12 علت خستگی و خواب آلودگی مداوم

به گزارش سافاری رو، به احتمال زیاد، علت خستگی و خواب آلودگی مداوم، یکی از عوامل گوناگون فیزیکی و بیماری هایی مانند آنمی، کم کاری تیروئید، وقفه تنفسی در خواب، سلیاک و... و نیز عوامل روانشناختی مانند افسردگی، اضطراب و... است.

12 علت خستگی و خواب آلودگی مداوم

خبرنگاران | سرویس سلامت - چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟ شاید این سوال بسکمک از کسانی باشد که از این مشکل رنج می برند. در پاسخ باید گفت مجموعه ای از عوامل روانشناختی و فیزیکی باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی مزمن در شما می شود. هر بیماری مهمی مانند سرطان و یا سکته مغزی و یاحتی ریکاوری پس از درمان پزشکی ممکن است شما را خسته کند. در این مقاله به بررسی علت خستگی و خواب آلودگی خواهیم پرداخت.

همه ما گاهی خواب آلود می شویم که به کمک استراحت و خواب می توان آن را مرتفع کرد. خستگی به زمانی گفته می شود که این بی حالی بسیار زیاد بوده و با خواب استراحت رفع نشود. در ادامه با 12 علت خستگی و خواب آلودگی آشنا می شوید:

12 علت خستگی و خواب آلودگی

1. آنمی

آنمی یا کمبود آهن ممکن است اولین علت خستگی و خواب آلودگی معمول باشد. خانم هایی که پریود سخت دارند و یا باردار هستند بیشتر در معرض آنمی قرار می گیرند. همچنین آنمی می تواند بر روی مردان و زنان پس از دوره یائسگی تأثیر بگذارد. از طرف دیگر، مسائلی مانند بیماری های معده و روده از جمله زخم معده نیز می تواند در اثر آنمی بوجود بیاید. علاوه بر این، خوردن داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز می تواند به تشدید شرایط کمک کند. در شرایط آنمی شما احساس می کنید که هیچکاری نمی توانید انجام دهید و ماهیچه هایتان احساس سنگینی می کند و به زودی خسته می شوید.

همچنین ممکن است شما آهن بیش از حد داشته باشید که آن هم باعث خستگی می شود. به این اختلال، هموکروماتوز یا سرریز زیادی آهن گفته می شود. این بیماری نادر و ارثی است که در مردان و زنان بین 30 تا 60 ساله بروز پیدا می کند.

2. وقفه تنفسی در خواب

وقفه تنفسی در خواب شرایطی است که در آن گلوی شما باریک و یا بسته می شود و به طور مکرر در تنفس شما اختلال ایجاد می کند. نتیجه این مشکل، خروپف بلند و کاهش سطح اکسیژن خون شماست. این مشکل تنفسی باعث می شود شما در شب مکررا بیدار شوید و روز بعد احساس خستگی کنید. این موضوع بیشتر در افراد میانسال و چاق دیده می شود. نوشیدن الکل و مصرف دخانیات این موضوع را تشدید می کند. بنابراین این وقفه ها در خواب ممکن است علت خستگی و خواب آلودگی مکرر شما باشد.

3. بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری لاعلاج است که به وسیله واکنش سیستم ایمنی بدن به گلوتن به وجود می آید. گلوتن یک پروتئین است که در نان، کیک و غلات یافت می شود. از هر 100 نفر یک نفر در انگلستان مبتلا به این مشکل می شود، اما طبق تحقیقات تعداد زیادی از آن ها از این مشکل باخبر نیستند. نشانه دیگر بیماری سلیاک جدا از خستگی می تواند اسهال، نفخ، آنمی و کاهش وزن باشد. پزشک شما می تواند با آزمایش خون بررسی کند که آیا شما بیماری سلیاک دارید یا خیر.

4. کم کاری تیروئید

مسائل غده تیروئید نیز می تواند به عنوان علت خستگی و خواب آلودگی شناخته شود. کم کاری غده تیروئید به این معناست که شما هورمون تیروئیدی (تیروکسین) کمی در بدنتان دارید. این باعث می شود شما احساس خستگی کنید. در این حالت شما وزنتان افزایش می یابد و نیز ماهیچه هایتان دچار درد شده و پوستتان خشک می شود. این اختلال بیشتر در زنان دیده می شود و بیشتر در سنین بالا اتفاق می افتد. پزشک شما می تواند کم کاری تیروئید را با دریافت آزمایش خون تشخیص دهد.

5. سندروم خستگی مزمن

سندروم خستگی مزمن نوعی خستگی شدید و از کار اندازنده است که حداقل برای 4 ماه ادامه می یابد. همچنین این سندروم ممکن است علام دیگری نیز مانند درد ماهیچه و یا درد مفاصل داشته باشد.

6. دیابت

یکی از مهمترین علائم دیابت که یک بیماری حاصل از قند بالا (گلوکز) در خون است، احساس خستگی شدید است. نشانه مهم دیگر دیابت احساس تشنگی شدید، رفتن به توالت بیش از اندازه و کاهش وزن است. این بیماری نیز می تواند به کمک آزمایش خون تشخیص داده شود.

7. مونونوکلئوز عفونی

مونونوکلئوز یک بیماری معمول ویروسی و عفونیست که باعث ایجاد خستگی همراه با تب، گلودرد و تورم غدد می شود. این بیماری بیشتر در نوجوانان و جوانان شایع است. علائم این بیماری بین 4 تا 6 هفته ادامه می یابد، اما خستگی آن می تواند تا چندین ماه ادامه داشته باشد.

8. افسردگی

افسردگی همانطور که شما را بسیار غمگین می کند، می تواند باعث شد شما احساس عدم داشتن انرژی کنید. افسردگی باعث می شود شما نتوانید به خواب عمیق بروید و یا باعث می شود صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید که نتیجه اش احساس خستگی بیشتر در طول روز است.

9. سندروم پاهای بیقرار

این سندروم باعث ایجاد حس ناخوشایند در پاهای شما در هنگام حرکت دادن پاهایتان در هنگام خواب می شود که نتیجه آن بیداری در شب است. همچنین شما ممکن است حس گزگز و یا درد عمیق در پاهایتان را احساس کنید. همچنین تکانهای شدید و پی در پی پایتان در خواب را به خاطر وجود این سندروم تجربه می کنید. علائم شما هرچه باشد، خوابتان تحت تأثیر منفی قرار خواهد گرفت و کیفیتش پایین خواهد آمد که نتیجه آن احساس خستگی شدید در طول روز است.

10. اضطراب

احساس اضطراب گاهی کاملا طبیعی است، اما می تواند علت خستگی و خواب آلودگی باشد. در برخی از افراد این حس بسیار غیرقابل کنترل و مداوم است و به شدت زندگی روزانه شان را تحت تأثیرات منفی قرار می دهد. پزشکان به این مشکل، اختلال اضطراب فراگیر می گویند. این یک اختلال معمول است که بیشتر زنان را تحت تأثیر خود قرار می دهد. علاوه بر احساس نگرانی و کج خلقی، خستگی نیز یکی از نتایج اختلال اضطراب فراگیر است.

11. هپاتیت

هپاتیت یک نوع التهاب در کبد است که به دلایل مختلف از جمله عفونت و چاقی به وجود می آید. کبد نقش های بسیار مهمی در بدن از جمله تجزیه کردن توکسین، تولید پروتئین هایی که لخته شدن خون را کنترل می کنند، متابولیزه کردن و ذخیره کربوهیدرات های ذخیره شده و ... دارد. زمانی که کبد ملتهب می شود، این عملیات ها با اختلال روبرو می شوند. علاوه بر خستگی، برخی دیگر از علائمی که ممکن است شما آن را به سبب وجودهپاتیت تجربه کنید شامل یرقان، درد شکم، تهوع، ادرار تیره و یا زرد و مدفوع روشن خواهد بود. آزمایش عملکرد کبد در بسکمک از کلینیک ها انجام می شود و اگر موضوع غیرعادی وجود داشته باشد، پزشک شما آن را بررسی خواهد کرد.

12. عارضه قلبی

عارضه قلبی به خصوص نارسایی قلبی می تواند باعث شود که شما در بیشتر اوقات احساس خستگی کنید و تحمل این شرایط برایتان سخت شود. در نارسایی قلبی، قلب شما در انتشار اکسیژن و پمپاژ آن به ماهیچه ها و دیگر اندام های بدن ضعیف عمل می کند. حتی کارهای روزانه شما مانند راه رفتن و یا حمل مواد غذایی به خودرو نیز ممکن است در اثر این موضوع تحت تأثیرات منفی قرار گیرد. دیگر علائم بیماری های قلبی شامل درد سینه، ضربان قلب بالا، سرگیجه، غش و تنگی نفس است.

تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است که علائم بیماری قلبی در زنان معمولا با مردان متفاوت است و می تواند نامحسوس تر باشد به عنوان مثال این بیماری خودش را در قالب خستگی بیشتر نشان می دهد تا درد سینه. به نظر می رسد این نامحسوس بودن بیماری در زنان باعث شده تا زنان بیشتر از مردان به دلیل عارضه قلبی جانشان را از دست بدهند.

مهم است که با پزشکتان راجب این علائم صحبت کنید و سوابق خانوادگی خود و شا سوابق پزشکیتان را با او در میان بگذارید. بر اساس این اطلاعات شما و پزشکتان می تونید راجب آزمایشات بعدی برای ارزیابی شرایط قلبیتان تصمیم بگیرید.

به نظر شما علت خستگی و خواب آلودگی مداوم چیست؟ نظرات و دیدگاه های خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1604

به "12 علت خستگی و خواب آلودگی مداوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 علت خستگی و خواب آلودگی مداوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید