محققان پیروز به فراوری الیاف الماس با فناوری لیزر شدند

به گزارش سافاری رو، تهران- خبرنگاران- محققان با تابش لیزر به نانولوله کربنی و سرد کردن آن پیروز به فراوری الیاف الماسی شدند، در این روش علاوه بر نانولوله کربنی می توان از نانوالیاف نیز استفاده کرد.

محققان پیروز به فراوری الیاف الماس با فناوری لیزر شدند

به گزارش روز پنجشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی روش جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان به صورت مستقیم الیاف کربنی و نانولوله های کربنی را به الیاف الماس تبدیل کرد، این کار با استفاده از لیزر پالسی انجام می گردد.

در این پروژه محققان از پالس های نانوثانیه لیزر برای گداختن کربن استفاده کردند، این روش می تواند کاربردهای وسیعی در ساخت الیاف کربنی حاوی الماس داشته باشد، الیاف الماس در حوزه هایی نظیر حسگری، محاسبات با ادوات نانومقیاس و مخابرات استفاده می گردد، همچنین می توان از این الیاف در ساخت نمایشگر نشر میدان و برس های الماس استفاده کرد.

پیش از این، از روش های مختلفی برای تبدیل کربن غیرالماسی به الماس استفاده می شد، این روش ها اثربخش نبوده چرا که احتیاجمند دما و فشار بالایی بودند که این کار منجر به افزایش هزینه و محدود شدن کارایی می شد.

جاگدیش نارایان و جان فان اساتید دپارتمان مهندسی و علم مواد دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی از محققان این پروژه هستند. نارایان گفت: گداختن کربن با لیزر پالسی و سپس سرد کردن آن با یاقوت، شیشه یا پلاستیک، دو کشف مهم هستند. بدون سرد کردن شما نمی توانید کربن را به الماس تبدیل کنید.

این گروه تحقیقاتی دریافتند که برای ممانعت از تبخیر کربن احتیاج به زیرلایه ای است که بتواند جریان گرما را محدود کند تا کربن دچار تغییر فاز نگردد.،علاوه بر این، گرمای لیزر تنها 100 نانوثانیه می تواند کربن را به دمای 4 هزار درجه کلوین، 3727 درجه سانتی گراد، برساند.

نتایج یافته های این گروه در قالب مقاله ای با عنوان Direct conversion of carbon nanofibers and nanotubes into diamond nanofibers and subsequent growth of large-size diamonds در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

علمی **9340**1601**

منبع: ایرنا
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 276

به "محققان پیروز به فراوری الیاف الماس با فناوری لیزر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان پیروز به فراوری الیاف الماس با فناوری لیزر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید