گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در محوطه تاریخی و گردشگری بیستون با همکاری یک پژوهشگاه فرانسوی احیا می شوند.

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند

ایرنا: محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون که در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان واقع شده است، یک سایت تاریخی و باستان شناسی مربوط به دوره های گوناگون تاریخی پیش از اسلام، پس از اسلام و همچنین دوره پیش از تاریخ است.

محدوده بیستون با یک هزار و 650 هکتار وسعت و حریم 36 هزار هکتاری دارای ارزش های تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوع و فراوانی است که هریک به تنهایی در فهرست میراث دنیای می توانند ثبت شوند، اما آنچه بیستون را در دنیا معرفی می نماید، کتیبه بزرگ داریوش است که به 520 سال پیش از میلاد بر می گردد؛ تاکنون 28 اثر از آثار تاریخی بیستون در فهرست آثار ملی ایران و 13 اثر همراه سنگ نوشته بیستون در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت دنیای رسیده اند.

براساس اعلام مدیر مجموعه تاریخی بیستون، اکنون علاوه بر آثار تاریخی به جا مانده، آثار طبیعی این مجموعه نیز در حال احیا هستند.

صامت اجرایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این رابطه شرح داد: به دنبال آن هستیم که پوشش گیاهی و درختان دوران ساسانی و هخامنشی را در محوطه تاریخی بیستون احیا کنیم.

حضور فرانسوی ها برای احیا درختان باستانی

وی اضافه کرد: در راستای احیا پوشش گیاهی باستانی بیستون با مرکز پژوهش های علمی فرانسه و پژوهشگاه علمی اقیانوس شناسی و علوم جوی ایران همکاری می کنیم و کارشناسان این پژوهشگاه به زودی کارهای عملیاتی خود را شروع خواهند کرد.

مدیر مجموعه تاریخی بیستون با بیان اینکه اقدام های مقدماتی با همکاری فرانسوی ها صورت گرفته است، گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته است، دامنه کوه بیستون بهترین مکان به منظور احیا گیاهان دوره ساسانی به نظر می رسد.

اجرایی با اعلام اینکه ایجاد مرکز گیاه شناسی بیستون نیز در دستور کار است، گفت: به دنبال آن هستیم تا با خاک برداری به عمق 6 متر در بیستون، کار گرده و مغزه گیری از گیاهان باستانی را شروع کنیم.

وی با بیان اینکه انجام چنین مطالعاتی ما را در درک بهتر زمینه های طبیعی شکل گیری فرهنگ های باستانی و نقش انسان در محیط کهن کمک می نماید، تاکید نمود: مطالعه دیرین گرده شناسی رسوبات سراب بیستون می تواند اطلاعات جدیدی در باره درختکاری در دوره های هخامنشی و ساسانی در بیستون را در اختیار ما قرار دهد.

بیستون دارای باغبان مخصوص شد

اجرایی در بخش دیگری از صحبت های خود به حفظ پوشش کنونی پایگاه تاریخی بیستون اشاره نمود و گفت: از تعدادی از کارشناسان زبده تحت عنوان باغبانان مخصوص بیستون دعوت نموده ایم تا کار احیا گیاهان و درختان این مجموعه را انجام دهند.

وی اضافه کرد: پس از آنالیز کارشناسی مقرر شد، که نسبت به پیشگیری از شیوع بیماری، اصلاح و حفاظت از درختان، اقدام هایی همچون حذف بعضی درختان پوسیده، قارچ زدایی، سمپاشی، سرشاخه زنی، هرس پاجوش ها و آزادسازی حریم درختان انجام گردد.

به گفته مدیر مجموعه تاریخی بیستون، این مجموعه به منظور حفظ پوشش گیاهی کنونی با شهرداری بیستون همکاری می نماید.

کاجستان بیستون تشنه است

به گزارش ایرنا، اکنون در اطراف محدوده تاریخی بیستون علاوه بر تعدادی درخت سپیدار و چنار کهنسال، کاجستانی به مساحت 122 هکتار وجود دارد که قبل از انقلاب ایجاد شده است، سند این کاجستان به نام دولت و به نمایندگی از آن منابع طبیعی است و بهره برداری آن را به شرکت توسعه گردشگری واگذار نموده و این شرکت هم به پیمانکار بخش خصوصی واگذار نموده است.

این کاجستان که اکنون به عنوان یکی از مقاصد گردشگری بیستون مورد توجه مردم قرار می گیرد، تشنه است و در معرض خطر خشکی واقع شده است.

شهردار بیستون در رابطه به خبرنگار ایرنا، گفت: شرکت های بهره بردار باید در این کاجستان خدمات ارائه دهند که نمی دهند و نمونه آن عدم آبکمک کاج ها است که با گذشت پنج ماه از سال 98 و براساس تعهدی که بهره برداران داده اند تاکنون یکبار آب به کاج ها نرسیده است.

شورش فرامرزی به دمای 48 درجه روزهای مرداد سال جاری اشاره نمود و اظهارداشت: اگر در این هوا آب به کاج ها نرسد از بین می رود و این سرمایه ملی از دست خواهد رفت.

وی اضافه کرد: می توانند به صورت غرقابی و بدون سیستم های آبکمک اقدام به آبرسانی به کاج ها نمایند چرا که اجرای سیستم آبکمک تحت فشار در کاجستان بیستون پنج میلیارد تومان هزینه دارد.

شهر بیستون با حدود 40 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری شرق کرمانشاه از مناطق کهن ایران محسوب می گردد که آثار تاریخی به جا مانده از این منطقه امروز یکی از مناطق دیدنی و گردشگری کشور محسوب می گردد.

این شهر در دامنه کوه بیستون واقع شده است که یکی از کوه های کوهستان پرآو است، دیواره بیستون که سنگ نوشته بیستون بر روی آن کنده کاری شده با بلندای یک هزار و 200 متر و پهنه بیش از پنج هزار متر مرتفع ترین دیواره ایران و پنجمین دیواره مرتفع دنیا محسوب می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 1 آبان 1398 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 518

به "گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید