میدجت ها چه نوع تجهیزات دریایی هستند؟

به گزارش سافاری رو، شناورهای زیرسطحی کلاس میدجت به دلیل ابعاد کوچک، قابلیت حرکت در آب های کم عمق و سروصدای بسیار کم، مورد اقبال نیروی دریایی ارتش و سپاه قرار گرفته اند.

میدجت ها چه نوع تجهیزات دریایی هستند؟

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، شناورهای زیرسطحی کلاس میدجت نوع خاصی از زیردریایی های متعارف دیزلی با وزن حدود 500 تُن هستند که به دلیل ابعاد کوچک، قابلیت حرکت در آب های کم عمق و سروصدای بسیار کم، مورد اقبال نیروی دریایی ارتش و سپاه قرار گرفته اند.

غدیر، فاتح و خلیج فارس در زمره زیردریایی های کلاس میدجت قرار دارند و در راستای تقویت قدرت دفاع دریایی جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را بازی می نمایند.

البته مراحل ساخت و فراوری زیردیایی خلیج فارس توسط وزارت دفاع هنوز ادامه دارد و مشخصات کاملی از آن در دسترس نیست، اما گویا این زیردریایی پیشرفته ترین میدجت ایرانی محسوب می گردد که نظر مثبت فرمانده نیروی دریایی سپاه را به خود جلب نموده و موجب شده پیش از خاتمه مراحل ساخت و رونمایی از آن، از وزارت دفاع درخواست کند تا ندسا به این میدجت ایرانی تجهیز گردد.

غدیر یک میدجت یا به عبارتی یک زیردریایی کوچک با وزن 150 تُن، طول 29 متر و عرض سه متر است. این زیردریایی اندازه بسیار کوچکی دارد و از سه بخش محل قرارگیری لوله های اژدرافکن، زیربرجک و موتورخانه تشکیل شده است.

این زیردریایی مجهز به اژدر 533 میلی متری از نوع والفجر با کلاهک 220 کیلومتری و بُرد 18 تا 20 کیلومتر است. همچنین سرعت غدیر به دلیل برخورداری از باتریهای پیشرفته به حدود 30 کیلومتر در زیر آب رسیده است.

غدیر به عنوان یک زیردریایی میدجت و کوچک برای عملیات های زیرسطحی در آب های کم عمق خلیج فارس و سواحل مکران، کارایی فوق العاده ای دارد و به دلیل همین کوچکی در آب های خلیج فارس و سواحل مکران برای درگیری با هدف، دست به کف نشینی می زند و چون سروصدای بسیار کمی دارد، به راحتی در زیرسطح با خطرپذیری بسیار پایین به گشت و شناسایی مبادرت می ورزد.

زیردریایی فاتح، دومین میدجت محبوب ایرانی است که مدنظر فرمانده نیروی دریایی سپاه واقع شده است، لذا در اینجا درباره این میدجت توضیحاتی ارائه خواهد شد.

زیردریایی 527 تُنی فاتح به عنوان یک زیردریایی نیمه سنگین تلقی شده و از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از زیردریایی غدیر است و توانایی حرکت در عمق 200 متر را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی برای آن نیز 250 متر است. فاتح توان دریانوردی به مدت 35 روز را دارد که از این نظر نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر مشاهده می گردد. سرعت سطحی فاتح حدود 20 کیلومتر بر ساعت و در حالت غوطه ور حدود 25 کیلومتر بر ساعت است. این زیردریایی توانایی حمل موشک های زیرسطحی، موشک های دوش پرتاب سطح به هوا و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن ها به نقاط موردنظر را نیز دارد.

فاتح دارای چهار مقر پرتاب اژدرهای کالیبر 533 میلی متری بوده و توانایی حمل هشت مین دریایی را نیز دارد و همچنین دارای دو اژدر رزرو است و همچنین موتور این زیردریایی از نوع توربو ژنراتور است که وظیفه تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی را دارد.

در خاتمه باید به این نکته اشاره نمود که زیردیایی ها با ابعاد کوچک، کاراتر از زیردریایی های غول پیکر هستند؛ هرچند هرکدام از آن ها کارکرد خاص خود را دارند و برای شرایط خاص طراحی شده اند، اما چابکی ای که میدجت ها دارند، زیرسطحی های عظیم از آن محروم هستند.

انتهای پیغام/4079/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1012

به "میدجت ها چه نوع تجهیزات دریایی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدجت ها چه نوع تجهیزات دریایی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید