چشمه بُندری، در یک قدمی ثبت ملی

به گزارش سافاری رو، شهرستان عنبرآباد در جنوب کرمان با برخورداری از ظرفیت های تاریخی و گردشگری در صف انتظار برای ثبت ملی مجذوب کننده ترین چشمه سار یعنی بُندر دوساری است.

چشمه بُندری، در یک قدمی ثبت ملی

به گزارش خبرنگاران، شهر دوساری در فاصله 13 کیلومتری شهرستان عنبرآباد در جنوب استان کرمان واقع شده که با وجود مجموعه تفریحی - جهانگردی بُندری، جزو منطقه ها دیدنی در جنوب استان به شمار می آید و این مجموعه شامل چشمه ای است که با افزایش بارندگی ها و جاری شدن، میزبان جهانگردان زیادی است.

چشمه بُندر دوساری از زیر صخره کوه جریان می گیرد و در استخری بزرگ می ریزد که مکانی بسیار دلپذیر برای جهانگردان ایجاد می نماید. از قله کوه دوساری می توان نخل های سر به فلک کشیده و یکپارچه شهر دوساری را که نمایی بسیار زیبا دارند، دیدن کرد.

آبشار فصلی بُندری نیز جاذبه جهانگردی دیگری در دوساری است که در سال های پرباران جان می گیرد و دوستداران طبیعت و مسافران از جای جای استان کرمان و دیگر منطقه ها کشور به صدای دل انگیز گذر آب از روی صخره ها یا همان شُرشُر آب پناه می برند و این فضای فراموش ناشدنی را تا سفرهای بعدی بخاطر می سپارند.

یک گام تا ثبت ملی بُندر دوساری در عنبرآباد

کمال الدین ضیاءکمالی نماینده اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در جنوب کرمان در گفت و گو با ایسنا به جهانگردی به عنوان یک ظرفیت طبیعی اشاره نمود و گفت: بُندری یکی از مکان های جهانگردپذیر شهر دوساری در عنبرآباد محسوب می شود و هر ساله میزبان جهانگردان زیادی است.

وی جذابیت این منطقه را به علت آب و هوای مطبوع آن در زمستان و بهار بی نظیر توصیف کرد و اضافه کرد: ظرفیت طبیعی چشمه معروف بُندری که با قدمت قابل توجه در این منطقه جریان دارد، ییکیاز عوامل مهم جذب جهانگرد است.

ضیاءکمالی با ابراز خرسندی از اقدامات اجرا شده برای ثبت ملی چشمه بُندری اطلاع داد و اظهار کرد: به همین دلیل ثبت ملی چشمه بُندری در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفته و به زودی مستندسازی و تکمیل پرونده آن انجام می شود. امیدواریم چشمه بُندری دوساری در لیست آثار ملی قرار گیرد.

یزدان افشاری پور فرماندار عنبرآباد نیز در گفت و گو با ایسنا از اهتمام ویژه دولت نسبت به تقویت زیرساخت های جهانگردی خبرداد و اضافه کرد: علاوه بر چشمه بُندری، آبشار رودفرق یا وُرورا، یکی از بلندترین آبشارهای خاورمیانه محسوب می شود که در رشته کوه جبالبارز جنوبی قرار گرفته است و ارتفاع آن 176متر است که منحصر به فرد است.

وی، نبود راه دسترسی مناسب را از جمله مسائل پیش روی استفاده از ظرفیت های جهانگردی عنوان نمود و اضافه کرد: در مسیر دسترسی به آبشار وُروار، دشت نرگسی وجود دارد که در فصل بهار یک پهنه به صورت یک پارچه از گُل های نرگس پوشیده شده است.

فرماندار عنبرآباد به قلعه تاریخی سموران در این شهرستان اشاره نمود که در نزدیکی روستای رود فرق قرار گرفته است و اضافه کرد: قدمت این بنای تاریخی به قبل از اسلام برمی شود و قلعه از غرب به رشته کوه جبالبارز و از جنوب شرق مشرف به شهرستان جیرفت و بر فراز کوهی که 250 متر ارتفاع دارد، واقع شده است.

وی توجه به ثبت ملی چشمه بُندری را نقطه عطفی در معرفی و ساماندهی ابنیه های تاریخی و منطقه ها جهانگردی دانست و از حمایت جدی دستگاه های اجرایی شهرستان عنبرآباد در تحقق این اقدام ماندگار اطلاع داد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 29 بهمن 1401 بروزرسانی: 29 بهمن 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2327

به "چشمه بُندری، در یک قدمی ثبت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه بُندری، در یک قدمی ثبت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید