نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند

به گزارش سافاری رو، خبرآنلاین: ژیمناست اهل چابهار بیش از یک هفته است که در تهران حضور دارد، اما بیشتر از آن که آینده اش را پیدا کند، آن را از دست داده است.

نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند

همه چیز از ویدیویی شروع شد که از او منتشر شده است. پسرکی در یکی از مدارس چابهار، طول مدرسه را با پشتک های پیاپی طی می نماید و با تشویق همکلاسی هایش به ویدیو انتها می دهد. ساسان پرکان 15 ساله توجه رییس کمیته ملی المپیک را جلب کرد و قرار شد برای ادامه فعالیت های ورزشی اش به تهران بیاید. پس از بدقولی های بی انتها فدراسیون ژیمناستیک، او به تهران آمد، اما نه برای هدفی که از پیش معین نموده بود.

پرکان برای برنامه عصر جدید احسان علی خانی به تهران آمده بود، اما در این میان حضوری هم تست های فدراسیون ژیمناستیک و دو و میدانی داشت. مسئولان فدراسیون ژیمناستیک، او را خیلی سریع رد کردند. زهرا اینچه درگاهی، رییس فدراسیون ژیمناستیک درباره وضعیت پرکان گفت: هزاران نفر قادر هستند این حرکت را انجام بدهند و اگر هر کدام از آن ها با انتشار فیلم حرکات شان بخواهند به جمع نخبگان بپیوندند، این شرایط امکان پذیر نیست.

خوشحالیم که به واسطه این حرکات، نام ژیمناستیک بیش از گذشته در جامعه مطرح شد، اما واقعیت این است که پرکان در لیست استعداد ها هم نبود، این در حالی است که نخبگان ژیمناستیک به وسیله طرح استعدادیابی شناسایی شده و تحت آموزش هستند. حتی آن هایی را که به لحاظ بدنی شرایط قابل قبولی را دارند نیز انتخاب شده اند. من دوست دارم پرکان تشویق گردد، اما او شاخص های لازم را ندارد.

تعیین نیست فدراسیون چه انتظاری از نوجوان کم سن و سال چابهاری دارد. پرکان تاکید می نماید تنها در حرکات زمینی سررشته دارد، چرا که سایر حرکات ژیمناستیک به وسایلی احتیاج دارد که در چابهار نیست. او حتی مربی هم ندارد، حالا با عمویش تمرین نمی نماید و تمام تمرکزش را روی کاری قرار داده که برای ماهی 150 هزار تومان باید درگیر آن باشد.

آیا فدراسیون ژیمناستیک نمی داند در چنین شرایطی، یک ورزشکار نه تمرکز و نه شرایط ورزش حرفه ای را ندارد؟ آیا مسئولان فدراسیون زهرا اینچه درگاهی انتظار دارند نوجوان 15 ساله ای که هنوز با ابزار حرفه ای ژیمناستیک هم تمرین ننموده، پختگی یک ورزشکار المپیکی این رشته را داشته باشد؟ در چنین اوضاعی، پرکان مجبور می گردد برای ادامه فعالیتش در برنامه تلویزیونی شرکت کند تا استعدادش را دوباره نشان دهد. اما شرایط در تلویزیون هم پیچیده رقم می خورد.

سرنوشت عجیب نوجوان چابهاری ساسان پرکان

پرکان که از سوی فدراسیون ژیمناستیک رد شده بود، در دو و میدانی هم بی استعداد معرفی شده است. با این حال برای حضور در برنامه عصر جدید در تهران مانده و امیدوار است شرایط در شبکه سه مثل فدراسیون های ورزشی نباشد. تماسی سرزده از وزارت ورزش، ساسان را امیدوار می نماید. ساسان و عمویش سوار ماشینی می شوند که ظاهرا از سوی وزارت ورزش آمده، اما مقصدش به سمت جام جم است.

علی ضیا و دوستانش در برنامه فرمول یک با روشی باورنکردنی مهمان عصر جدید را از آن شبکه اول سیما می نمایند. ساسان فقط شش دقیقه روی آنتن شبکه یک حرف می زند. بعد از انتها برنامه، پرکان اضطراب زیادی دارد تا عصر جدید را از دست ندهد. او با علی خانی دیدار می نماید و در شرایطی که فکر می کرد از برنامه جدید شبکه سه کنار گذاشته خواهد شد، هنوز هم در صداوسیما حضور خواهد داشت.

پسرکی که با بیماری پدر و فقر خانواده با ماهی 150 هزار تومان هم کار می نماید، هم درس می خواند و هم ورزش می نماید. او امکاناتی ندارد که ژیمناستیک را حرفه ای تر از آن چه می تواند دنبال کند و فدراسیون هم از او انتظار دارد مثل یک ژیمناست قهرمان حرکات را دقیق اجرا کند.

اما محسن سلیمانی، دبیر فدراسیون ژیمناستیک درباره حرکات پرکان نظر متفاوتی دارد: این حرکات خاصی نبود و نمی توان یک نفر را با اجرای پیچ نیم وارو و دیگر حرکات مشابه به تیم ملی آورد. در واقع ژیمناستیک اجرای حرکات در 6 وسیله است، در حالی که پرکان نه در تیم استانش بوده و نه انتخاب شده است.

استان سیستان و بلوچستان در دو سال گذشته بیشترین بودجه و اعتبار ورزشی کشور را در اختیار داشته و نخستین پایگاه-مدرسه کشور هم در این استان راه اندازی شده است. فدراسیون ژیمناستیک هم سرمربی تیم ملی بزرگسالان را چند روز در ماه راهی سیستان و بلوچستان می نماید تا به آموزش مربیان کشور بپردازد.

البته که فدراسیون اعلام نموده حواسش به شرایط ژیمناست های سیستان و بلوچستان هست و چندی پیش که یک مربی جوان استان دچار ضایعه نخاعی شده بود، حمایت فدراسیون را به همراه داشته است. فدراسیون همین رویه را برای ساسان پرکان هم شروع نموده و ظاهرا او قرار است حمایت لازمه را دریافت کند.

این خلاصه ای بود از شرایط استعدادیابی ورزشکاران کشور. پسری که حتی برای اردو تیم ملی ژیمناستیک ایران دعوت نشده است، در اینستاگرام و توییتر مشهور می گردد. رسانه ها با او مصاحبه می نمایند و خیلی سریع به تهران می آید تا آینده اش را رقم بزند.

اما انتظارات فدراسیون های ژیمناستیک و دو و میدانی از او برآورده نمی گردد و حضورش در تلویزیون هم جنجال جدیدی را شروع می نماید. حالا پرده انتهای نمایش ساسان در برنامه عصر جدید رقم خواهد خورد. جایی که باید خودش را ثابت کند؛ و اگر جایی در برنامه احسان علی خانی نداشته باشد، نامش میان هیاهو های رسانه ای ایران گم خواهد شد.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 295

به "نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید