر از 2.5 میکرون قطر که می تواند باعث مسائل قلبی و تنفسی خطرناک گردد - در هند روبرو هستند.

کمیسیون لانست در خصوص آلودگی و سلامت نشان داد که در سال 2015 میلادی، 9 میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا در سراسر دنیا اتفاق افتاده که هند با دربرگیری بیش از 2.5 میلیون نفر از این مرگ و میرها، بیشترین تلفات را متحمل شده است. براساس یک تخمین، آلودگی هوا هم چنین 3.2 سال از امید به زندگی 660 میلیون نفر از مردم این کشور را کاهش داده است.

هوای آلوده نتیجه هر دو عامل طبیعی و انسانی است و بسیاری از اقتصادهای نوظهور در سراسر دنیا با روی آوردن به جوامع شهرنشینی و از کشاورزی به صنایع، با مسائل مشابه روبرو هستند.

اما آلودگی هوا مسئله ای است که ریشه در خط مشی دولت های دنیا دارد و در دهلی منشا بسیاری از آلودگی ها را می توان در تصمیمات تعیین سیاستگذاری مسئولان از جمله پیامدهای ناخواسته قانون حفاظت از آب ردیابی کرد. بنابراین، راهکار نه تنها در فناوری بلکه در مدیریت بهتر نهفته است.

یک استاد مهندسی محیط زیست از دانشگاه تگزاس آستین، شرح داده که کیفیت هوا تابعی از آلودگی و رقیق شدن است و به میزان آلاینده های منتشر شده و خارج شده بستگی دارد.

در ماه نوامبر (ماه جاری میلادی) هوا بر فراز دهلی خنک، خشک و ساکن می گردد. این امر در نهایت باعث به دام انداختن هوا در سطح شهر و محدود شدن پراکندگی آن می گردد. این منطقه هم چنین خاکی است و توپولوژی اطراف آن می تواند به عنوان حوضه ای برای به دام انداختن آلاینده ها عمل کند.

هم چنین منابع آلودگی بسیاری در دهلی وجود دارد. یکی از بزرگ ترین منابع آلودگی بیش از 10 میلیون وسیله نقلیه ای است که در دهلی تردد دارند. بسته به زمان سال، وسایل نقلیه می توانند 40 تا 80 درصد از کل آلودگی منطقه را به خود اختصاص دهند. گرد و غبار ناشی از رونق ساخت و ساز در شهر هم چنین از دیگر عوامل آلاینده شهر است. کوره های آجرپزی که سوخت های جامد را می سوزانند عامل دیگری است. فراوری برق از زغال سنگ نیز منجر به انتشار آلاینده ها می گردد.

این منابع به آلودگی سالیانه دهلی یاری می نمایند اما چندین عامل اضافی وجود دارد که اکنون کیفیت نامطلوب هوای این شهر را حتی تشدید می نماید. برای مثال با کاهش دما بعضی از ساکنان فقیرنشین شهر، آتش هایی را برای پخت و پز و گرم کردن روشن نموده و گرد و غبار و خاکستر را به داخل محوطه های شهری می فرستند. بعضی از بدترین آلودگی ها در امسال نیز در طول دیوالی، جشنواره چراغ های هندو اتفاق افتاده است که با برافروختن لامپ های آتشین و اغلب با آتش بازی جشن گرفته می گردد. این جشن که به طور معمول پنج روز به طول می انجامد، در تاریخ 27 اکتبر امسال شروع شد.

با این حال، یکی از بزرگ ترین منابع آلودگی دهلی در حال حاضر از خود شهر نیست. کشاورزان خارج از شهر در این زمان از سال برای پاکسازی مزارع خود و بازگرداندن مواد مغذی به خاک برای کشت بعدی، محصولات زراعی باقی مانده از برداشت را می سوزانند. دود ناشی از این آتش سوزی ها در روزهای اخیر در سطح شهر پراکنده شده است.

علاوه بر این یک قانون حفاظت از آب به آلودگی های دهلی دامن زده است. استان پنجاب در غرب و بالادست دهلی نو با پیشرفت در فنون کشاورزی در سال های اخیر در این منطقه تبدیل به تامین نماینده اصلی مواد غذایی برای کشور شده است اما این تکنیک های کشاورزی فشرده منجر به کمبود آب در منطقه شده، زیرا کشاورزان با استفاده از برق ارزان قیمت از ذخایر آب های زیرزمینی استفاده می نمایند. برای مقابله با این مشکل، دولت پنجاب در سال 2009 میلادی قانون حفظ آب های زیرزمینی را تصویب کرد.

یکی از بندهای مهم این قانون ، نحوه کاشت برنج محصول کشاورزان را تغییر داد. فراوری برنج به طور معمول در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول محصول ابتدا در یک گلخانه کشت می گردد و سپس به یک شالیزار منتقل می گردد. قانون جدید، کشت گلخانه ای را قبل از 10 مه و انتقال به شالیزار را قبل از 10 ژوئن ممنوع خاطرنشان کرد. این تاخیر به باران های موسمی فرصت می دهد تا ذخایر آب های زیرزمینی را تجدید نمایند.

این قانون اگرچه معضل کمبود آب را حل نموده اما تأخیر در کاشت به معنای تأخیر در برداشت محصول است. این امر باعث شده تا کشاورزان فرصت کمتری برای پاکسازی مزارع خود برای کشت جدید داشته باشند و از همین رو به راحت ترین و سریع ترین روش، یعنی سوزاندن مزارع رو می آورند.

البته تنها آلودگی روستایی نیست که هوای دهلی را آلوده ساخته است. منابع شهریِ آلودگی از جمله ترافیک، ساخت و ساز و آتش های روشن شده برای پخت و پز نیز افزایش یافته است، زیرا جمعیت منطقه طی یک دهه گذشته بیش از هفت میلیون نفر افزایش پیدا نموده و این امر منجر به انتشار غیرقابل کنترل آلاینده ها شده است.

تمامی این عوامل در کنار هم قرار گرفته و باعث افت ناگهانی کیفیت هوای دهلی در سال های اخیر شده اند.

مقامات دهلی در واکنش به آلودگی هوا اقداماتی ترتیب داده اند اما تمایلی به انجام اقدامات تهاجمی ندارند. برای مثال امسال، مقامات دهلی پیش از جشنواره دیوالی آتش بازی را ممنوع اعلام نموده و 210 نفر را دستگیر و 3.7 تن انواع وسایل آتش بازی غیرقانونی را مصادره کردند اما با این حال مواد محترقه و بمب های بسیاری در طول این جشنواره همچنان منجر به انتشار آلاینده ها در هوا شدند.

در این هفته کوره های آجرپزی و کارخانه های دهلی نیز تعطیل شده اند. مقامات دهلی هم چنین یک طرح ترافیکی را اجرا کردند که طی آن تقریباً عبور نیمی از خودروها در یک روز مشخص بر اساس شماره پلاک هایشان ممنوع شده است. تقریباً 200 تیم پلیس هدایت و رانندگی برای اجرای این قوانین به سراسر شهر اعزام شده اند. با این حال، این طرح به سختی توانسته باعث کاهش آلودگی در سطح شهر گردد.

چندی پیش دیوان عالی هند هم چنین حکم دادسرا را علیه سوزاندن محصولات زراعی صادر کرد. با این وجود این آتش سوزی ها هم چنان ادامه داشته و نشان می دهد که اجرای این قوانین مشکل بوده و کشاورزان هنوز در روزهای شروعین فصل سوزاندن محصولات زراعی قرار دارند.

به گزارش وب سایت vox، با این حال به دلیل تغییر جهت وزش باد از شمال غربی به جنوب غربی در دهلی مشکل آلودگی هوا به تازگی اندکی کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 713

به "علل آلودگی هوا در دهلی از خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل آلودگی هوا در دهلی از خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید