آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است؟

به گزارش سافاری رو، تست پاپ اسمیر، مورد آزمایش قرار دادن نمونه ای از سلول های دهانه رحم یا واژن برای آنالیز سرطان یا شرایط پیش سرطانی است. خونریزی بعد از پاپ اسمیر معمولا طبیعی است.

آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - حتما می دانید پاپ اسمیر چیست و چه اهمیتی دارد. پاپ اسمیر بهترین روش برای شناسایی شرایط و تومور های مخفی و کوچکی است که ممکن است به سرطان رحم منجر می شوند. اگر سرطان رحم زود شناسایی گردد، قابل درمان خواهد بود. اما یک سوالی نگران کننده و رایج این است که آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است؟ در این مقاله با شرح این مطلب شما را از نگرانی های مربوطه دور می سازیم.

پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر تستی است که در آن دهانه رحم به منظور تغییرات غیرطبیعی سلول آنالیز می گردد. دهانه رحم پایین تر از رحم واقع شده است و به واژن متصل می گردد. بر روی دهانه رحم ممکن است تغییرات سلولی ایجاد گردد، در صورتی که این تغییرات یافت نشده و درمان نگردد، می تواند منجر به سرطان دهانه رحم گردد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر پس از انجام معاینه داخلی، نمونه ای به آرامی با شیوه ای خاص توسط پزشک متخصص زنان پزشک برداشته می گردد. انجام نمونه گیری می تواند در یک آزمون لگن انجام گردد. آزمون پاپ اسمیر یک آزمون ساده و سریع است. برای انجام تست پاپ اسمیر و نمونه گیری، شما بر روی تخت دراز می کشید و پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را به مهبل (واژن) وارد نموده و از آن برای دیدن رحم استفاده می نماید. سپس پزشک از یک چوب یا برس مخصوص استفاده خواهد نمود تا چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحم بردارد. سپس سلول ها بر روی یک اسلاید یا لام شیشه ای قرار می گیرند و با فیکساتور (ثابت کننده) آن را روی لام، ثابت می شوند. این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می گردد و پس از رنگ آمیزی خاص، مورد آنالیز قرار می گیرد. یک آزمایش پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

خونریزی بعد از پاپ اسمیر

احتمال بروز مشکل در اثر تست پاپ اسمیر بسیار کم است. ممکن است کمی خونریزی بعد از پاپ اسمیر از واژن وجود داشته باشد که در این صورت بهتر است از یک پد برای محافظت از لباس ها در برابر لک شدن استفاده کرد. در واقع خونریزی بعد از پاپ اسمیر اتفاق شایعی بوده و جای نگرانی ندارد. خون ریزی بعد از پاپ اسمیر کاملا طبیعی است و تا 48 الی 72 ساعت بعد نمونه برداری لکه بینی ادامه دارد.

همانطور که در قسمت چگونگی انجام تست پاپ اسمیر مطالعه فرمودید از سلول های دهانه رحم نمونه برداشته می گردد و ممکن است باعث ایجاد یک خراش سطحی شده یا دهانه رحم شما کمی ملتهب گردد. همچنین ممکن است چند روزی لک و خون ببینید که مسئله ای برای شما ایجاد نمی نماید و خود به خود برطرف خواهد شد. می توان برای برطرف خونریزی بعد از پاپ اسمیر از درمان دارویی استفاده کرد.

همچنین خونریزی بعد از پاپ اسمیر ممکن است نشان دهنده حساسیت مخاط دهانه رحمتان در اثر یک عفونت حاد باشد. بنابراین در صورت طولانی شدن و شدید شدن خونریزی بعد از پاپ اسمیر حتما برای آنالیز و معاینه به متخصص مراجعه و مشورت کنید تا در صورت وجود عفونت با تجویز دارو و کپسول های مورد احتیاج درمان های لازم را برای شما انجام دهد.

دلیل انجام دادن تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در واقع تستی است که با مطلعی دادن به شما نجات دهنده زندگی شماست. این تست می تواند سرطان دهانه رحم را در همان مراحل ابتدایی تشخیص داده و یا نشانه های اولیه سرطان رحم را پیدا نموده و شما را نیز از وجود آن مطلع کند تا هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید. آزمایشات پاپ اسمیر همچنین می توانند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل ازاینکه به سلول های سرطانی تبدیل شوند بیابند. درمان این سلول های غیرطبیعی می تواند به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم یاری کند. در واقع برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم یکی از بهترین و مهم ترین کار هایی که می توانید انجام دهید انجام تست پاپ اسمیر است.

بیشتر بدانید: علائم سرطان دهانه رحم چیست و چگونه درمان می گردد؟

کدام دسته از زنان بایستی تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

آزمایشات پاپ اسمیر برای بیشتر زنان بین سنین 21 تا 65 سال ضروری است. حتی خانم هایی که در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستند، باید یک تست پاپ انجام دهید. هنگامی که پریود زنان متوقف شده و یائسه می شوند، در صورتی که جوانتر از 65 سال باشند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر احتیاج دارند. اما در خصوص آن دسته از زنانی که معمولا به علت هیسترکتومی دچار دهانه رحم نیستند و همچنین سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی ندارند، احتیاجی به آزمایش پاپ اسمیر مداوم نیست. زنانی که سن آن ها 65 سال و بالاتر است و سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم انجام داده اند و هیچ آزمایش غیر طبیعی در 10 سال گذشته نداشته اند، احتیاجی به آزمایش پاپ اسمیر ندارند، اما اگر زنان این دسته تا این سن آزمایش پاپ انجام نداده باشند یا بعد از 60 سال آزمایش را انجام نداده باشند، احتیاج به انجام این آزمایش دارند.

بیشتر بدانید:تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

تست پاپ اسمیر را چند وقت یکبار باید انجام داد؟

برای خانم های 21 تا 29 سال، انجام تست پاپ اسمیر برای کنترل سرطان رحم هر سه سال یک بار احتیاج است. برای خانم هایی که بین سنین 30 تا 65 سال هستند بایستی هر 5 سال یک بار آزمایش تست پاپیلومای انسانی (HPV) و هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر انجام گردد. در بالاتر از سنین ذکرشده می توانید با پزشک خود صحبت کنید و در صورت دستور پزشک مبنی بر کم بودن خطر ابتلا به سرطان رحم انجام آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید.

سخن آخر

تست پاپ اسمیر غربالگری سرطان دهانه رحم است و همه خانم ها پس از ازدواج باید هر سال این تست را بدهند. ولی اگر خانمی 3 بار پشت سر هم جواب تستش خوب بود می تواند هر 3-2 سال یکبار تست را تکرار کند. در هنگام انجام تست پاپ اسمیر و برای اینکه به صورت راحت تری انجام گردد آرام و راحت باشید، نفس عمیق بکشید و با پزشک خود مکالمه ای کوتاه داشته باشید. در صورتی که نفس خود را حبس کنید و عضلاتتان را سفت کنید درد و ناراحتی شما در هنگام انجام آزمایش افزایش می یابد.

نظرات و تجربیات خود در خصوص انجام این تست و خونریزی بعد از آن را به وسیله بخش ارسال نظر با ما و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1621

به "آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید